Jared Cook: śmiercionośna broń z Oakland

GREEN BAY, WI - AUGUST 18: Jared Cook #89 of the Green Bay Packers runs a route in the first quarter of a preseason game against the Oakland Raiders at Lambeau Field on August 18, 2016 in Green Bay, Wisconsin. (Photo by Dylan Buell/Getty Images)

Bezsprzecznie. Podpisanie Jareda Cooka otwiera kolejne możliwości ofensywie Dereka Carra. Były zawodnik Packers spędził ostatnie sezony z dwukrotnym MVP ligi – Aaronem Rodgersem. W tym momencie jest zawodnikiem Raiders i będzie łapał podania od Dereka Carra.

“To było świetne,” mówi Cook o grze z Carrem. “Świetny rozgrywający, ma świetne umiejętności, jest liderem drużyny. Jestem podekscytowany tym, że będę z nim w ‘huddle’. Jest bardzo komunikatywny. Potrafi powiedzieć ci dokładnie, którą ścieżką masz biec. Jeżeli dostrzega, że biegniesz źle od razu ci o tym mówi.”

Wydaje się, że dla Cooka to świetna sytuacja, kiedy to opuszcza Rodgersa i będzie grał z zawodnikiem, w którym widzi dużo z umiejętności A-Roda.

“Ruch piłki, umiejętność czytania krycia w biegu, umiejętność czytania pozycji skrzydłowego oraz wspaniałe wyczucie miejsca, w którym ma znaleźć się odbierający w momencie chwytu piłki – to wszystko prowadzi do tego, że ma lepsze statystyki, a jego ofensywa jest skuteczna,” – według Cooka to są właśnie podobieństwa Carra i Rodgersa.

To, co najbardziej lubimy u Rodgersa to jego umiejętność poruszania się w pocket, która nie przeszkadza mu w obserwowaniu skrzydłowych i ruchu obrońców. Rodgers miał możliwość uczyć się do jednego z najlepszych – Bretta Favre – i robi to dużo dłużej od Dereka Carra, który wchodzi w swój czwarty sezon w NFL.

“Wie, że ofensywa jest bardzo ważna, szczególnie dla młodego rozgrywającego, który musi widzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem,” kontynuuje Cook. “Druga sprawa to ułożenie piłki i świadomość tego, w jaki sposób powinien został poprowadzony rzut, aby skrzydłowy miał świadomość, że dostanie ją w bezpiecznej odległości od obrońcy. Robi z tym świetną robotę, jak na młodego rozgrywającego. Grałem z bardziej doświadczonymi zawodnikami, którzy nie potrafili tak dokładnie rzucić w ręce skrzydłowego – a potrafi to robić DC.”

Jared Cook wydaje się być świetnym dodatkiem do ofensywy Todda Downinga, który mówi o nim, że jest dużym, szybkim zawodnikiem, który potrafi dobrze biegać i rozciąga boisko w szerz,” kontynuuje Downing. “Jest śmiercionośnym matchupem[pojedynkiem przyp.red.] dla większości lb i safetych. Poważnie wpływa na to, jak wygląda gra podaniowa drużyny i powoduje przewagę, z której będziemy korzystać tydzień po tygodniu. Poza tym, co mnie bardzo cieszy, jest świetnym zawodnikiem, jeżeli chodzi o blokowanie. Zręczność Jareda będzie czymś, z czego powinniśmy czerpać wielkie korzyści. Do pary z innym TE, albo naszymi skrzydłowymi, będzie to formacja, która po prostu musi zrobić różnicę.”

Jego ostatnie cyferki nie było może czymś fantastycznym, ponieważ miał 30 chwytów na 377 jardów. Jednak było to spowodowane tym, że nie wystąpił on w pięciu meczach w środku sezonu, a kiedy wrócił, dostał niesamowitego powera. Przez ostatnie 7 spotkań złapał 24 podania na 324 jardy. Według obliczeń magików z NFL, gdyby Jared miał ostatni sezon w pełni zdrowy, moglibyśmy widzieć 54 chwyty na 740 jardów w 16 spotkaniach.

Cook pokazał się w playoffach, kiedy to złapał 18 piłek na łączną odległość 229 jardów, co przełożyło się na dwa przyłożenia. Sześć chwytów, 103 jardy i przyłożenie w spotkaniu o mistrzostwo NFC, w którym Packers pokonali Cowboys 34-31.

Jeżeli Derek Carr jest aż tak bardzo podobny do Aarona Rodgersa, to chyba nie musimy się martwić, prawda?

“On po prostu chce biec tak, jak ja to widzę,” mówi Carr na temat Cooka. “‘Jak chcesz, żebym pobiegł? Jakie kąty mam obrać, żeby dotrzeć tam gdzie chcesz?’ i tak dalej. To bardzo ułatwia mi pracę, szczególnie kiedy pyta o to tak szybki skrzydłowy, którego po prostu mogę przerzucić. Właśnie tak powinno się to robić.”

“Z takim gościem jak Jared, który potrafi rozciągać boisko, nastawiamy się na to, że Coop i Crabb będą mieli zdecydowanie mniej pojedynków one-on-one. To samo tyczy się Setha. To właśnie się dzieje, kiedy dodajesz do swojego składu tak szybkiego i zręcznego zawodnika. Będzie to powodować wiele stresu w defensywie przeciwnika.”

Packers polegali na Cooku w kwestii jego szybkości, co jest oczywistym mismatchem wśród safetych. Nie był on wykorzystywany jako run blocker, co powoduje, że w Raiders będzie on miał zdecydowanie więcej zadań w ofensywie.

“Powinieneś być dumny ze wszystkiego co robisz dla swojej formacji. Robić to z takim samym zapałem i entuzjazmem, jakbyś miał szansę na chwyt piłki zaraz przed polem punktowym. Głowa do góry.”

To, że Jared Cook jest naturalnym pierwszym TE Raiders było już mówione kilkakrotnie. Z tego co widać, Todd Downing ma świetny plan na wykorzystanie jego umiejętności głównie w run-block, co z kolei znacznie ułatwi grę korpusu runningbacków. Jeżeli Jared Cook faktycznie jest tak wspaniałym biegaczem i potrafi ściągać na siebie safetych, to już nie mogę się doczekać, aż zobaczę go w parze z naszym gunslingerem.


O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...