Analiza Formacji: Linebackerzy

Nov 21, 2016; Mexico City, MEX; Houston Texans running back Lamar Miller (26) is tackled by Oakland Raiders linebacker Bruce Irvin (51) at Estadio Azteca. Mandatory Credit: Erich Schlegel-USA TODAY Sports

Następną grupą wziętą pod lupę jest formacja ludzi, którzy z własnej nieprzymuszonej woli taranują każdego kto w danej  chwili ma piłkę / będzie mieć piłkę / pomyśli o tym, że fajnie byłoby mieć piłkę – Linebackerzy.

Historia futbolu zza wielkiej wody już niejednokrotnie pokazała nam, że LB to nie do końca zrównoważeni ludzie. Jack Lambert, Dick Butkus, Lawrence Taylor, Ray Lewis oraz im podobni są kamieniami milowymi na tej pozycji. Wszyscy wymienieni powyżej byli charyzmatycznymi liderami na boisku, mistrzami przedmeczowych motywacji, buldożerami na dwóch nogach.  „Linebacker isn’t a position. It’s a state of mind” głosi jedno z moich ulubionych powiedzeń. Czy jest to prawdą? Po stokroć TAK! Jednak w minionym już sezonie LB z Oakland mieli raczej problemy z koncentracją. Bycie 23-cią defensywą w lidze pod względem obrony akcji biegowych to taki lekki policzek dla celujących coraz wyżej Najeźdźców. Na chwilę obecną w składzie znajduje się 10 linebackerów, ale ja zajmę się przedstawieniem trzonu tej formacji. Zapraszam!

  1. Bruce Irvin. 29 letni OLB z Atlanty w stanie Georgia. Bruce był bohaterem jednego z moich wcześniejszych artykułów. Uczeń wielu szkół w krótki czasie. 26 kwietnia 2012 wybrany z 15 numerem draftu przez Seahawks. Członek „Legion of Boom”. W historii zapisał się jako pierwszy gracz NFL, który został wyrzucony z boiska podczas Super Bowl. 10 marca 2016 podpisał 4 letni kontrakt z Oakland wart 37 milionów dolarów.
    s
  1. Malcolm Smith. 27 latek z Woodland Hills w stanie California. W 2011 roku wybrany dopiero z 242 numerem draftu przez Seattle. Jest zawodnikiem, który mógł już poczuć smak zwycięstwa w Super Bowl, a nawet zostać wybranym MVP tego spotkania. Od 10 marca 2015 zawodnik Raiders. Podpisał 2 letni kontrakt za 7milionów.
    s
  1. Perry Riley. Kolejny przedstawiciel ze stolicy stanu Georgia. 28 latek z Atlanty zaczął przygodę w lidze w 2010 roku. Ze 104 numerem trafił do Redskins. Znikający punkt w Waszyngtonie, który pojawiał się i znikał przez cały pobyt w stolicy USA. Zwolniony końcem sierpnia 2016. Pozostawał bez klubu tylko przez 2 miesiące, gdyż początkiem października tego samego roku podpisał kontrakt z Oakland.
    s

Wyjściowa trójka LB Raiders w przekroju ostatniego sezonu łącznie zanotowała 208 tackli, 7 sacków (sam Irvin) oraz 10 Forced Fumble. Wynik raczej przeciętny jak na tą ligę. Bruce Irvin razem z Khalilem Mackiem przed rozpoczęciem rozgrywek byli mocno typowani na kandydatów do najlepszych pass-rusherów i wymieniano ich nazwiska jednym tchem z Vonem Millerem, czy JJ Wattem. Jednak rzeczywisty stan rzeczy pokazał, że Slash Brothers muszą odłożyć na bok aspiracje do nagród MVP i brać na swoje barki większość zadań w obronie nie zawsze związanych z ich pozycją i poświęcając przy tym indywidualne statystyki. Przez cały sezon obrona Najeźdźców kulała, gdy linia ofensywna odizolowywała linebackerów przy kryciach. Pozostawiany sam, zdolny, aczkolwiek nieregularny Smith nie dawał rady w większości przypadków zamykać akcji środkiem. Malcolm oraz występujący coraz częściej Ben Heeney są skuteczni, gdy muszą ścigać zawodnika z piłką, ścinać za akcją natomiast gorzej wychodzą im zagrania idące przez środek. Obydwaj panowie nie mają wystarczających warunków fizycznych przy ustawieniu 4-3 co było raz za razem wykorzystywane przez przeciwników. Dodanie Rileya w trakcie sezonu było tylko doraźną pomocą na bolączki Raiders. Ta luka może zostać dość ciekawie wypełniona, gdyż Silver&Black oficjalnie weszli w wyścig po Dont’a Hightowera z Patriots.

Pod względem produktywności przeprowadzka z Seattle do Oakland wyszła na dobre Smithowi i Irvinowi. W ciągu dwóch lat gry w barwach Raiders Malcolm zaliczył 186 tackli w tym 86 w ostatnim sezonie. Podczas dwa razy dłuższego pobytu w Seahawks miał ich łącznie 83!!! Zanosi się, że podobna historia spotka Irvina ponieważ już w pierwszym sezonie zanotował 47 tackli, czyli połowę tego co osiągnął przez 4 lata w Seahawks. Bruce zaliczył również 7 sacków co jest jego drugim najlepszym wynikiem od czasów debiutanckiego sezonu.

Według oficjalnej listy zawodników Oakland Raiders w ich kadrze znajdują się jeszcze:

Tyrell Adams, James Cowser, Cory James, Neiron Ball, Shilique Calhoun, Dwayne Norman, Andy Mulumba

Najeźdźcy mają twardy orzech do zgryzienia. Poważne braki w poważnej formacji. Do naprawienia jest naprawdę wiele, a czasu coraz mniej. Jednym zdaniem – IN JOE PAGANO WE TRUST!

THIS JUST IN:

Jako, że znajdujemy się w okresie Free Agency wiele rzeczy zmienia się niczym w kalejdoskopie. Na chwilę obecną jedynym pewnym punktem na pozycji Linebackera jest Bruce Irvin.

Perry Riley został niezastrzeżonym wolnym agentem, ale wiatry niosą, że Raiders chcą go odzyskać. Malcolm Smith wcisnął się w złote getry i powędrował na drugi koniec mostu Golden Gate, a Aldon Smith… cóż, na tego pana jeszcze chyba długo poczekamy.

O Tomasz Józefowicz 15 artykułów
Fan futbolu i koszykówki. Z zachodniego wybrzeża kibic Raiders, ze wschodniego Giants i Knicks. Słucham starego rocka, mam wyrozumiałą dziewczynę i podobno jestem niezłym Linebackerem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...