Napa, CA: Cztery kluczowe pytania obozu

O to własnie chodzi w kampusach treningowych, szczególnie tych ostatnich. Każdy z trenerów ma nadzieję na to, że po kampie będzie mógł spokojnie zasypiać i budzić się rano, żeby nie czuć tego niesmaku, po źle zrobionej robocie – jakkolwiek to brzmi. Albo przynajmniej wiedzieć, że nie mieli lepszego wyboru i niczym w polskiej polityce – wybrali mniejsze zło. W tym artykule znajdziecie wiele odniesień do poprzedniego artykuły, który rozpoczął komentowanie tego, co dzieje się podczas kampusu treningowego Oakland Raiders.

Co z rookim Eddim Vanderdoesem?

Vanderdoes to pick z trzeciej rundy ostatniego draftu. Ze względu na prawa, panujące na UCLA musiał on wrócić na studia i ukończyć je przed tym jak zacznie trenować w NFL. Sprawa została zamknięta zaraz przed ostatnimi kampami, więc wychodzi na to, że Eddie opuścił cały dotychczasowy offseason.

Nieobecność Vanderdoesa zostawia wiele znaków zapytania odnośnie tego, jak mają wykorzystać go Raiders, właściwie, w jakim wariancie defensywy można wykorzystać tego zawodnika. Jest idealnym zawodnikiem na pozycji DT podczas grania 3-tech, oraz idealnym DE podczas grania 5-tech, ale czy Raiders nie będą potrzebowali go jeszcze gdzieś indziej? Mówi się, że Vanderdoes może również występować na pozycji… nose tackle. Vanderdoes musiał zrzucić wagę, aby być bardziej mobilnym podczas pass-rushu, jednak to nie wyklucza go z ustawienia na środku, gdzie zazwyczaj grają więksi zawodnicy. Bardzo ciekawie wygląda sprawa, w której młody, jakże wszechstronny zawodnik wchodzi do gry na ostatniej prostej i może zwojować jedną z trzech pozycji.

Czas na ACDC, czyli, czy zobaczymy Coopera na slocie?

Jednym z większych dodatków do ofensywy Raiders w tym sezonie, zdecydowanie jest dodanie Cordarrelle Pattersona(trzeba wymyślić jakieś przezwisko, bo w nerwach nikt poprawnie nie napisze tego imienia). Wiadomo jednak, że jest on głównie przeznaczony do odbierania powrotów po puntach czy kickoffach. Jeżeli w głowie Todda Downinga(OC) powstaje plan z wykorzystaniem go również jako slota, to możemy troszkę się zawieźć, ponieważ pomimo świetnego chwytu, granie na tej pozycji wymaga doświadczenia.

Jednym z wyjść jest postawienie Pattersona na zewnątrz przy ustawieniu trzech skrzydłowych i wpuszczenie Amariego Coopera do środka. Coop nie zawsze jest świetny podczas gry na outside, a z jego szybkością, zwinnością i genialnym czytaniem ścieżek, cały jego potencjał może zostać odkryty właśnie w momencie, kiedy postawimy na to, aby AC grał na pozycji slota. Mam wrażenie, że Cooper samymi ścieżkami siałby dość duże zamieszanie wśród zawodników zazwyczaj broniących slotów, co wpłynęłoby na to, że Crabtree i Patterson mieliby jednego, dwóch DB’s z głowy. Wilk syty i owca cała?

Czy ktokolwiek wie, gdzie jest pierwszy middle linebacker?

Tak na prawdę, zostały nam trzy nazwiska aby wydobyć właśnie tego zawodnika. Odpadł Ben Heeney, który we wtorek został wpisany na listę zawodników kontuzjowanych, więc pozostali Cory James, Tyrell Adams oraz nowy nabytek – Jelani Jenkins, plus rookie Marquel Lee. Jeżeli chodzi o dwóch pierwszych, to podczas OTA’s to właśnie oni byli ustawieni jako para inside linebackers, jednak czy jest to materiał na starterów? Szczerze, nie wydaje mi się, żeby taki duet przyniósł nam jakikolwiek pożytek.

Po drugiej stronie stoi dwóch nowych zawodników. Jelani Jenkins to naturalny wybór, który wskakuje do walki o pozycję MLB po stronie weakside. To powinno stać się zaraz po tym jak dostanie swój playbook. Jego partnerem może być wybór z piątej rundy tegorocznego draftu – Marquel Lee. Jednak pytanie jest jedno, czy tak na prawdę startowy MLB Raiders jest już w składzie? Czy Reggie McKenzie jeszcze czymś nas zaskoczy?

Kto znajdzie się tam, gdzie będzie potrzebne dodatkowe uderzenie podczas pass rush?

Wszyscy świętujemy powrót Mario Edwarda Jr do linii. Każdy z nas myśli, że jego powrót rozwiąże wszelakie problemy, jakie mamy w linii. Być może, bo kto to wie. Jednak to rozważania na dłuższy czas. Nawet jeżeli MEJ będzie zdrowy, jego gra bardziej pasuje do pozycji run stoppera, niż pass rushera. Mario ma dużo problemów z kontuzjami, więc czy możemy postawić wszystko na tak niepewnego zawodnika?

Zdecydowanie nie. Niestety. Mamy w składzie Denico Autry’ego, który jest z nami od kilku sezonów oraz pokazuje, że nie jest wcale najgorszym zawodnikiem do gry w pass-rush, ostatnio był trzecim najlepiej sackującym zawodnikiem Raiders z trzema obaleniami na koncie. Jednak to jest zdecydowanie za mało. Jedyny zawodnik, który przychodzi mi do głowy to Jihad Ward, który miał beznadziejny sezon jako rookie. Zero sacków i właściwie każdy przegrany pojedynek – to nie jest to, czego oczekujemy od osłaniającego zawodnika. Kolejnym kandydatem jest nie kto inny jak Eddie Vanderdoes. Wydaje mi się, że trzeba będzie tego gościa sklonować, bo pojawia się on właściwie w każdym rozważaniu linii defensywnej.

Większość czytelników portalu RNP na pewno ma więcej pytań odnośnie tego, co może wydarzyć się podczas tego kampu. Jeżeli ktoś ma ochotę, to proszę przysyłać do mnie takie pytania, a na pewno się nad nimi pochylę. Jeżeli będzie ich kilka, powiedzmy ponad trzy, to zorganizuję to w całość i wrzucę jako artykuł na portalu.


O Kamil Słonka 489 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...