30+ czyli Lynch vs Charles w AFC West

We wtorek, drugiego maja, Denver Broncos ogłosili pozyskanie Jamaala Charlesa co rozpoczęło wielką falę radości w całym Kolorado. Kibice to jednak tylko kibice i nie ma się co dziwić, że jeżeli chodzi o podpisanie Beast Mode’a przez Raiders to byli oni bardzo sceptyczni, ale w przypadku Jamaala Charlesa wszystko jest jak najbardziej według ogólnie przyjętych norm. Jak widać, jednak trzydziestka nie jest barierą dla RB. To znaczy jest, ale nie w drużynie, której kibicujecie – taki jest tok myślenia kibiców Broncos.

Teraz, gdy Jamaal Charles jest zawodnikiem Broncos mury padają, a trzeba przyznać, że jest on tylko siedem miesięcy młodszy od Marshawna Lyncha więc… o co tutaj chodzi?

Prawda jest taka, że Denver Broncos również puszczali oko do Marshawna Lyncha, a po tym jak podpisali go Raiders, włodarze z Mile High City szukali niejako pocieszenia w doświadczonym RB. Po podpisaniu Jamaala Charlesa widzieliśmy nagłówki, że w końcu znalazł się runningback, który wniesie trochę świeżości do ofensywy Denver Broncos. Trzydziestolatek? A dlaczego nie?

Jak zwykle w NFL i w przypadku amerykańskich kibiców – chodzi o cyferki. Mówią oni, że Jamaal Charles zdobywał średnio ponad 5 jardów na bieg, a ostatni zdrowy sezon Lyncha to 3,8 jarda na bieg. Nie do końca jest to prawdziwą opinią, ponieważ podczas ostatniego sezonu Jamaal Charles zagrał tylko w trzech spotkaniach co przyniosło średnią na poziomie 3,3 jarda na bieg. Ostatni raz, kiedy Charles miał ponad 5 jardów na bieg to sezon 2015, czyli wcale nie rok temu.

Jeżeli ktoś ma ochotę powiedzieć, że Charles nie był zdrowy kiedy miał licznik na poziomie 3,3 jarda, to musimy się z tym zgodzić, każdy ma swoje zdanie. Ale czy Lynch był w pełni zdrów kiedy miał 3,8 jarda na bieg w 2015, co było jedną z przyczyn do tego, że nie wychodził on na boisko na kilka tygodni przed ostatnim spotkaniem w sezonie? Lynch wybrał taką opcję, a Charles jej nie wybrał. W 2015 roku ponownie zerwał ACL, co spowodowało, że dwa lata z rzędu wylądował na IR list, a rok później został zwolniony.

Pytanie jest jedno: Czy wolisz, aby w Twojej drużynie biegał zawodnik, który miał rok przerwy, czy też zawodnik, który jest po dwóch zerwaniach ACL i piętno kontuzji wisi nad nim przy każdym wyjściu na boisko?

Marshawn Lynch wydawał się być między grą w Raiders, oraz nie zmienianiem swojego statusu zawodnika, który zakończył karierę. Jamaal Charles natomiast szukał klubu, co nie raz pokazywały amerykańskie portale opisujące działania jego agenta.

Prawda jest taka, że aby rozstrzygnąć spór trzeba cofnąć się do 2014 roku, kiedy to obaj zawodnicy zagrali swój ostatni w pełni zdrowy sezon. To było aż 3 lata temu, co też na pewno wpłynie na statystyki przyszłego sezonu.

Stat 2014 Marshawn Lynch Jamaal Charles
Rushing yards 1306 1033
Rushing TD’s 13 9
Yards per game 81.6 68.9
Yards per carry 4.7 5.1
Receptions 37 40
Receiving yards 367 291
Yards per catch 9.9 7.3
Receiving TD’s 4 5
Total TD’s 17 14

Statystyki te pokazują wprost, że Lynch miał lepsze statystyki w większości kategorii poza jardami na bieg, odbiorami piłki i przyłożeniami po złapanych piłkach.

Kolejna tabelka to porównanie statystyki z sezonów 2012-14. Dlaczego akurat z tych sezonów? Chcemy znać przeszłość tych zawodników, jednak chcemy być też uczciwi. Sezon 2011 to pierwsza kontuzja Jamaala Charlesa, więc statystyki byłyby nieco zaburzone.

Stats 2012-14 Marshawn Lynch Jamaal Charles
Rushing yards 4153 3829
Rushing TD’s 36 26
Yards per game 92.2 83.2
Yards per carry 4.6 5.1
Receptions 96 145
Receiving yards 879 1220
Yards per catch 9.1 8.4
Receiving TD’s 7 13
Total TD’s 43 39
Pro Bowls 3 3
All Pros 1 1

Poza tym co widzicie, można doliczyć wycieczki Lyncha do SuperBowl, jednak to nie jest zasługa tylko jego jako solowego zawodnika – ale całej drużyny, więc umieszczenie tej statystyki w tabeli porównującej solowych zawodników nie ma racji bytu.

Kolejny raz okazuje się, że Lynch przeważa w większości statystyk, poza jardami na bieg i wszelkimi statystykami związanymi z rzucanymi piłkami. Czy Raiders potrzebują flex-RB w osobie Marshawna Lyncha? Moim zdaniem będzie miał on całkowicie inne zadanie w ofensywie Jacka Del Rio.

Tych porównań by nie było, gdyby nie podniesione głowy kibiców Denver Broncos, którzy jeszcze kilka tygodni temu śmiali się z podpisania Lyncha przez Raiders, a teraz cieszą się z zakontraktowania zawodnika młodszego o siedem miesięcy i twierdzą, że będzie on x-factorem dla ofensywy Mike’a McCoya – OC Denver Broncos.

Jak zwykle prawdę powie nam tylko i wyłącznie kolejny sezon w wykonaniu obu zawodników. Będziemy wyczekiwać pojedynków Raiders – Broncos jeszcze bardziej niż rok temu, kiedy to TJ Ward nazwał WR-ów Raiders “dobrymi, ale nie elitarnymi”.

https://twitter.com/JamesPalmerTV/status/793911461269512192

Czekamy, Donkeys!


O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...