Mack i Cooper docenieni przez ProFootballFocus

ProFootballFocus to jeden z moich ulubionych portali dostarczających wiedzę na temat analiz zawodników oraz drużyn ligi NFL. Tym razem, w dwóch ze swoich ostatnich artykułów statystycy postanowili przyjrzeć się Khalilowi Mackowi, oraz Amariemu Cooperowi. Co z tego wyszło?

Pro Football Focus | In-Depth Football Stats and Rankings

PFF features unique football rankings and statistics on team and player performance across NFL, college, and fantasy football.

Zacznijmy od Bestii z Oakland, czyli postaci Khalila Macka. W ostatnim rankingu Top 50 zawodników NFL(link), dziennikarze PFF zestawili go na bardzo wysokiej szóstej pozycji. Czy Khalil Mack zasłużył na to miejsce? Nikt nie ma wątpienia, że tak.

6. Khalil Mack, edge, Oakland Raiders

O dziwo nie zdobył aż tak dużego uznania, jak jego przeciwnik z dywizji, Von Miller, jednak wszystko co bierzemy pod uwagę w ocenie krańcowych liniowych w PFF sugeruje, że Khalil Mack jest dużo lepszym zawodnikiem niż był. Khalil Mack jest liderem ligi jeżeli chodzi o presję na QB z liczbą 96, oraz ma najlepszą ocenę PFF wśród wszystkich krańcowych – 93,6. Tylko Miler zagrał więcej defensywnych snapów wśród krańcowych, a Mack wykręcał lepsze statystyki pomimo tego, że miał ich dużo mniej niż inni krańcowi. Nie było bardziej stałego, dominującego w każdym aspekcie gry krańcowego liniowego od Khalila Macka biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat.

Nikogo nie mogą zdziwić te słowa, Khalil Mack w ostatnich latach jest istną rakietą, jeżeli chodzi o swoją pozycję. Samo to, że w 2015 roku był pierwszym zawodnikiem w historii, który dostał nominowany do First-team All-Pro, na dwóch pozycjach: linebackera i defensive enda. Zanotował już 77 tackli, 15 sacków, 2 FF oraz jednego QB, który uciekł z dywizji. Jego najlepszym występem był mecz przeciwko Denver Broncos(Yessir!), kiedy to wyrównał rekord obaleń rozgrywającego, który współdzieli z Howie Longiem – 5.

W 2016 Mack stał się jeszcze bardziej dominującym zawodnikiem.73 tackle, 11 sacków, 5 FF i jeden pick-six. To własnie z tych względów Mack został wybrany najlepszym zawodnikiem formacji defensywnej w poprzednim sezonie, oraz kolejny raz został wybrany do First-team All-Pro. Powiedzmy sobie szczerze: Lepszego krańcowego liniowego nie było od lat.

Tą opinię podzielają również analitycy z PFF.

  1. Khalil Mack, Oakland Raiders

Nikt nie wygenerował więcej presji niż krańcowy Oakland Raiders w poprzednim sezonie. Jest liderem pod tym względem, z wynikiem 96, i jest jedynym zawodnikiem, który miał ich ponad 90. Mack nie miał aż tak dużo sacków jak rok temu, ale ciągle miał ich aż 11, usadzając rozgrywającego kolejne 11 razy. Dodatkowo 74 przyśpieszone biegi w stronę rozgrywającego w 16 spotkaniach. Wow.

No dobrze, może miał te cztery sacki mniej niż sezon wcześniej, ale był zawodnikiem bardziej dominującym niż rok temu, ponieważ nie raz jego zagrywki wygrywały spotkania. To właśnie ta umiejętność pokazuje nam, że pomimo mniejszych statystyk sacków to właśnie ostatni sezon pokazuje, jak świetnym krańcowym jest Khalil Mack.

Czekamy na kolejny mocny sezon, Khalil!

Wyczerpaliśmy temat Macka, więc czas aby przybliżyć ostatnie analizy dotyczące Amariego Coopera. Analitycy PFF postanowili przejrzeć drogi, którymi biega nasz skrzydłowy.

Cooper miał dwa sezony +1000yd z rzędu, co wiązało się z dwukrotnym wyborem do Pro Bowl. On ciągle ma 22 lata! Skrzydłowy Raiders może dopiero zacząć pokazywać swój talent, a już na ten moment jest najlepszych zawodnikiem w NFL jeżeli chodzi o niektóre ścieżki.

Pierwsze – i najważniejsze – jest on najlepszym zawodnikiem jeżeli chodzi o chwyty głębokich piłek. Patrząc na statystyki PFF, jego procent chwytów dalekich piłek to aż 61,1%. Pomyśleć, że dopiero w tym offseasonie pracował z Megatronem? Zacieram ręce.

Pro Football Focus on Twitter

Amari Cooper was ??? on deep passes for the @Raiders in 2016 Did we mention he’s only 22?

Statystyki te opisują piłki rzucone w jego stronę na dłuższą odległość niż 20 jardów. Nie wliczamy to sytuacji, kiedy Coop łapie piłkę na bliższym jardzie i biegnie z nią ponad 20 jardów. Powiedzmy, że chodzi o 20 jardów lotu piłki.

Idąc tym tropem, nie jest to zasługa tylko rąk Coopa, ale również naszego cudownego dziecka Dereka Carra, którego rating w tej kwestii to imponujące 117,6! Jego passer rating jeżeli chodzi o rzuty do Coopera był o wiele większy niż średnia ligi. Jednak jeżeli patrzymy na szczególne cztery ścieżki, jest jeszcze lepiej.

Pro Football Focus on Twitter

One of the NFL’s top up and coming wide receivers. @Raiders WR @AmariCooper9 was unstoppable on corner routes in 2016. https://t.co/JGrrDLmC1V

  1. Corner route — 63.3% ponad średnią ligową
  2. Flat route — 59.1% ponad średnią ligową
  3. Go route — 37.1% ponad średnią ligową
  4. Double move — 30.5% ponad średnią ligową

Robi wrażenie, ale trzeba przyznać, że Coop nie jest nieskazitelny. Wiele do życzenia zostawia jego procent piłek, których nie udaje mu się utrzymać w ręce oraz to, jak walczy o piłki. Właściwie, walczy o nie głównie na początku ścieżki, a dalej opiera się tylko i wyłącznie na swojej szybkości i zwinności. Łokcie są bardzo istotne podczas walki o piłkę, a to element, którego nie widzę u Coopera.

“Powiem tak, przyszedł do mnie i pracuje z wielką pokorą,”, mówi ofensywny koordynator Todd Downing. “Zaimponował mi tym jak podchodzi do treningów każdego dnia. Pracuje nad najdrobniejszymi szczegółami. Pracuje nad rzeczami, które będą kluczowe w najważniejszych momentach sezonu. Mam wrażenie, że w następnym sezonie zobaczymy najlepszą wersję Amariego Coopera podczas dotychczasowej kariery w NFL.”

Amari otrzymuje pomoc od najlepszych, trening z Megatronem to na prawdę kawał nauki dla młodego skrzydłowego. Wszelkie raporty, jakie docierają do nas zza wielkiej wody na temat treningów Raiders mówią, że Cooper kolejny już raz, jeszcze bardziej otworzył się na drużynę, jeszcze bardziej przykłada się do przedsezonowych przygotowań. Czy zobaczymy najlepszego Coopera, jakiego dotychczas widzieliśmy?

Oby.


O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...