Khalil Mack vs. Von Miller

Dwóch najlepszych edge-rusherów wystąpi na jednym boisku, w niedzielę na stadionie w Mile High City. Ależ to będzie piękne widowisko!

Jeżeli jesteś fanem pass-rushu – a kto nim nie jest? – to spotkanie Denver Broncos – Oakland Raiders, jest Twoją obowiązkową pozycją podczas niedzielnej przygody z NFL. W każdym możliwym momencie meczu, jeden z dwóch najlepszych edge-rusherów w NFL będzie na boisku. Czy można chcieć czegoś więcej?

Odkąd Khalil Mack rozpoczął swoją przygodę z NFL w 2014, rozpoczęła się debata na temat tego, kto jest lepszym pass-rusherem, Khalil Mack czy Von Miller? Na tamten moment na pewno lepszy był Von Miller. Był już nieco rozwinięty, a Khalil Mack dopiero pokazywał, że kiedyś będzie na jego poziomie. Kolejny, drugi sezon Macka to oczywista odpowiedź – Bestia z Oakland nie odbiega od Vona Millera. Mack w swoim rookie season miał cztery sacki, w drugim sezonie miał ich… 15, więcej miał tylko najlepszy defensor ligi z tego sezonu, JJ Watt. Trzeci sezon to nie tylko samodzielna pozycja najlepszego edge-rushera ligii, ale również odebranie korony najlepszego defensora ligi z rąk JJ watta.

Debata ciągle trwa. Miller był wyżej w rankingu NFL Top 100. Von Miller był najlepszym defensorem z trzecia pozycją w rankingu, natomiast Khalil Mack był na piątym miejscu.

Czy w ogóle jest o czym rozmawiać? Tak Khalil Mack jak Von Miller w każdym zagraniu mogą zdominować linię ofensywną przeciwnika. Najwięcej na ten temat może powiedzieć… Jack Del Rio, który był defensywnym koordynatorem Vona Millera w momencie, kiedy ten zdobył 18,5 sacka w sezonie(najlepszy wynik w karierze).

“Obaj zawodnicy są genialni,” mówi Del Rio. “Von, ma naprawdę wielki talent. Zaszczytem było trenowanie go przez te trzy lata. Jest szczególnym zawodnikiem. Robi niewyobrażalną różnicę w grze formacji defensywy. Mam wrażenie, że Khalil Mack jest dokładnie takim samym zawodnikiem. Obaj są świetnymi zawodnikami i zawsze powinieneś wiedzieć w którym miejscu są.”

Mack zdominował OL Broncos w 2015 roku, kiedy to zanotował pięc sacków w jednej połowie meczuKilka miesięcy później, Von Miller zdominował OL Panthers w Super Bowl, gdzie zanotował 2.5 sacka. Tydzień wcześniej zrobił to samo z Patriots w meczu o Mistrzostwo AFC.

Kamil Słonka on Twitter

Prawilnie przypomina: popatrzcie tylko na czwarty sack. Khalil Mack zniszczył tego biednego gościa z OL Broncos. https://t.co/6jGJJfEXpt

Bardzo łatwo będzie powiedzieć, że te pięć sacków, w dwóch kluczowych spotkaniach sezonu, to ważniejsze zagrania niż pięć sacków Macka w połowie meczu sezonu regularnego. Z drugiej strony, czy to wina Macka, że nie mógł wykręcić podobnych statystyk w meczach o podobną stawkę? Zrobił pięć sacków na drużynie, która kilka tygodni później podniosła Trofeum Lombardiego, to też coś oznacza.

Obaj zawodnicy to elitarne osoby na swojej pozycji, jednak tak na prawdę, to całkowicie inni defensorzy. Miller to przede wszystkim prędkość, która pozwala na obieganie, bądź skróty w akcjach pass-rush. Mack to siła, która pozwala przepychać zawodników i koniec końców mocno obalić rozgrywającego.

Miller w tym sezonie zorganizował pass rushing camp, w którym brał udział między innymi Mack. Wielu ludzi mówiło, że zawodnicy pokażą tam swoje asy z rękawa, a przeciwnicy będą mogli wykorzystać to przeciwko im. Tak na prawdę nie wiadomo co się tam działo, więc możemy tylko gdybać. Mogą znać jego technikę, jednak z super-siłą Khalila Macka, to praktycznie nie ma znaczenia.

“Niektóre rzeczy które robił, po prostu są nie do zrobienia dla innych zawodników,” powiedział Von Miller na temat Khalila Macka. “Prostota. Wybiera zawodnika linii ofensywnej, biegnie prosto na niego, a chwilę później liniowy widzi tylko jego plecy. To jest do zrobienia, ale nie w taki sposób jak robi to Khalil.”

Uprzedzając pytania, Mack i Miller nie występowali przeciwko sobie, to nie tak, że ktoś komuś coś udowodnił na tym campie. Wszystko działo się wspólnie, ponieważ grają na jednej pozycji.

Przewagą Vona Millera jest różnica w secondary. To własnie jedna z tych spraw, która powoduje, że Von Miller jest odbierany jako groźniejszy od Macka. Przed tym jak rozgrywający wypuszcza piłkę z rąk musi śledzić wzrokiem tak Millera, jak zawodników secondary. Wydaje się, że to sytuacja w stylu pick your poison, jak nie sack, to przechwyt. To na prawdę ciężki kawałek chleba.

“To najlepsze secondary w NFL,” mówi Miller. “Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę grać z tymi chłopakami. Jako pass-rusher, to zespół z którym chcesz grać. Wiesz, że jeżeli Ty zrobisz swoje, a rozgrywający będzie musiał szybko podać, to oni się tym zajmą. Wiesz, że jeżeli masz za sobą najlepszych w swoim fachu, to sam jesteś spokojniejszy i grasz to, co potrafisz najlepiej. Możesz skupić się tylko na pass-rushu.”

Jeśli mowa o przewadze, to tak na prawdę rozmawiamy o tym, kto ma lepszą linię ofensywną. Lepsza OL to większy problem tak dla Macka, jak dla Millera.

W ostatnim spotkaniu Raiders puścili aż cztery sacki, to nic nie zmienia, Oakland Raiders dalej są najlepszą linią ofensywną w NFL. W tamtym sezonie puścili tylko osiem sacków, a przez dwa pierwsze tygodnie grali na prawdę koncertowo.

“Zawsze mówiłem, że Raiders mają najlepszą linię ofensywną,” mówi Von Miller. “Od tackle do tackle, są świetni. Środek gdzie jest Rodney, Gabe Jackson i Kelechi Osemele, ci goście to bestie. Zawsze o nich tak myślę.”

Linia ofensywna Broncos to problem, z którym drużyna z Mile High City mierzy się nie pierwszy raz. W tamtym sezonie puścili 31 sacków, w tym sezonie, Trevor Siemian został obalony już dziewięciokrotnie.

Broncos wybrali Garretta Bollesa w pierwszej rundzie, który miał coś zmienić. Trzeba przyznać, że gra nieźle, jednak to nie jest ktoś, kto może powstrzymać Khalila Macka. W niedzielę szykuje się największy test dla tego rookiego. Z drugiej strony mamy ex-Raidera, Menelika Watsona, który zaliczył okropny regres. Sześć z dziewięciu puszczonych sacków to właśnie jego sprawka. To właśnie ten zawodnik powinien być przed Khalilem Mackiem przez większą część czasu gry.

W tym sezonie, Von Miller jest lepszy. Ma trzy sacki i osiem uderzeń rozgrywającego przeciwnika. Khalil Mack ma dwa sacki i cztery uderzenia. Jednak to może ulec zmianie dość szybko. Przygotujcie popcorn, nachosy i napoje, rozsiądźcie się w fotelach i… módlcie o życie waszego rozgrywającego.


 

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...