Zanim ubiorą kaski #31

OAKLAND, CA - SEPTEMBER 29: Stefen Wisniewski #61 of the Oakland Raiders lines up against the Washington Redskins at O.co Coliseum on September 29, 2013 in Oakland, California. (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)

Trzecia kolejka sezonu 2017 National Football League zakończy swój niedzielny tor spotkaniem Oakland Raiders – Washington Redskins, formule Sunday Night Football, czyli meczu w prime-time. Zawodnicy z Kalifornii odwiedzą stolicę USA aby zmierzyć się z tamtejszymi Czerwonoskórymi. Bukmacherzy celują w zwycięstwo Raiders, a my, bardzo chcielibyśmy aby ten cel się sprawdził.

Zawodnicy z Waszyngtonu w dwóch pierwszych kolejkach sezonu zaznali tak goryczy porażki, jak słodyczy zwycięstwa. W pierwszej kolejce polegli w domowym spotkaniu z Filadelfią Eagles wynikiem 30-17, natomiast tydzień później wygrali z LA Rams na obcej ziemi różnicą jednego przyłożenia, 27-20. W obu tych spotkaniach defensywa ‘Skins pozwoliła na zdobycz ponad 300 jardów przeciwnika, dzieląc to mniej więcej na proporcje 2:1. Eagles zdobyli 298 jardów górą, jednak tylko 58 jardów dołem. Rams nieco bardziej zbalansowali swoje poczynania zdobywając 247 jardów górą, oraz prawie 100 dołem. Lepszy wynik biegowy to sprawka nikogo innego jak Todda Gurleya.

Ofensywa Redskins to 356 jardów zdobytych górą, dwa przyłożenia podaniami oraz jeden przechwyt. Jeżeli chodzi o biegi, to mamy 293 jardy i również dwa przyłożenia zawodników z Waszyngtonu.

Jeżeli w podobny sposób przyjrzymy się drużynie Oakland Raiders, to wyjdzie na to, że zdobywają oni zdecydowanie więcej jardów od swoich przeciwników z SNF. Może to być spowodowane tym, że w ostatnim tygodniu spotkali się z NY Jets, na których nabili 410 jardów dzieląc to na 230 górą i 180 dołem. Jeżeli chodzi o defensywę, to w pierwszym spotkaniu sezonu – przeciwko Marcusowi Mariocie i jego Titans – oddali 350 jardów(255 górą, 95 dołem). W meczu przeciwko Jets ilość straconych defensywnie jardów nie przekroczyła 300.

Formacja ofensywna Raiders to 480 jardów w sezonie i 5 przyłożeń górą. Gra biegami prezentuje się równie imponująco, zawodnicy Raiders zdobyli 289 jardów i zamienili to na trzy przyłożenia. Warto wspomnieć, że Derek Carr nie zanotował w tym sezonie ani jednego przechwytu, jednak coś mi podpowiada, że Josh Norman będzie miał ochotę na pierwszy pick gwiazdy Raiders.

Czas na injury report. Zawodnicy z Waszyngtonu maja bardzo dużo, bo aż 5 z listowanych 11 zawodników w statusie questionable. Wśród tych zawodników jest między innymi TE Jordan Reed, który jest jedną z najgroźniejszych broni ‘Skins przeciwko Raiders, oraz CB Josh Norman, który przez cały tydzień trenował na niepełnych obrotach.

W Raiders sytuacja wygląda dużo lepiej, ponieważ trójka – Gareon Conley, Jared Cook oraz Amari Cooper – jest już w pełni aktywna, a znak zapytania stoi tylko przy CB Seanie Smithie, który – jak na złość – bardzo by się w tym spotkaniu przydał.

Pełni injury report dostępny poniżej, źródło: KLIK

Porównanie liderów obu drużyn mogłoby wypaść bardzo groteskowo, głównie ze względu na to, że ich najlepszy skrzydłowy – Terrelle Pryor – ma po dwóch kolejach 8 złapanych piłek, 97 jardów zysku oraz zero przyłożeń. W odpowiedzi, Oakland Raiders delegują Michaela “Hattrick” Crabtreego, który ma 12 chwytów, 163 jardy zdobyte i trzy przyłożenia.

Jeżeli chodzi o biegi, sytuacja wygląda trochę lepiej, jednak dalej pokazuje ona różnicę między tymi drużynami. Robert Kelley – który może nie wystąpić podczas SNF – zdobył 108 jardów w 22 próbach, nie meldując się w polu punktowym, natomiast Marshawn Lynch w 30 próbach zdobył 121 jardów i tylko raz wpisał się na listę punktujących.

Najciekawsze będzie porównanie rozgrywających, które przedstawię w formie tabeli, w oparciu o statystyki pro-football-reference.com.

Player Cmp Att Cmp% Yds TD TD% INT INT% YDS/G RATE
Carr 45 60 75.0 492 5 8.3 0 0.0 246.0 126.5
Cousins 41 67 61.2 419 2 3.0 1 1.5 209.5 82.9

Jak widać w tabeli, obaj rozgrywający mają bardzo zbliżoną ilość prób, różnica to tylko 7 snapów. Kompletność podań zdecydowanie sugeruje nam, że to Derek Carr ma pewniejszą rękę i bardziej chętnych do gry skrzydłowych. Ilość zdobytych jardów również jest przewagą rozgrywającego Raiders. TD/INT ratio to kolejny pogrom, gdzie przy 5-0, mamy Cousinsa z zaledwie 2-1, co jest dosyć słabym wynikiem, nawet na tym etapie sezonu. Oczywiście, wielu z Was powie, że Derek Carr nabił statystyki podczas ostatniego spotkania z Jets, jednak to nie jest ani wina Carra, ani Cousinsa, że to właśnie Raiders spotkali się z NY Jets na tym etapie sezonu. Trzeba to brać pod uwagę – owszem – jednak statystyki, to statystyki. Jard zdobyty przeciwko Patriots jest tak samo istotny, jak ten zdobyty przeciwko Jets.

Skoro już rozbiliśmy na części pierwsze liderów ofensywy, czas zająć się – jak zwykle nieco krócej – liderami defensyw spotykających się drużyn.

Defensywa Redskins zanotowała w tym sezonie dwa przechwyty, autorami są Mason Foster(LB), oraz Ryan Kerrigan(LB). Pozycje zawodników przechwytujących sugerują nam to, że Derek Carr powinien uważać w krótkich podaniach, ponieważ LB mają dosyć lepkie ręce. Obaj zawodnicy mają większe bądź mniejsze predyspozycje do gry na pozycji moneybackera, więc ich szybkość oraz skoczność będzie bardzo decydująca w kwestii obronie przeciwko podaniom. Ryan Kerrigan jest autorem 24 jardowego pick-six, co też jest istotną informacją.

Jeżeli chodzi o sacki, to przy drużynie z Waszyngtonu możemy zapisać cyferkę 4. Na te cztery obalenia złożyli się trzej zawodnicy: Preston Smith(2.0), Ryan Kerrigan(1.5) oraz Matthew Ioannidis(0.5).

Defensywa Redskins spowodowała 3 fumble, a pięciokrotnie podnosiła piłkę z murawy boiska.

Mówiąc o analogicznej formacji w drużynie Raiders, nie możemy napisać nic o przechwytach, ponieważ zawodnicy tej drużyny, w tym sezonie jeszcze piłki nie przechwycili. Czas zacząć notować coś w tej kwestii, Panowie!

Zanotowali natomiast pięć sacków, co jest dowodem na to, że defensywa Raiders jest ustawiona na uderzenia. Dwa sacki Mario Edwardsa, po jednym Karla Josepha oraz Khalila Macka, oraz po połówce Justina Ellisa i Denico Autry’ego to dość ciekawa rozpiętość. Szczególnie jeżeli chodzi o sack młodego Karla Josepha, który w ostatnim meczu przeciwko NY Jets bardzo dużo razy blitzował. Dla przypomnienia, Karl został wybrany do defensywnej jedenastki kolejki według portalu Pro Football Focus.

Defensywa Raiders wymusiła jeden fumble, oraz podniosła trzy bezpańskie piłki.

Mecz na pewno nie będzie należał do tych łatwych, jednak ze względu na to, że spotykają się dwie dość podobne drużyny, może być to mecz świetny do oglądania. Raiders mogą to spotkanie wygrać, tak jak mogą je wygrać Redskins. Bukmacherzy przewidują zwycięstwo Raiders, a ja przyłączam się do tych przewidywań.

Informacja odnośnie transmisji: Kanał Eleven Sports będzie transmitował spotkanie Oakland Raiders – Washington Redskins. Początek transmisji o 2:25 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak mówią poinformowane źródła, wszystkie mecze NFL na stacjach “Eleven” będą w oryginalnym komentarzu.


 

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...