Analiza Formacji: Secondary

Oakland Raiders defensive back Reggie Nelson (27) during an NFL preseason football game against the Arizona Cardinals, Friday, Aug. 12, 2016, in Glendale, Ariz. (AP Photo/Rick Scuteri)

Niestety, nie każda formacja Oakland Raiders – tak jak każdej innej drużyny – to formacja, która zasługuje na pozytywną ocenę. Z pewnością jedną z takich formacji jest grupa defensive backów, którzy, delikatnie rzecz ujmując, nie dają nam wielu pozytywnych wspomnień. Jednak trzeba grać tym, co się ma, a włodarze Raiders poczynili już pierwsze kroki w sprawie tej formacji. Zwolnienie trenera DB’s Marcusa Robertsona, oraz zatrudnienie nowego koordynatora defensywnego Johna Paggano, to kroki, które mają pozwolić nam marzyć o lepszym występie naszej defensywy w sezonie 2017.

Dodatkowo w jednym z ostatnich newsów pisałem, że Reggie McKenzie nie wyklucza zmian w tej formacji, przyznał on, że każdy zawodnik, który będzie mógł pomóc Raiders będzie mile widziany i sprawdzany do gry na wszystkich pozycjach unitu secondary. Pannie McKenzie, stare przysłowie mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Wydaje mi się, że można je zastosować również do sportowców.

Przedstawienie głównych zawodników unitu secondary

 1. Reggie Nelson –  w lidze od dziesięciu lat, pierwszy sezon w drużynie Oakland Raiders. Wcześniej zawodnik Jaguars oraz Bengals. Wystąpił w ponad 150 spotkaniach, zdobył 35 przechwytów na łączną ilość 483 jardów. Na swoim koncie ma tylko jedno przyłożenie oraz 94 zbite podania.
 2. Sean Smith – ósmy sezon w lidze, pierwszy sezon w drużynie Oakland Raiders. Wcześniej zawodnik Dolphins oraz Chiefs. Wystąpił w ponad 120 spotkaniach, zdobył tylko 12 przechwytów na łączną ilość 218 jardów. Na swoim koncie ma tylko jedno przyłożenie oraz 98 zbitych podań.
 3. David Amerson – w lidze od pięciu lat, prawie dwa sezony w Oakland Raiders. Wcześniej zawodnik Washington Redskins. Wystąpił w 62 spotkaniach, zdobył 8 przechwytów(6 w Raiders) na łączną ilość 73 jardów. Ma na swoim koncie 2 przyłożenia defensywne oraz 60 zbitych podań.
 4. Karl Joseph – rookie, 14. pick w drafcie 2016. Wystąpił w 12 spotkaniach, z czego 9 startował. Zdobył jeden przechwyt na długość 21 jardów.  Ma na swoim koncie 6 zbitych podań oraz zero przyłożeń defensywnych. Jego wybór w drafcie był negatywnie komentowany przez kibiców, jednak po sezonie można powiedzieć, że czeka go ciekawa przyszłość w lidze NFL.

Bez wątpienia najważniejszymi statystykami jakie dotyczą formacji secondary, to te, które dotyczą zbitych podań, przechwytów, długości przechwytów i pick six, które zwyczajowo zdobywają zawodnicy właśnie tej formacji. W poniższej tabeli przedstawiam zestawienie ilości danych statystyk, oraz pozycji w rankingu NFL.

PD INT YDS LONG TD
Raiders 70 16 147 40 1*
#NFL 16 9 16 22 9

*Jeżeli chodzi o ten pick-six, jego autorem jest Khalil Mack w spotkaniu przeciwko Panthers.

Bez wątpienia większość tych statystyk to nie są liczby, które powodują, że jesteśmy dumni z tej formacji. Jedynie poziom przechwytów jest dobrym wskaźnikiem, natomiast jeden pick six w sezonie, posiadając takiego ballhawka jak Reggie Nelson to nie jest dobry wynik. Dodatkowo, nadmienić trzeba, że autorem jedynego przechwytu nie jest zawodnik unitu secondary, tylko nasz najlepszy defensor – Khalil Mack. Nie powiem, że to wstyd, bo aż 14 drużyn w tym sezonie nie zdobyło w ogóle przyłożenia defensywą, a wśród nich są aktualni mistrzowie ligi – New England Patriots.

Zawodnicy Oakland Raiders pozwolili na to, aby ich przeciwnicy(łącznie) mieli kompletność podań na poziomie tylko 60,6% co jest siódmym najlepszym wynikiem w lidze. Z ilością wpuszczonych jardów jest dużo gorzej, ponieważ liczba 4120 jest 24. w lidze, co po odwróceniu tabeli kwalifikuje nas wśród 8 najgorszych defensyw pod tym względem. Oakland Raiders pozwolili na zdobycie 27 przyłożeń, co jest dwudziestym wynikiem w lidze i koniec końców – średnio 258 straconych jardów na spotkanie – co plasuje tą drużynę na 24. miejscu w lidze. Rozumiem, że część z tych statystyk nie jest bezpośrednią winą formacji secondary, jednak w każdej z nich możemy znaleźć mniejszy lub większy procent udziału tej formacji.

Ogólnie, nasza defensywa została uznana za siódmą najgorszą w sezonie 2016. Patrząc na posezonowe ruchy włodarzy Oakland Raiders, czyli zwolnienie DC Kena Nortona Jr, oraz wymienionego wcześniej trenera DB’s Marcusa Robertsona, władze domyślają się, że dużą częścią winy za taki a nie inny wynik jest występ zawodników formacji secondary.

Pomimo tego, że ocena tej formacji jest na prawdę niska, nie można odmówić sobie analizy statystyk wewnętrznych, co postaram się właśnie zrobić. Idąc tropem wcześniejszych statystyk, zaczniemy od tej, która mówi nam o tym kto zbił najwięcej podań, tak przez przechwyty oraz ich długość dojdziemy do przyłożeń, których jest bardzo mało.

Obronione podania: 

 1. David Amerson – 16.
 2. Reggie Nelson – 12.
 3. Sean Smith – 11.
 4. Karl Joseph – 6.
 5. DJ Hayden – 6.

Przechwyty:

 1. Reggie Nelson – 5.
 2. David Amerson – 2.
 3. Sean Smith – 2.
 4. Nate Allen – 2.
 5. Karl Joseph/TJ Carrie – 1.

Zdobyte jardy:

 1. Reggie Nelson – 74.
 2. Sean Smith – 27.
 3. Karl Joseph – 21.
 4. TJ Carrie – 14.
 5. Nate Allen – 5.

Pomiędzy Carrim a Allenem jest Khalil Mack, który zdobył 6 jardów, jednak tutaj analizujemy tylko zawodników z formacji secondary.

Najdłuższy przechwyt:

 1. Reggie Nelson – 40.
 2. Sean Smith – 27.
 3. Karl Joseph – 21.
 4. TJ Carrie – 14.
 5. Nate Allen – 4.

Pomiędzy Carrim a Allenem jest Khalil Mack, który zdobył 6 jardów w jednej akcji, jednak tutaj analizujemy tylko zawodników z formacji secondary.

Przyłożenia:

 1. Khalil Mack(DE) – 1.
 2. Reszta drużyny – 0.

Obiektywnie stwierdzając, to właśnie Reggie Nelson zasługuje na to, aby zostać nazwanym najlepszym zawodnikiem Oakland Raiders wśród defensive backów, co potwierdza to, że był on jednym z graczy, którzy zostali wybrani do tegorocznej edycji Pro-Bowl.

Zgadzam się z tym, co mówi Reggie McKenzie w kwestii formacji secondary. Potrzebujemy wzmocnień na każdej płaszczyźnie, od zawodników po trenera – czy w kolejności odwrotnej. Formacja secondary jest najgorzej spisującą się grupą w naszej drużynie i niestety, musimy przełknąć gorycz porażki jeżeli ktoś komentuje naszą grę w kwestii obrony podań. Statystyki są bezlitosne, czy tego chcemy, czy nie.

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...