Zanim ubiorą kaski #35

Siódma kolejka NFL 2017 rozpocznie się od Thursday Night Football, pomiędzy Oakland Raiders a Kansas City Chiefs. W spotkaniu, które rozegrane zostanie na stadionie w Oakland, spotkają się najlepsza i ex-aequo najgorsza drużyna dywizji AFC West. Dla KC Chiefs to po prostu kolejny dzień w pracy, natomiast dla Raiders to mecz o być albo nie być.

Spotkanie pomiędzy Raiders a Chiefs rozegrane zostanie w znanej ostatnio formule Color Rush, a stroje na ten mecz będą prezentować się następująco:

Kansas City Chiefs są w tym sezonie 5-1 i bezapelacyjnie są jedną z najlepszych drużyn w NFL – czego nie można powiedzieć o Raiders. Rozpoczęli sezon od genialnego 5-0 pokonując kolejno Patriots, Eagles, Chargers, Redskins oraz Texans, natomiast w ostatnim tygodniu podwinęła im się noga w spotkaniu z Pittsburgh Steelers.

Historia spotkań tych dwóch drużyn jest pokaźna, ze względu na przynależność do jednej dywizji. KC Chiefs prowadzą w tej rywalizacji z 62 zwycięstwami, Raiders zwyciężyli 52 razy, a dwukrotnie padł remis. Ostatnie pięć spotkań to idealne 5:0 dla KC Chiefs. W ostatnim roku kalendarzowym Raiders spotkali się z Chiefs trzykrotnie i w żadnym z tych spotkań nie zdobyli więcej niż 17 punktów, natomiast Chiefs nie spadli poniżej 21 punktów.

Injury report ze strony Raiders był dyskutowany w ostatnim wpisie dotyczącym konferencji prasowej Jacka Del Rio, tak więc idąc za poprzednim artykułem, jedynymi zawodnikami, którzy nie wystąpią ze strony Raiders są CB Gareon Conley i RT Marshall Newhouse. Za podstawowego RT wyjdzie Eddie Vanderdoes.

Mówi się, że większość zawodników spisanych jako questionable, nie będzie miało problemu z wyjściem na boisko, jednak mam wrażenie, że Cory James i Marquel Lee wcale nie mogą być tacy pewni swoich występów.

Jeżeli chodzi o KC Chiefs to połowa z listowanych zawodników raczej wystąpi w spotkaniu, a WR Albert Wilson raczej nie wyjdzie w tym spotkaniu. Największą stratą dla Chiefs jest brak RB Charcandricka Westa, jednak w obliczu posiadania Kareema Hunta nie będzie to wielki problem. Poza Westem out są G Duvernay-Tardif oraz C Mitch Morse.

Czas na anazlizę liderów i tradycyjnie zaczniemy od pozycji rozgrywającego.

Rozgrywający CMP ATT CMP% YDS TD INT Y/A Y/G
D. Carr 95 139 68.3 924 8 4 6.6 184.8
A. Smith 140 192 72.9(!) 1637 12 0(!) 8.5 272.8

Alex Smith jest po prostu niemożliwy. Prawie 73% kompletnych podań, do tego 12TD i 0INT. Średnio 8.5 jarda na zagrywkę, więc praktycznie każdeo podanie to zdobycie pierwszej próby. Dodatkowo ta ilość przerzuconych jardów, która jest prawie dwukrotnie większa od statystyki Dereka Carra… Stary, dobry Alex Smith. Derek Carr w każdej statystyce wypada blado, najgorzej wychodzi przy przechwytach i ilości prób – co oczywiście jest pośrednią winą Carra – ale zwróćcie uwagę. Derek Carr rzucał w tym sezonie 139 razy, a Alex Smith 140 razy podał celnie. Schematy ofensywne? Swoją drogą. Zaufanie do QB i skrzydłowych – to wydaje się być kluczem do rozwiązania tej zagadki.

Skrzydłowy TGT REC YDS Y/R TD R/G Y/G Ctch%
M. Crabtree 35 24 304 12.2 5 5 60.8 73,5%
T. Hill 41 30 390 13 2 5 65 73,2%

Jeżeli mówimy o skrzydłowych, to tutaj nie ma już aż tak dużych rozbieżności. Hill zdobywa więcej jardów od Crabtreego, ponieważ jest – nieznacznie, ale jednak – częściej używany, stąd 390 jardów przy 304 jardach Crabba. Jeżeli chodzi o jardy na chwyt to znów Tyreke Hill ma nieznaczną przewagę. Zdobył mniej przyłożeń, jednak zdobywa o niecałe pięć jardów więcej na mecz. Crabtree wykazuje się lepszą skutecznością łapanych piłek.

Biegacz Rush YD TD Y/A Y/G REC YD REC TD Y/G
M. Lynch 70 257 2 3.7 42.8 38 0 6.3
K. Hunt 106 630 4 5.9 105 255 2 42.5

[Przełykam ślinę] No to tutaj się będzie działo. Marshawn Lynch vs. Kareem Hunt. Szukam usprawiedliwienia dla Lyncha… No fakt, że nie biega tak często, bo w Raiders w sumie mamy trzech RB, którzy aktywnie uczestniczą w spotkaniu ale Kareem Hunt go po prostu miażdży w każdym momencie. 36 razy więcej brał piłkę w ręce, ma ponad dwukrotnie więcej jardów od Lyncha. Cztery przyłożenia i prawie 6 jardów na próbę. Wychodzi na to, że jeden bieg Hunta + jeden rzut Smitha i mamy średnio 15 jardów. Woah. Ilość jardów na spotkanie to również inna bajka. Gra podaniowa to kolejny gwóźdź do trumny Lyncha, 255 jardów, 2 TD i 42.5 jarda na mecz to istny masakra w przełożeniu na 38 jardów, 0 TD i 6.3 jarda na mecz.

Ten match-up, to największa porażka Raiders. Chociaż…

Defensywa INT YD TD PD FF FR SK TKL
Raiders 0 0 0 21 4 9 11 253
Chiefs 5 51 0 28 6 10 15 231

Match-up defensyw to również niezbyt dobry obraz naszej drużyny. Chiefs mają pięć przechwytów, a Raiders są trzecią drużyną w historii NFL, która po 6 kolejkach nie ma przechwytu(!), to jest skandal. Chiefs zbijają więcej podań, mają więcej spowodowanych i podniesionych fumble. W sackach również prowadzą. O, jest! Światełko! Raiders częściej tacklują.

Jeżeli mówimy o pięciu przechwytach, to tak po dwa zaliczyli CB Marcus Peters(jakoś mnie to nie dziwi), oraz drugi z CB Terrance Mitchell, natomiast ostatni zanotował DE Chris Jones. Największy zysk jardowy po przechwytach zanotował Peters, który zdobył 54 jardy, natomiast Chris Jones cofnął się o trzy, co skutkuje sumaryczną statystyką na poziomie 51 jardów.

Piętnaście sacków Chiefs to nieco więcej zawodników do rozpisania. 5.5 sacka zanotował LOLB Justin Houston, 3.5 zanotował DE Chris Jones, dalej po dwa sacki zanotowali ROLB Dee Ford i DE/LB Allen Bailey. Na listę wpisali się również Bennie Logan, Frank Zombo i Daniel Sorensen(dwóch ostatnich po 0.5 sacka).

KAN OAK
Pass Yds/Game 252 (7.) 184 (27.)
Rush Yds/Game 134 (4.) 93 (24.)
Def. Pass Yds/Game 247 (24.) 232 (20.)
Def. Rush Yds/Game 130 (27.) 117 (21.)

Niestety, podsumowanie gry po obu stron boiska nie zostawia nam wiele w ofensywie, natomiast w defensywie jesteśmy nieznacznie lepsi. Jeżeli chodzi o grę górą, Chiefs zdobywają 252 jardy na mecz i są siódmą ofensywą w NFL pod tym względem. Raiders zdobywają 184 jardy i są równo 20 pozycji niżej. Podobnie sytuacja wygląda w grze biegowej, 134 jardy i czwarta lokata Chiefs, przeciwko 93 jardom i 24 lokacie Raiders.

Kolejny mecz z rzędu jesteśmy nieznacznie lepsi w defensywie od naszych przeciwników, jednak próżno tutaj szukać przewagi 20 pozycji. Chiefs oddają 247 jardów górą i są 24 drużyną w NFL, natomiast Raiders oddają 232 i są tylko cztery pozycje wyżej. Jeżeli chodzi o obronę przeciwko biegom, drużyna Andy’ego Reida oddaje 130 jardów i jest na 27 pozycji, natomiast Raiders oddają o 13 jardów mniej i są na 21 miejscu.

To będzie bardzo ciężki mecz, co potwierdzają statystyki strony nflpickwatch.com, które mówią, że aż 90% ekspertów typuje zwycięstwo Chiefs. Niestety, ja też uważam, że będzie to kolejna porażka moich Raiders, pomimo tego, że bukmacherzy twierdzą iż Chiefs są faworytami tylko na trzy punkty. Zaczynam ostatnio myśleć bardzo trzeźwo na temat tego, co dzieje się w Raiders i widzę, że ktoś chyba się zachłysnął hypem z poprzedniego sezonu. Wszyscy myśleli, że Lynch będzie robił 100 jardów na mecz, a DC będzie miał same spotkania +300yd. Niestety, rzeczywistość zweryfikowała nasze oczekiwania i przypuszczania i… sami wiecie jak to wygląda.

Cóż, dzisiaj nie będziemy długo czekać na sprawdzenie naszych typów, ponieważ spotkanie rozpocznie się już za około 15 godzin, bo o godzinie 2:25 dzisiejszej nocy.

Spotkanie będzie transmitowane na antenie Eleven Sports, prawdopodobnie bez polskiego komentarza.


O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...