Zanim ubiorą kaski #34

Szósta kolejka NFL 2017 to kolejne spotkanie wewnątrz dywizji AFC West. Tym razem, nasi Oakland Raiders zmierzą się z Los Agneles Chargers i będzie to pojedynek, który obnaży najgorszy zespół w tej dywizji.

Los Angeles Chargers są jedną z najgorszych drużyn w NFL a ich aktualny bilans wygląda na jedno zwycięstwo i cztery porażki. Patrząc na to, jak ostatnio grają zawodnicy z Oakland, nie zdziwiłbym się, gdyby po tym meczu ich bilans wyglądał na 2-4. LA Chargers mieli zdecydowanie trudniejszy start sezonu niż Oakland Raiders. Rozegrali spotkania z Denver Broncos, Miami Dolphins, Kansas City Chiefs, Philadelphia Eagles i NY Giants. Nie dziwi fakt, że mają tylko jedno zwycięstwo, jednak dziwi to z kim wygrali – ponieważ zwyciężyli w ostatniej kolejce z pokiereszowanymi Giants.

Dotychczas, Chargers zagrali tylko z jednym przeciwnikiem, z którym zmierzyli się również Oakland Raiders, byli to Denver Broncos. Chargers przegrali z nimi trzema punktami (21-24), natomiast Raiders – jak doskonale pamiętamy – sześcioma (10-16). Czy jest to jakiś wyznacznik? Myślę, że nie do końca, ze względu na kontuzje oraz moment sezonu.

Oakland Raiders po ostatniej porażce z Baltimore Ravens maja bilans 2-3 i są na trzecim miejscu w dywizji AFC West. Wcześniejsze spotkania to dwa zwycięstwa z Titans i Jets, oraz dwie sromotne porażki z Redskins i Broncos.

Historia spotkań pomiędzy tymi dwoma drużynami jest bardzo bogata, ze względu na przynależność do jednej dywizji. Raiders wygrali 63 spotkania, Chargers 50, natomiast dwukrotnie padł remis. Ostatnie pięć spotkań to cztery zwycięstwa Raiders i jedno Chargers. Ostatnie zwycięstwo przeciwników Raiders to padło 14. listopada, 2014 roku. Raiders nie przegrali z Chargers od dwóch lat.

Czas na injury report!

Oakland Raiders

Pos Player Injury Wednesday Thursday Friday Status
CB David Amerson Foot Limited Limited Limited Questionable
QB Derek Carr Back Limited Limited Full
CB Gareon Conley Shin DNP. DNP. DNP. Out
WR Amari Cooper Knee Limited Limited Full
CB Antonio Hamilton Knee DNP. DNP. DNP. Out
G Gabe Jackson Foot Limited Limited Full
LB Cory James Knee DNP. Limited Limited Questionable
LB Marquel Lee Ankle DNP. DNP. DNP. Out
FB/RB Jamize Olawale Concussion DNP. DNP. DNP. Out
TE Lee Smith Knee DNP. Limited Full
RB DeAndre Washington Hamstring Limited Limited Limited Questionable

Większość z fanów Oakland Raiders nerwowo spojrzy w powyższą tabelkę i będzie wyszukiwać pozycji z nazwiskiem Dereka Carra. Otóż, Derek Carr cudownie ozdrowiał w piątek, niczym studenci po studenckim czwartku. Po dwóch treningach w formie limited, odbył on pełny trening i jest raczej pewne, że zagra on w spotkaniu przeciwko Piorunom z Los Angeles.

Czterech zawodników Raiders jest listowanych jako out, są to: Gareon Conley – który personalnie, zaczyna mnie już denerwować z tymi shin injury -, Antonio Hamilton, Marquel Lee oraz Jamize Olawale. Pomijając przydatność Conleya, na pewno boli brak Lee i Olawale. Bardzo cieszę się z tego, że Gabe Jackson jest w takiej sytuacji jak Derek Carr i prawdopodobnie zagra w jutrzejszym meczu. David Amerson ze względu na wstrząśnienie mózgu w meczu z Broncos, ciągle listowany jest jako questionable.

LA Chargers

Pos Player Injury Wednesday Thursday Friday Status
T Joe Barksdale Foot Limited DNP. Limited Questionable
OLB Jatavis Brown Ankle Limited Limited Limited Questionable
WR Dontrelle Inman Hamstring Limited Full Full
RB Branden Oliver Hamstring Limited Limited Full Questionable
WR Mike Williams Back Limited Limited Limited Questionable
ILB Nick Dzubnar Elbow Full Full Full
S Adrian Phillips Neck Full Full Full

Nie wydaje się, aby Chargers byli specjalnie pokiereszowani, czterech z siedmiu zawodników listowanych jest jako questionable, są to: Joe Barskdale, Jatavis Brown, Branden Olivier oraz Mike Williams. Dontrelle Inman, Nick Dzubnar i Adrian Phillips są gotowi do gry.

Czas przejść do analizy liderów drużyn, tradycyjnie zaczniemy od pozycji rozgrywającego.

Rozgrywający CMP ATT CMP% YDS TD INT Y/A Y/G
D. Carr 74 109 67.9 753 7 2 6.9 188.3
P. Rivers 116 194 59.8 1365 9 5 7 273

Pojedynek rozgrywających tych dwóch drużyn będzie emocjonujący. Derek Carr wraca po przerwie, więc tym bardziej jest on pytajnikiem. Derek Carr wygrywa w dwóch kategoriach, ma lepszą kompletność podań oraz lepszy stosunek TD/INT. Nieznacznie oddaje pierwszeństwo Riversowi w ilości jardów na próbę.

Rivers znany jest z tego, że potrafi przerzucać największą ilość jardów w NFL. Ma ich prawie dwukrotnie więcej niż Derek Carr. To skutkuje tym, że ma więcej prób(o prawie 90), ale też więcej przyłożeń i – co za tym idzie – więcej szans na przechwyt. W tej kategorii oddaje największą wygraną Carrowi. Rivers ma prawie 100 jardów więcej na mecz, co również spowodowane jest schematem ofensywnym dostosowanym do jego umiejętności rzutowych.

Skrzydłowy TGT REC YDS Y/R TD R/G Y/G Ctch%
M. Crabtree 24 19 252 13.3 4 4.8 63 79,2%
K. Allen 52 28 401 14.3 1 5.6 80.2 53,8%

Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Większe wykorzystywanie Riversa idzie w parze z tym, że skrzydłowi wykręcają większe statystyki. W takiej sytuacji można włożyć między bajki miarę jardów, gdzie Allen miażdży Crabtreego. W jardach na chwyt prowadzi Allen, a to pierwsza z miarodajnych statystyk, gdzie wygrywa Allen. Przyłożenia to kategoria w której wygrywa Crabtree. Widać również, że Allen jest częściej wykorzystywany przez swojego rozgrywającego, co powoduje, że ma on więcej jardów na mecz. Procent złapanych piłek to ostatnia kategoria, w której dominuje Crabtree z prawie 80% chwytów, przy 54% Allena.

Biegacz Rush YD TD Y/A Y/G REC.YD REC.TD Y/G
M. Lynch 57 194 2 3.4 38.8 38 0 7.6
M. Gordon 74 273 2 3.7 54.6 155 3 31

Ostatni liderzy, czyli biegacze, to coś czego obawiam się najwięcej. Melvin Gordon biega częściej od Lyncha, zdobył ponad 80 jardów więcej. Obaj zawodnicy mają po dwa przyłożenia i podobną ilość jardów na próbę. Gordon wygrywa w kategorii jardów na mecz. Jeżeli chodzi o grę rzutową, to – ugh – Melvin Gordon nie pozostawia cienia wątpliwości. 155 jardów, 3TD i 31 jardów na mecz, to statystyki, które nawet nie pozwalają na walkę z Lynchem, który zdobył 38 jardów, 0TD i 7.6 jarda na mecz.

Defensywa INT YD TD PD FF FR SK TKL
Raiders 0 0 0 16 3 5 10 205
Chargers 2 19 0 24 4 3 17 243

Niestety, nie spodziewałem się przewagi Chargers w tej kwestii, ale nie zawsze to co widzimy na boisku automatycznie przekłada się na linijki w statystykach. Obrona Chargers jest po prostu bardziej wydajna od Raiders. 17 sacków z Melvinem Ingramem, który zdobył 7,5 z nich, również Joey Bosa dorzucił swoje 4,5 grosza. To będzie mocny match-up. Tych dwóch zawodników przeciwko OL Raiders. Sprawdzian idealny tak dla liniowych Chargers, jak dla trzeciej najlepszej linii ofensywnej w lidze, którą tworzą zawodnicy Raiders. Przechwyty są autorstwem Tre Bostona oraz Adriana Phillipsa. Secondary Chargers zbija więcej podań, a ogólnie formacja defensywy zdobywa więcej tackli. Niestety, nie wygląda to najlepiej.

LAC OAK
Pass Yds/Game 266 (6.) 188 (26.)
Rush Yds/Game 78 (29.) 90 (23.)
Def. Pass Yds/Game 190 (4.) 226 (18.)
Def. Rush Yds/Game 161 (32.) 124 (25.)

W ogólnych statystykach jardów zdobytych i straconych mamy remis. W dwóch kategoriach przeważają goście, w dwóch gospodarze niedzielnego pojedynku. Chargers zdecydowanie wygrywają w jardach zdobytych górą, gdzie są szóstą drużyną w lidze, oraz w obronie przeciwko grze górą, gdzie są czwartą drużyną w lidze. To naprawdę świetne wyniki jak na drużynę, która – jakimś cudem – przegrała cztery z pięciu spotkań w tym sezonie.

Raiders wygrywają w jardach zdobytych dołem, oraz w obronie przeciwko temu aspektowi przeciwnika. Nie jest to przewaga aż tak duża, jak w przypadku gry górą i obrony przeciwko podaniom Chargers. Raiders w żadnych z wyszczególnionych aspektów nie są w pierwszej dziesiątce ligi, natomiast tylko w jednym są w drugiej dziesiątce. Chargers dwukrotnie są w najlepszej szóstce(!!) ligi, jednak w dwóch przypadkach związanych z biegami są praktycznie czerwonymi latarniami ligi.

Proszę to zauważyć, Panie Toddzie Downingu. Musimy zacząć biegać!

Większość z Was wie jakie mam podejście do spotkań Raiders, z reguły nie potrafię myśleć obiektywnie i pomimo wszystko piszę, że liczę na wygraną Raiders. W tym przypadku, jak w kilku innych, serce mówi jedno, natomiast rozum drugie. Przeglądając te statystyki i kompletując je w tekst dla Was, uświadomiłem sobie, że Raiders – jeżeli utrzymają formę z poprzednich spotkań – zanotują kolejną… porażkę. Nie wiem jak zniosę widok Raiders na ostatniej pozycji w AFC West, ale wiem, że tylko to spowoduje jakiś wstrząs wśród trenerów drużyny.  Ta drużyna musi wrócić do schematów z 2016 roku, o czym pisałem w ostatnim tekście na RNP:

Gdzie są Raiders z 2016?


O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...