Analiza Formacji: Linia Ofensywna

Sezon w najlepszej futbolowej lidze świata już za nami. Znamy wygranych i przegranych minionych już rozgrywek. Widzimy kto przed poprzednim draftem odrobił lekcje, a kto trafił w niełaski GM-a. Redaktorzy RNP oczywiście przyglądają się poczynaniom swoich ulubieńców. Nie wiem, czy moi koledzy w pełni się ze mną zgodzą, ale dla mnie zakończony sezon był w wykonaniu Raiders trochę jak wizyta w wietnamskiej restauracji. Niby wszystko fajnie, ale nie do końca wiadomo z czego to jest zrobione. Postanowiliśmy więc rozbić temat na atomy i zawiązując sojusz trzech, rozsianych po Polsce miast, przystępujemy do analizy każdej z formacji, aby móc Wam przybliżyć wszystkie istotne szczegóły, które przyczyniły się do tego, jakby nie patrzeć historycznego sezonu w wykonaniu Silver & Black. Na pierwszy ogień wędruje Linia Ofensywna.

1. Rodney Hudson. 27-letni Center zaczynał karierę w lidze w szeregach rywali z Kansas City, gdzie został wybrany w drugiej rundzie draftu z 55 numerem. W każdym sezonie w barwach Chiefs był pierwszym centrem. 11 marca 2015 już jako wolny agent złożył podpis na pięcioletnim kontrakcie z Oakland.

2. Kalechi Osmele. 27-letni Guard z dużym doświadczeniem. W 2012 roku dołączył do ligi w drugiej rundzie draftu z 60 numerem. Ekipą, która wtedy postanowiła na niego postawić byli Baltimore Ravens, gdzie już w debiutanckim sezonie mógł poczuć smak wygranej w Super Bowl. 8 marca 2015, Osmele podpisał pięcioletni kontrakt z Raiders.

3. Gabe Jackson. 25-letni Guard z Liberty w stanie Mississippi. W 2014 roku wybrany przez Oakland z 81 pickiem (3 runda). Jackson podchodził do draftu jako jeden z najbardziej perspektywicznych liniowych w całej klasie.

4. Austin Howard. 29 latek z trochę dłuższą listą pracodawców niż koledzy z linii. Howard nie został wybrany w drafcie. W 2010 roku został podpisany przez Eagles jako wolny agent. Jednak w Filadelfii nie zagrzał miejsca na dłużej i nie zmieścił się w finalnym składzie “Orłów” na sezon. Podobnie sytuacja wyglądała w Baltimore, gdzie Austin był jedynie w składzie treningowym. Przełamanie nastąpiło w 2012 roku. Już jako zawodnik Jets Howard dostał kredyt zaufania od Rexa Ryana i był zawodnikiem pierwszego składu na pozycji prawego Tackla. 12 marca 2014 Austin podpisał pięcioletni kontrakt z Oakland. Dodam jeszcze, że sezon 2015 był jego najlepszym pod względem pass-protection.

5. Donald “jego mać” Penn. JEGO MAĆ w sensie jak najbardziej pozytywnym. Najbardziej doświadczony zawodnik linii ofensywnej Silver & Black. 33-letni Lewy Tackle zaczął swoją karierę w 2006 roku od krótkiego epizodu w Vikings. Jednak większość swojej kariery spędził na Florydzie, gdzie jako “Korsarz” spędził 7 sezonów. 18 marca 2014 Donald składa podpis na dwuletnim kontrakcie. W 2016 drużyna przedłuża z nim kontrakt, a Penn odwdzięcza się grą dającą mu drugi w karierze występ w Pro Bowl (razem z Osmele i Hudsonem).

Nie od wczoraj wiadomo jak kolosalną rolę odgrywa wyszkolona technicznie, ale też grająca fizycznie linia ofensywna. Nie będę się tu rozpisywał na temat ogólnych zadań linii ofensywnej. Kto jest w temacie – wie o co chodzi. Kto nie jest – polecam wpisanie na YT linii ofensywnej Dallas Cowboys, która w tym sezonie była wręcz podręcznikowa. Przynajmniej do momentu, w którym dostali alergii na “Ser”. W kontekście Raiders ta formacja wyglądała bardzo, bardzo dobrze. Wchodząc w sezon 2016, na papierze, była to najlepsza linia ofensywna w lidze. Center Rodney Hudson, guardzi Kalechi Osmele i Gabe Jackson, tackle Donald Penn i Austin Howard, przed startem rozgrywek mogli się pochwalić najlepszą średnią w lidze. W 2015 roku dzięki dobrej współpracy liniowych oraz co nie ulega wątpliwości, złotej ręki Jacka Del Rio, Derek Carr wywindował swój passer ranking na 96.4. Zakończony sezon regularny oczywiście ujawnił parę niedociągnięć, ale ogólnie linia prezentowała się bardzo przyzwoicie. Biegacze średnio na mecz zdobywali trochę ponad 120 jardów co było 6 wynikiem w lidze. Można to śmiało nazwać bardzo dobrym wynikiem. Trochę gorzej sprawa miała się przy podaniach, gdzie “ciężcy” z Oakland znaleźli się na 13 miejscu w lidze. Końcem grudnia tego roku linia została uznana jedną z pięciu najlepszych w NFL. Co do indywidualnych statystyk to wygląda to w następujący sposób. Rodney Hudson został sklasyfikowany na czwartym miejscu jako Ofensywny Liniowy (czwarty w całej lidze) oraz jako drugi najlepszy blokujący przy akcjach podaniowych w NFL. Natomiast weteran Donald Penn był trzecim najlepiej blokującym liniowym przy akcjach dołem. Cała linia została sklasyfikowana na czwartym miejscu. Pomiędzy Derekiem Carrem, a jego ochroniarzami zawiązała się bardzo dobra chemia, o której mówią otwarcie sami zawodnicy.

Donald Penn: “To jest wspaniałe. Kocham to. Derek w każdym meczu daje z siebie wszystko a my jako liniowi robimy wszystko, żeby ułatwić mu zadania.”

Moim skromnym zdaniem nie ulega wątpliwości, że zespajanie ze sobą graczy ataku idzie w bardzo dobrym kierunku i jest jedynie kwestią czasu zanim ta dobrze naoliwiona machina zacznie działać z jeszcze większą skutecznością niż do tej pory. Już Jacka w tym głowa.

O Tomasz Józefowicz 15 artykułów
Fan futbolu i koszykówki. Z zachodniego wybrzeża kibic Raiders, ze wschodniego Giants i Knicks. Słucham starego rocka, mam wyrozumiałą dziewczynę i podobno jestem niezłym Linebackerem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...