Obrońcy Raiders doceniani w rankingach

Kiedy aktualnie kibice Oakland Raiders słyszą o rankingach cornerbacków, raczej nie oczekują wysokich lotów. Jednak – może nie wszyscy wiedzą – Raiders to organizacja, która zawsze, a szczególnie w czasach Al’a Davisa, przykładała ogromną uwagę do tej pozycji.

W ostatnich czasach pojawiły się dwa rankingi, jeden z nich to ranking Elliota Harrisona, odnoszący się do najlepszych duetów CB w historii NFL(klik), a następny z nich to ranking Gil’a Brandta odnośnie najlepszych CB w historii NFL(klik).

Zacznijmy od pierwszego z nich, czyli tego, w którym Elliot Harrison przedstawia najlepsze duety CB w historii NFL.

NFL on Twitter

Two ballhawks. One secondary! @HarrisonNFL’s Top 5 All-Time Cornerback Tandems (via @NFLTotalAccess) https://t.co/P0TobcmkiA

W tym rankingu na pierwszym miejscu znajdziemy miażdżący duet Raiders tworzony przez Lestera Hayesa oraz Michaela Haynes.  Tak jak słyszycie na filmie od panów z @NFLTotalAccess, Harrison zaznaczył, że zapalnikiem dla bomby w defensywie Raiders był trade, w którym Raiders pozyskali Mike’a Haynesa od Patriots. W tym sezonie Raiders wywalczyli trzecie Super Bowl, podczas którego zdominowali ofensywę z Waszyngtonu, która przecież jest uważana, za jedną z najlepszych w historii.

“Tych gości można było pokonać tylko kryjąc ich jeden na jednego,” mówi Harrison. “W tym przypadku w użyciu było na prawdę wiele ‘stick-em'(substancja, wtedy legalna w NFL, która była bardzo lepka, obrońcy niekiedy nacierali nią całe koszulki, aby ‘kleić’ do siebie skrzydłowych i tym ich spowalniać, oraz oczywiście lepiej łapać piłkę – przyp.red).”

Możemy stwierdzić, że to właśnie stosowanie ogromnej ilości ‘stick-em’ jest tym, dlaczego Lester Hayes ciągle nie jest członkiem Hall of Fame. Podczas dziesięcioletniej kariery był on pięciokrotnie wybierany do Pro Bowl, oraz raz do All-Pro. Był jednym z głównych czynników, które pozwoliły wygrać Raiders Super Bowl XV(jeszcze przed tym, jak Raiders pozyskali Haynesa). W tym sezonie zdobył on 18 przechwytów(13 reg + 5 playoff). OSIEMNAŚCIE. Klej, czy nie klej, to jest imponujące.

Haynes oraz Hayes grali razem w Raiders przez cztery sezony, od 1983 do 1986 roku, kiedy to Hayes zawiesił buty na kołku.

Aby zgrabnie przejść do drugiego rankingu, trzeba wspomnieć, że Mike Haynes został wybrany jako jeden z pięciu najlepszych cornerbacków w historii NFL.

NFL on Twitter

Who made the list? The Top 10 Cornerbacks of All Time! (via @Gil_Brandt) https://t.co/BlEBJxcAtS

Gil Brandt tworzy listę dziesięciu najlepszych cornerbacków w historii i śmiało możemy powiedzieć, że została ona zdominowana przez zawodników Silver and Blacks. Cztery, z pierwszych pięciu miejsc to zawodnicy, którzy chociaż na sezon przywdziali srebrzysto czarny trykot.

  1. Deion Sanders — Falcons, 49ers, Cowboys, Washington, Ravens
  2. Rod Woodson — Steelers, 49ers, Ravens, Raiders
  3. Mike Haynes — Patriots, Raiders
  4. Charles Woodson — Raiders, Packers, Raiders
  5. Willie Brown — Broncos, Raiders
  6. Mel Blount — Steelers
  7. Darrell Green — Washington
  8. Aeneas Williams — Cardinals, Rams
  9. Richard Sherman — Seahawks
  10. Mel Renfro — Cowboys

Niektórzy stwierdzą, że wybór Roda Woodsona jest troszkę naciągany, jednak jest to jeden z tych zawodników, którzy byli tzw. flexami, bo mogli grać włąściwie na każdej pozycji w formacji defensive backs. Woodson zagrał w Raiders dwa ostatnie sezony, kiedy to został wybrany do All Pro oraz poprowadził Raiders do Super Bowl. Później był trenerem DB, a aktualnie jest trenerem tylko cornerbacków. Legend stay home.

Jeżeli mówimy o trenerach DB, Willie Brown również miał przyjemność trenować zawodników Raiders. Jego historia z Raiders zaczęła się w 1967 roku, najpierw jako zawodnik, potem jako trener. Drużyna pozyskała go w wymianie z Broncos. Później brylował przez siedem lat, kiedy nieprzestanie zostawał wybierany do Pro Bowl, oraz czterokrotnie dostał nominację do All Pro. Zakończył karierę w 1978 roku jako Super Bowl Hero, aby dołączyć do trenerów Raiders gdzie jest do dnia dzisiejszego.

O Haynesie już wspominałem podczas omawiania poprzedniego rankingu. Karierę dzielił pomiędzy Raiders a Patriots(po siedem lat), jednak to w Raiders udało mu się zdobyć pierścień.

Charles Woodson. Oh… Charles…, mógłbym o nim pisać książki. Wybrany przez Raiders jako pierwszy zwycięzca nagrody Heismanna, który nie grał w ofensywie. Grał 8 lat w Raiders, a następnie 7 w Green Bay. Później wrócił do Raiders aby zakończyć karierę. W swoim ostatnim sezonie został po raz trzeci został wybrany do Pro Bowl, kiedy miał już… 39 lat!

Podobają mi się takie rankingi ponieważ skłaniają nas do refleksji i zasięgnięcia do historii NFL. Wiele z tych nazwisk – pomimo oczywistych statutów legend – jest nieznanych dla kibiców, którzy skupiają się tylko na swojej drużynie. Ja jestem dumny, że właściwie zdominowaliśmy rankingi cornerbacków z ostatnich dni i życzę Wam i sobie, abyśmy za niedługo znowu byli wymieniani jako drużyna, która śmiało może przypiąć sobie łatkę No Fly Zone.


O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...