Zanim ubiorą kaski #60 – Ostatni akt spektaklu; jedziemy na Arrowhead zagrać z KC Chiefs!

Ostatni akt spektaklu NFL 2018 dla Raiders, odbędzie się już za kilkadziesiąt godzin. Dla wielu fanów – i ich drużyn – to dopiero początek prawdziwego futbolu, niestety dla nas, fanów Raiders, od dłuższego czasu jest to moment, kiedy po prostu kończymy sezon. I nawet kiedy w 2016 roku zagraliśmy jeden mecz w playoffs, wszyscy wiedzieliśmy, że bez Dereka Carra, to się po prostu nie uda.

Stoimy przed bardzo ważnym pojedynkiem, co podkreśliła liga NFL zmieniając godzinę spotkania(pierwotnie spotkanie miało być rozegrane o 19:00 czasu polskiego). W AFC West możliwe są dwa scenariusze, które determinują drużynę zwyciężającą dywizję. Kansas City Chiefs oraz Los Angeles Chargers mają identyczny bilans, 11-4, więc będzie bardzo ciekawie.

Dla przypomnienia, Chargers grają na wyjeździe z Denver Broncos, z którymi przegrali pierwszy mecz w tym sezonie.

Właśnie z tego powodu spotkanie Chiefs – Raiders zostało przeniesione na godzinę 22:25. Aby Chargers oraz Chiefs grali w tym samym czasie, a emocje były jeszcze większe. Pytanie tylko, czy w ogóle emocje będą?

Jedziemy na Arrowhead, które dla Raiders jest bardzo ciężkim terenem. Dodatkowo, spotykamy się z mistrzami sezonu regularnego. Chiefs są oczywistymi faworytami tego spotkania, podchodząc do niego z bilansem 11-4 i fotelem lidera konferencji AFC.

Analizując sezon Chiefs, łatwiej będzie nam wymienić drużyny, z którymi przegrali, niż wygrali. Noga podwinęła im się w szóstym tygodniu rozgrywek, w którym przegrali z Patriots, później w jedenastym, kiedy przegrali z Rams. O dziwo, dwa ostatnie tygodnie rozgrywek to również porażki, najpierw z Chargers a później z Seahawks.

W trakcie sezonu regularnego pokonali takie drużyny, jak: Chargers(1-1), Steelers, 49ers, Broncos(2-0), Jaguars, Begnals, Browns, Cardinals, Raiders i Ravens.

Wystarczy napisać, że ofensywa Chiefs najmniejszą ilość jardów zdobyła dwa tygodnie temu, w spotkaniu przeciwko Chargers, kiedy zdobyła ich 294. Najwięcej zdobytych jardów to spotkanie przeciwko Bengals, gdzie udało im się zdobyć aż 551. Jeżeli chodzi o defensywę, wymieniamy dokładnie te same drużyny(Chargers w pierwszym tygodniu). Najlepszy mecz zagrali przeciwko Bengals, a najgorszy z Chargers.

Raiders podchodzą do tego spotkania po dość zaskakującej, aczkolwiek oczekiwanej wygranej przeciwko Denver Broncos w spotkaniu, które miało więcej historii, niż mogło nam się wydawać.

Historia spotkań tych dwóch drużyn jest długa. W bezpośrednich pojedynkach prowadzą KC Chiefs z bilansem 64 zwycięstw, Raiders wygrali 53 spotkania i dwukrotnie padał remis. Na przestrzeni ostatnich pięciu spotkań to Chiefs prowadzą 4-1. Raiders zwyciężyli w pamiętnym TNF, 19 października 2017 roku.

Czas na porównania indywidualne, które będą dla nas, kibiców Raiders ciężkie. W oddali wydać tylko jedną wygraną – doskonale wiecie dlaczego – no ale sprawdźmy statystyki.

Na początek porównanie rozgrywających. W pojedynku staną Patrick Mahomes i Derek Carr. Młody kocur i rozgrywający, który ciągle nie może określić swojej formy.

NAMEATTCOMPYDSTDINTRATE
Patrick Mahomes55636948164811114,0
Derek Carr520357386419896,0

Patrick Mahomes jest królem i szczerze, nie zdziwię się, jeżeli dostanie nagrodę MVP. Zobaczcie tylko na te liczby. Prawie 1000 jardów więcej przerzuconych w zaledwie 36 próbach więcej. Ponad dwukrotnie więcej przyłożeń. Owszem, może i ma więcej przechwytów ale obliczając ratio, gołym okiem widać, kto nad kim bata trzyma. W ocenie rozgrywającego Derek Carr również nie ma zbyt wielkiej szansy.

Nasz rozgrywający wygrywa w kategorii, która powinna znaleźć się w tabeli, ale sam nie wiem dlaczego, stwierdziłem, że nie jest ona aż tak ważna, w kompletności podań:

P. Mahomes 66,2%
D. Carr 68,7%

Umówmy się, dużo to nie zmienia.

Kolejne porównanie to pojedynek skrzydłowych. Po stronie Chiefs stanie szybki niczym błyskawica Tyreek Hill, natomiast po stronie Raiders jest niezawodny Młot z Oakland, Jared Cook.

NAMETGTRECYDSY/RTD%
Tyreek Hill13082137816,81163,1
Jared Cook966586813,4667,7

Porównanie WR i TE zawsze jest niesprawiedliwe, tak dla jednej strony, jak drugiej. Hill ma więcej jardów, jardów na chwyt i przyłożeń. Tutaj nie ma co szukać ukrytych zmiennych, przeważających po stronie Cooka. TE Raiders łapie krótsze piłki, dlatego ma większy procent złapanych piłek. W każdym innym przypadku to skrzydłowy Chiefs jest górą i szczerze, kompletnie nie ma się czemu dziwić.

Pojedynek biegaczy to właśnie ten pojedynek w którym możemy wygrać. Chiefs po stracie Kareema Hunta nie mają nikogo, kto w zadowalającym stopniu może go zastąpić. Według statystyk drugim najlepszym biegaczem jest Patrick Mahomes, a trzecim Spencer Ware. Ze względu na pozycyjność, to ten ostatni stanie do pojedynku z Dougiem Martinem.

NAMERUSHYDSY/ATD
Spencer Ware512464,82
Doug Martin1516234,14

Zdecydowanie mniej biegów i mniej zdobytych jardów Ware’a wcale nie przekłada się na znacznie gorsze statystyki jardów na próbę(a nawet lepsze), oraz zdobyczy TD. Martin wydaje się rozkładać skrzydła ale czy Raiders mogą uważać go za przyszłość? Szczerze, mam co do tego wątpliwości. Biegacz Raiders zdobył więcej jardów i przyłożeń, natomiast w kluczowej dla tego porównania statystyce, to Ware jest lepszy osiągając więcej jardów na próbę.

Mimo wszystko, musimy stwierdzić, że to Martin jest lepszym biegaczem.

Porównanie defensyw to jak zwykle policzek dla drużyny Raiders. Zobaczmy, jak dużo traci defensywa drużyny z Kalifornii, do defensywy prowadzonej przez Boba Suttona.

DEFENSYWAINTPDTDFFSACKTACKLE
Kansas City Chiefs136022049686
Oakland Raiders13701513643

O dziwo, Chiefs notują tyle samo przechwytów co Raiders oraz rzadziej zbijają podania. Mają więcej przyłożeń i zdecydowanie więcej wymuszeń strat piłki. W kategorii sacków brak słów na żadne porównania, ponieważ mają ich ponad trzykrotnie więcej od defensywy Paula Guenthera. Chiefs prowadzą również w kategorii tackli.

Pod względem przechwytów tylko trzech zawodników ma więcej niż jeden punkt w kategorii. Steve Nelson prowadzi z czterem, a za nim są Ron Parker i Kendall Fuller. Pięciu pozostałych przechwytujących ma po jednym oczku.

Jeżeli chodzi o sacki, dwóch zawodników wychodzi przed szereg. Chris Jones ma 15,5 obalenia, czyli więcej niż cała drużyna Raiders, a Dee Ford ma ich 12. Później z 7,5 jest Justin Houston, natomiast za nim, z sześcioma oczkami jest Allen Bailey. Siedmiu zawodników zanotowało dwa i mniej obaleń.

Porażka na całej linii, może z wyłączeniem obrony przeciwko podaniom. Skoro mamy za sobą porównania indywidualne, sprawdźmy jak wygląda to w porównaniu drużynowym.

Chiefs są najlepiej punktującą drużyną w lidze, z 530 oczkami na koncie. Tracą również mniej punktów od Raiders, 418 i są w tym względzie 29 drużyną w rankingu(Raiders 432 – 31 pozycja). Pod względem ofensywy, drużyna Andy’ego Reida jest lepsza od Raiders. Trzecia pozycja w grze podaniowej z 309 jardami na mecz, oraz szesnasta pozycja z 117 jardami dołem to zdecydowana przewaga nad Raiders(239 jardów(16), oraz 100 jardów(26)).

W defensywie nie ma już tak dużej rozbieżności. Raiders bronią lepiej przeciwko podaniom, oddając 236 jardów(14 w lidze) przy 280 jardach Chiefs(31 w lidze). Mimo wszystko, to zawodnicy z Kansas City lepiej bronią biegi, oddając 132 jardy na spotkanie, przy 143 Raiders(28-30 pozycja w lidze).

Bukmarzechy oczekują, że Chiefs wygrają różnicą ponad dwóch przechwytów i ciężko się z tym nie zgodzić. Chociaż, coś mi mówi, że Andy Reid postanowi rozegrać tak mocno tyle, ile trzeba, a później ściągnie starterów z boiska. Myślę, że Chiefs będą chcieli zamknąć spotkanie maksymalnie w pierwszej połowie, aby później spokojnie dociągnąć wynik do końca, spoglądając na to, co dzieje się w spotkaniu Chargers@Broncos.

To będzie smutny mecz dla Raiders, który zakończy jeden z najbardziej rozczarowujących sezonów w historii organizacji. Na podsumowanie wydarzeń przyjdzie jeszcze czas.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, o godzinie 22:25 polskiego czasu. Do przeczytania na twitterze!


O Kamil Słonka 494 artykuły
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...