Pięciu zawodników Raiders w PFF Top 101

Portal ProFootballFocus, to jeden z tych bardziej szanowanych portali szerzących wiedzę na temat naszego ukochanego sportu. Tradycyjnie już, dziennikarze portalu przygotowali ranking 101 najlepszych zawodników sezonu 2016, wśród których znalazło się aż pięciu zawodników Oakland Raiders!

Nikogo nie zdziwi to, że na najwyższej pozycji wśród zawodników z Oak-Town jest Defensive Player of the Year – Khalil Mack, który wylądował na czwartym miejscu. Następnym zawodnikiem jest Kelechi Osemele, który został wspomniany na pozycji 46. Pierwszą połowę rankingu zamyka nasz rozgrywający Derek Carr, który uplasował się na pięćdziesiątej pozycji. Za nim wylądowali jeszcze Rodney Hudson(69), oraz Donald Penn(86).

Jedynym zawodnikiem, który w tamtym sezonie został wybrany w tym rankingu i ciągle jest zawodnikiem Raiders jest Khalil Mack, który w poprzedniej edycji zestawienia był na szóstym miejscu. Na pozycji 71. znalazł się również Charles Woodson, który zakończył karierę profesjonalnego futbolisty.

Z obowiązku przytoczę trzy pierwsze pozycje. Dla większości pozycja numer dwa będzie sporym zdziwieniem:

  1. Tom Brady, Quarterback, Patriots
  2. Aaron Donald, Defensive lineman, Rams
  3. Aaron Rodgers, Quarterback, Packers

4. Khalil Mack, Edge Rusher
Ranking na własnej pozycji: 1

Uzasadnienie: Generowanie presji to zazwyczaj zbyt mało, jeżeli chodzi o ocenę zawodników z pozycji pass-rushers. Powinni oni pokazywać zachowania na boisku, które zmieniają wynik meczu, bądź mają duży wpływ na jego obraz. To właśnie uczynił Khalil Mack w opozycji do poprzedniego sezonu. Wygrał spotkanie przeciwko Caroline Panthers, kiedy to przechwycił podanie Cama Newtona, a później zdobył jeszcze strip-sack co zamroziło wynik meczu.

Żaden zawodnik nie generował większej presji na rozgrywających w tym sezonie. Mack wypracował sobie swój signature-play, coś na wzór Vona Millera z poprzedniego sezonu. Tych zachowań brakowało na taśmach Macka z poprzednich sezonów. Khalil Mack był najbardziej wydajnym edge-rusherem w tym sezonie, prawdziwym przywódcą defensywy Oakland Raiders.

Najlepszy występ: Week 9 vs. Broncos, 97,2 punkta.

Kluczowa statystyka: Mack lideruje w presjach na rozgrywających, których miał w tym sezonie 96.

46. Kelechi Osemele, Left Guard
Ranking na własnej pozycji: 3

Uzasadnienie: Budowanie drużyny poprzez draft jest tzw. budową idealną, jednak budować drużynę można również poprzez inteligentne wydawanie pieniędzy. To właśnie zrobili włodarze Raiders w linii ofensywnej, kiedy podpisali Kelechi Osemele. Był wielką siłą na pozycji guarda w Oakland, rozbijając ludzi, którzy próbowali wbiec w jego obszar. Razem z Donaldem Pennem tworzą jeden z najlepszych left-sided duo w lidze. W sezonie nie przepuścił ani jednego sacka oraz dopuścił do tylko 11 presji, które miały miejsce w ponad 1000 snapach sezonu 2016.

Najlepszy występ: Week 1 vs. Saints, 84,5 punkta.

Kluczowa statystyka: Przepuszczenie tylko 11 presji na QB w 15 spotkaniach.

50. Derek Carr, Quarterback
Ranking na własnej pozycji: 6

Uzasadnienie: Derek Carr zrobił kolejny krok w swoim rozwoju co doprowadziło do tego, że miał spore szanse na zwycięstwo nagrody MVP za sezon 2016. Kontuzja palca nieco zwolniła jego kompanię zwycięstwa, jednak najbardziej tragicznym wydarzeniem było złamanie nogi podczas spotkania z Colts z 16 tygodnia rozgrywek, co zakończyło jego sezon, oraz nadzieję Raiders na pomyślny występ w playoffs.

Najlepszy występ: Week 1 vs. Saints, 87,9 punkta.

Kluczowa statystyka: Carr rzucił 25 przyłożeń i tylko trzy przechwyty kiedy nie odczuwał presji we własnym pocket, kompletując przy tym ponad 67% podań.

69. Rodney Hudson, Center
Ranking na własnej pozycji: 4

Uzasadnienie: Linia ofensywna Oakland Raiders ma kolejnego zawodnika w naszym rankingu TOP 101, zaraz po Kelechi Osemele (46 miejsce), przy tym jest to kolejny zawodnik, który został pozyskany jako wolny agent, a nie np. z draftu. Rodney Hudson był jednym z najlepszych centrów w lidze, nawet jeżeli nie był on tak dominujący przy run-game jak jego koledzy z pozycji. Był jednym najlepszych pass-blockerów na swojej pozycji, zezwalając na tylko dziewięć presji w ciągu sezonu, przy żadnym sacku czy nawet uderzeniu QB.

Najlepszy występ: Week 12 vs. Panthers, 88.0 puntków.

Kluczowa statystyka: Zero przepuszczonych sacków oraz QB hitów w sezonie.

86. Donald Penn, Left Tackle
Ranking na własnej pozycji: 11

Uzasadnienie: Donald Penn powinien zakończyć lepiej, niż udało mu się udało. Przepuścił tylko jeden sack w sezonie, jednak był to ten sack, który był początkiem koszmaru Raiders – po nim Derek Carr złamał nogę. Później był kontuzjowany i nie zagrał w meczu playoffs w Houston, gdzie mógłby zminimalizować brak Carra. Był dominującym run-blockerem przez cały sezon, niszcząc ludzi, którzy chcieli przejść jego drogą. Puścił tylko jeden sack oraz trzy QB hity w sezonie.

Najlepszy występ: Week 7 vs. Jaguars, 87,7 punkta.

Kluczowa statystyka: Penn przepuścił tylko jednego zawodnika, czego następstwem był kończący dla Dereka Carra sack w meczu z Colts.

Kompletny ranking ProFootballFocus TOP 101 znajdziecie tutaj(klik).

O Kamil Słonka 489 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...