Inteligencja Coopera wyróżniona nagrodą OPOW!

Pierwsze sześć tygodni sezonu to Cooper jakiego nie chcieliśmy oglądać i w niczym nie przypominał on tego skrzydłowego, którego pamiętamy chociażby z poprzednich lat. Siódmy tydzień zmienił wszystko, a my znów wierzymy w Coopera.

Amari Cooper został odznaczony nagrodą Ofensywnego Zawodnika Tygodnia w konferencji AFC!

Coop złapał 11 podań na 210 jardów, co jest jego career-high, dodał do tego dwa przyłożenia. Pierwsze z nich po 38 jardach, natomiast drugie po 45. Bardzo często był zawodnikiem, którego zagrania świadczyły o przedłużeniu drive’u, chociażby 12 jardowy chwyt przy podróży po trzecie przyłożenie, czy 21 jardowy przy drivie po field-goal w czwartej. Wisienką na torcie niech będzie 39 jardowy chwyt podczas game winning drive.

Spotkanie to było drugim najlepszym występem skrzydłowego w barwach Raiders, jeżeli chcecie dowiedzieć się, kiedy ostatnio widzieliśmy taki wyczyn, cofnąć musimy się aż do 1963 roku! To pierwsza nagroda Player of the Week, odkąd Giorgio Tavecchio dostał nagrodę najlepszego zawodnika formacji specjalnych po W1 przeciwko Titans.

Amari Cooper miał ciężki start sezonu, Raiders przesuwali go z prawej na lewą, z wewnątrz do zewnątrz itd. Miał naprawdę dużo na głowie, zagrywki outside, zagrywki slot, ale również ustawienia i zagrania motion. Jednak właśnie to pozwoliło Coopero zagrać tak wspaniałe spotkanie przeciwko KC Chiefs.

Cooper był tak często wykorzystywany w zagrywkach na slocie, jak nigdy wcześniej.

Josh Dubow on Twitter

Amari Cooper caught 6 of his passes last week from the slot per @SportradarUS . He never had more than 3 from slot in game before #Raiders

Plan wydaje się działać jak nigdy, 11 chwytów, 210 jardów, dwa przyłożenia. Offensive Player of the Week. 

Na temat Coopera wypowiadał się Carr, podczas swojej wczorajszej konferencji prasowej: “Ludzie nie mogą przewidzieć gdzie on pobiegnie,” mówi DC. “Jeżeli możemy go ustawiać wszędzie, będziecie mogli spodziewać się go nawet w backfield. Grał już na zewnątrz, na wewnątrz, w ustawieniu z dwoma skrzydłowymi, z jednym, z trzema. Grał te ustawienia na każdej pozycji, wewnątrz, na dwójce, na jedynce.”

“Ciągle próbujemy coś nowego i mamy ustalony plan. Dla mnie to nie problem, wiem, że jeżeli stoi tu, to prędzej czy później powinien być tam. Nie skupiam się na jego ścieżkach. ‘Okej, jest tam, podaję’. Wiem, że jeżeli przemknie w danym miejscu, na pewno ustawi się tak jak na treningach. Pomaga nam również, kiedy gra zagrywki do wewnątrz, a chwilę później ustawiamy go w backfield, żeby zobaczyć jak będzie to wyglądać. Całkowicie inaczej. Ludzie nie wiedzą co z nim zrobić, jedni pytają co on robi, drudzy jak grać, żeby Coop miał lepiej, inni chcą go… pochować. Musimy go dobrze ustawiać, a on zrobi całą resztę.”

Cooper również wypowiedział się na temat przerzucania go na wielu pozycjach: “Jeżeli gram po tej stronie, to tak naprawdę gram ciągle przeciwko tym samym zawodnikom. Inteligentny defensor nauczy się Twoich ruchów. Jeżeli gram przeciwko kilku gościom, to dużo łatwiej mi manewrować kilkoma zwodami na każdym z nich, ponieważ nie wszystko widzieli. To jest moja przewaga.”

Carr kontynuuje: “Jest piekielnie mądry. Mam na myśli to, że zna cały playbook. Myślę, hmm…, widzieliśmy ostatnio LeBrona Jamesa, który mówił o tym, że może grać na każdej pozycji, ponieważ zna playbook. Może grać na jedynce, trójce czy piątce. Zna cały playbook, więc z jego warunkami jest to możliwe. Amari ma dokładnie to samo. Może grać na X, F, może grać ustawiony na Y czy Z. Może grać nawet na H. Nie wiem tylko jak grałby na QB(śmiech), mam wrażenie, że również by sobie poradził.”

[Literki, które zapewne większości nie mówią nic, to ustawienia skrzydłowych podczas poszczególnych formacji – przyp.red.]

Nie często spotyka się zawodników, tak w footballu jak koszykówce, którzy potrafią tak zmieniać pozycje i to na myśli miał LeBron James. Miał już epizody kiedy grał na pozycji rozgrywającego, jednak zdecydowaną większość swojej kariery rozegrał na pozycji niskiego skrzydłowego.

Ta inteligencja i upór Coopera, mówi nam o tym jaką przewagę ma on nad swoimi przeciwnikami, jak jego gra wpływa na grę, nie istotne czy złapie on piłkę, czy nie. Drużyny muszą zakładać, że Cooper wybuchnie, w tej, kolejnej, czy jeszcze następnej zagrywce. Jeżeli Cooper byłby pięć, sześć lat starszy na pewno byłby nazywany diamentem.


 

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...