Analiza Formacji: Skrzydłowi

Skrzydłowi. Można powiedzieć, że to bardzo szeroki temat do analizy – z pewnością taki jest – więc trzeba będzie go jakoś skrzętnie ugryźć. Akurat ta formacja w naszej drużynie, często dostarczała nam radości w minionym sezonie. Może nie była to najbardziej skuteczna z naszych grup ofensywnych, jednak statystyki mają swoje przełożenie na to, że śmiało możemy powiedzieć: No, nie było tak źle.

Ciągle mam w głowie pewnego zawodnika Broncos, który twierdzi, że duet Crabtree-Cooper jest nieelitarny. Dobrze, że… a dobra, nie będę się unosił. Owszem, duet CC może nie jest jakiś wielce elitarny, jedna obaj zawodnicy zrobili ponad 1000 jardów i zdobyli nie mniej niż 5 przyłożeń – co również nie czyni ich jakimiś chłopcami do bicia. Większość serwisów komentujących NFL jednoznacznie twierdzi, że duet Crabtree-Cooper to jeden z pięciu najlepszych duetów skrzydłowych w sezonie 2016. Punkt dla nas.

Przedstawienie głównych zawodników unitu skrzydłowych

 1. Amari Cooper – w lidze od dwóch lat, wybrany w pierwszej rundzie draftu z czwartym pickiem przez drużynę Oakland Raiders. Dotychczas zagrał w 32 spotkaniach, w których zdobył 2223 jardy, co przełożyło się na 11 przyłożeń. Średnio, zawodnik ten zdobywa 69,5 jarda na mecz, oraz 14,3 jarda na chwyt.
 2. Michael Crabtree – w lidze od ośmiu lat, występował w San Francisco 49ers oraz Oakland Raiders(2015). Dotychczas zagrał w 111 spotkaniach, w których zdobył 6252 jardy, co przełożyło się na 43 przyłożenia. Średnio, zawodnik ten zdobywa 56,3 jardy na mecz, oraz równe 12 jardów na chwyt.
 3. Seth Roberts – w lidze od dwóch lat, trafił do drużyny Najeźdźców jako undrafted free agent. Dotychczas rozegrał 32 spotkania, w których zdobył 877 jardów, co przełożyło się na 10 przyłożeń. Średnio, zawodnik ten zdobywa 27,4 jardy na mecz, oraz 12,5 jarda na chwyt.
 4. Clive Walford – w lidze od dwóch lat, wybrany w trzeciej rundzie draftu z 68.(ogólnie) pickiem przez drużynę Oakland Raiders. Dotychczas zagrał w 31 spotkaniach, w których zdobył 688 jardów, co przełożyło się na 6 przyłożeń. Średnio, zawodnik ten zdobywa 22,2 jarda na mecz, oraz 11,3 jarda na chwyt.

Na wielkie uznanie zasługuje fakt, że trzech z czterech najlepszych skrzydłowych drużyny Oakland Raiders, to zawodnicy, którzy są w lidze NFL od dwóch lat. Są oni wspierani jednym z lepszych weteranów pozycji WR – czyli popularnego King Crabba, który zaskarbił sobie serce nie tylko jednej z cheerleaderek Raiders, ale też większości kibiców – pomimo faktu, iż największe sukcesy osiągał z tą inną drużyną z Bay-Area.

Czas na garść statystyk, które tak lubimy. Idąc tropem mojej ostatniej analizy przygotowałem tabelkę, która pokazuje wartość danej statystyki, oraz pozycję w NFL pod jej względem:

YDS AVG LONG TD YDS/G
Raiders 4267 13 98 27 266.7
#NFL 9 1 1 10 9

Jak widać w powyższej tabeli, Raiders w kwestii związanej ze skrzydłowymi nie wypadają poza TOP 10 ligi, co mnie ogromnie cieszy. Szczerze, zdziwiłem się, że średnia długość chwytu wynosi aż 13 jardów i jest to najlepszy wynik w lidze.

Dziewiąta pozycja pod względem zdobytych jardów cieszy, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że mogło być dużo lepiej. Ta sama sytuacja z miejsca występuje również w statystyce średniej zdobyczy na mecz. Wszystko spowodowane jest tym, o czym ciągle mówimy komentując grę Amariego Coopera, czyli jego ciągle występującymi problemami z niektórymi chwytami, a właściwie z ich brakiem. Droppass, to już prawie ksywka naszego najlepszego skrzydłowego, a zdecydowanie wolelibyśmy, aby ksywka naszego lidera kojarzyła się z czymś pozytywnym, a nie negatywnym.

Ważną statystyką, której nie umieściłem w tabeli są fumble, spowodowane przez skrzydłowych, których było 5, z czego 1 z nich nie został uratowany. Jesteśmy pod tym względem na ósmej pozycji w rankingu NFL, czyli tak na prawdę nie jest źle.

Wróćmy do naszych nieelitarnych skrzydłowych, czyli Crabtreego i Coopera:

Player  Tgt Rec Yds Y/R TD Lng R/G Y/G Ctch%
Cooper 132 83 1153 13.9 5 64 5.2 72.1 62.90%
Crabtree 145 89 1003 11.3 8 56 5.6 62.7 61.40%
TOTAL 277 172 2156 12.6 13  64 5.4 67.4 62%

Nasz duet skrzydłowych ma procent kompletnych podań na dość wysokim poziomie, 62 punktów procentowych, co przekłada się na łączną ilość 2156 zdobytych jardów oraz średnią 12.6 na chwyt. W sezonie 2016, duo CC zdobyło razem 13 przyłożeń z czego autorem większości(8) jest starszy z zawodników. Na tym koniec dobrych wiadomości. Crabtree i Cooper mają problem z ilością chwytów. Chociaż nie wiem czy to jest problem, ponieważ pokazuje to, jak szerokim unitem są skrzydłowi w drużynie Najeźdźców. Średnio 5,4 chwyty, czyli około 10-11 na spotkanie łącznie od dwóch zawodników takiej klasy, to zdecydowanie zbyt małe wykorzystywanie tych czołowych strzelb. Również średnia ilość zdobyczy jardowej na poziomie 67,4 nie jest wynikiem, który powoduje wielką dumę.

Ciągle nie możemy zapomnieć o cichych bohaterach, czyli takich zawodnikach jak wymieniani wcześniej Seth Roberts czy Clive Walford. Cichym bohaterem na pewno jest również Andre Holmes czy nasz trzeci tight-end, Mychal Rivera. Pisałem o tym już kilkakrotnie, ale dzięki predyspozycjom naszego rozgrywającego – Dereka Carra – Raiders są drużyną, która ma bardzo szeroki arsenał, jeżeli chodzi o skrzydłowych. Aż dziewięciu zawodników zdobyło przyłożenie po podaniu, z czego sześciu z nich zdobyło więcej niż jedno przyłożenie, a trzech nie mniej niż pięć touchdownów.

Jeżeli chodzi o moją ocenę naszej formacji to uważam, że w niektórych spotkaniach nie korzystaliśmy z niej na tyle, na ile powinniśmy. Szczególnie, jeżeli chodzi o Coopera, który mógłby zdobyć dużo więcej jardów, niż zdobył. Gdyby nasz były(hurra!) koordynator ofensywy częściej wywoływał zagrywki kończące się podaniem do Coopa, sytuacja mogłaby wyglądać nieco inaczej. Bardzo podoba mi się to, że mamy szeroki korpus skrzydłowych i tak na prawdę każdy zawodnik może zdecydować o wyniku spotkania, łapiąc podanie, które nie miało prawa do niego powędrować. Zasługą tego są nie tylko nasi skrzydłowi, ale oczywiście nasz genialny QB – Derek Carr, o którym nie możemy zapomnieć, kiedy piszemy o naszych skrzydłowych.

Uważam jednak, że pomimo dobrej oceny tej formacji, Raiders powinni rozglądać się za jakimś ciekawym upgrade’m, który podkręci rywalizację między Cooperem a Crabtreem, a może sam namiesza w kolejności liderowania formacją skrzydłowych.

Największa zdobycz jardowa:

 1. Amari Cooper – 1153.
 2. Michael Crabtree – 1003.
 3. Seth Roberts – 397.
 4. Clive Walford – 359.

Ilość zdobytych przyłożeń:

 1. Michael Crabtree – 8.
 2. Amari Cooper – 5.
 3. Seth Roberts – 5.
 4. Clive Walford/Andre Holmes – 3.

Największa średnia zdobycz jardowa na mecz:

 1. Amari Cooper – 72,1.
 2. Michael Crabtree – 62,7.
 3. Seth Roberts – 24,8.
 4. Clive Walford – 23,9.

Najdłuższe przyłożenie:

 1. Amari Cooper – 64 jardy.
 2. Michael Crabtree – 56 jardy.
 3. Seth Roberts – 41 jardy.
 4. Clive Walford – 31 jardy.
O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...