NFL Draft 2017: Cornerback w pierwszej rundzie!

Z 24. pickiem, NFL Draft 2017 Oakland Raiders wybrali Gareona Conleya z Ohio State. Co wiemy o tym zawodniku? 182 cm wzrostu oraz 88,5 kg wagi. Jest on zawodnikiem, który ma grać na pozycji Seana Smitha czy Davida Amersona. Podczas Draft Combine 40yd dash przebiegł w 4,44 sekundy, a jego wyskok kwalifikuje się w okolicy metra od ziemi(37 cali). Mel Kiper sklasyfikował go jako trzeci najlepszy CB dostępny w tegorocznym drafcie.

Przedstawiam całkiem obszerny filmik opisujący zarówno te dobre, jak i złe strony gry nowego cornerbacka organizacji Raiders.

Problemem, który NFL będzie miała z tym zawodnikiem, jest sprawa, która ciągnie się za nim od kilku miesięcy. Chodzi o przestępstwo na tle seksualnym. Mówi się, że to właśnie dlatego drużyny zwlekały z wyborem tegoż cornerbacka. Sam Reggie McKenzie przyznaje, że prześledzili dokładnie cały proces tego młodego zawodnika, oraz “najważniejsze dla nas jest to, że dzięki temu jak przejrzeliśmy tak tą sprawę, jak i tego zawodnika, czujemy się komfortowo z podjętą przez nas decyzją.”

Conley powiedział, że MCK skontaktował się z nim osobiście: “Powiedział mi, że czują się dobrze z tym wszystkim w okół mnie i że są pewni tego wyboru. Chcieli mnie wybrać.”

Oczywiście nie mogło zabraknąć wypowiedzi trenera Raiders, Jacka Del Rio: “Jest futbolowym świrem,” śmieje się JDR. “Uwielbia rywalizować i jest człowiekiem, który szanuje innych zawodników. Jest walczakiem, świetnym kolegą z drużyny i bardzo wartościowym talentem. Jest wysoki i bardzo szybki, jeżeli mocno przepracuje wiosnę to jego ocena pod koniec sezonu będzie bardzo wysoka. Jest jednym z tych czystych zawodników, którzy wpadli nam prosto w ręce, i to w pierwszej rundzie.”

Jack Del Rio wypowiedział się również na temat gry tego zawodnika: “Jeżeli potrzebujesz cornera, to szukasz właśnie takiego zawodnika. Bardzo ciężko jest go zgubić, potrafi bronić dalekie piłki, potrafi grać press-coverage. Jest wielki, silny i szybki. Oglądałem jego taśmy, przebywałem z nim, rozmawiałem z nim – nie mam zastrzeżeń. Nie mamy żadnych wątpliwości co do jego umiejętności czy możliwości do gry w lidze.”

Warto wspomnieć, że sam zawodnik na prawdę obawiał się tego, że sprawa o której wspominałem wcześniej odbije piętno na jego karierze w NFL: “Dzięki temu, przeżywam to dziesięć razy mocniej,” mówi Conley. “Ciągle mam w głowie to, że może się nie udać. Ale oni mnie poznali, wierzą we mnie i nie mają wątpliwości. Nie wiedziałem co mnie czeka, a kiedy o wszystkim się dowiedziałem, byłem w szoku. Do tej pory czuję, że to się nie dzieje, poważnie.”

https://twitter.com/_gconley8/status/858009569003540480

Raporty na temat tego zawodnika są bardzo zróżnicowane, jedni mówią, że to zbyt wysoki pick, inni, że Raiders popisali się kolejnym w ciągu ostatnich lat stealem. Ja, tak jak już kilkakrotnie wspominałem, nie mam bladego pojęcia o NCAA, jednak to, na czym się opieram to wiedza zaufanych ekspertów z ProFootballFocus, którzy rozpisali mocne i słabe strony tego zawodnika:

Najciekawsza statystyka: Pozwolił na tylko 14 chwytów, na łączną liczbę 159 jardów, oraz na NFL passer rating równy 14.0, jest to najlepszy wynik w kraju, jeżeli mówimy o rzucanie na danego CB w 2016 roku.

Zalety: 

  • świetny rozmiar, oraz inteligentne posługiwanie się swoim ciałem – jest prototypem nowego cornerbacka w NFL,
  • jest świetnym zawodnikiem w kryciu man-to-man, nie ma problemu z naciskaniem na skrzydłowego i potrafi świetnie bronić ciężkie podania przy linii,
  • 4,44 podczas 40-yd dash to nie najlepszy wynik tego draftu, ale dzięki swojej zwinności będzie bardzo ciężkim przeciwnikiem dla mniej dynamicznych skrzydłowych,
  • doskonale śledzi wzrokiem grę skrzydłowego,
  • zostawia bardzo mało miejsca po chwycie skrzydłowego, według danych jest to średnio około 3 jardów,

Wady, oraz sprawy które martwią:

  • pomimo świetnego sezonu 2016, sezon 2015 wcale nie był piękny. Jego passer rating wynosił wtedy 71.6(w opozycji do 14.0 w 2016). Eksperci sugerują, że mógł zostać jeszcze rok w NCAA,
  • potrafi gubić się podczas krycia strefowego, jest typowym obrońcą man-to-man,
  • kompletnie nie potrafi grać przeciwko biegom, powinien skupić się na kontach natarcia na runningbacków,
  • przepuszczając zawodnika jest bardzo kiepskim tacklerem, ponieważ nie trafiał średnio jednego na pięć i pół tackla.

Niektórzy eksperci porównują go do Bradleya Roby’ego z Broncos, inni do Josha Normana z Redskins. Jestem fanem Josha Normana(jego gry, nie stylu bycia) i bardzo mnie takie porównania cieszą. Jeżeli okaże się, że Raiders z 24 pickiem draftu wyjęli kolejnego Josha Normana, a on będzie się wspaniale rozwijał to kolejny raz Reggie McKenzie udowodni, że podczas draftu czuje się niczym ryba w wodzie.

Dzisiaj wybory w 2 oraz 3 rundzie draftu, także jutro przywitamy kolejnych dwóch Silver&Blacks!

Potrzeby w tym drafcie: LB, DT, CB, OT, S


O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...