Analiza Formacji: Linia Defensywna

OAKLAND, CA - NOVEMBER 27: Cam Newton #1 of the Carolina Panthers is driven to the ground by Stacy McGee #92 of the Oakland Raiders who was flagged for a Roughing the Passer penalty on the play in their NFL game on November 27, 2016 in Oakland, California. (Photo by Lachlan Cunningham/Getty Images)

Jak mówi porzekadło „Offense wins games, Defense wins championships”. Tak w skrócie można określić sezon Oakland Raiders. Mimo znaczącej poprawy w obu aspektach gry to, co jawnie pokazało SuperBowl, dalej więcej zależy od defensywy niż od ofensywy. A w tym departamencie mamy spore braki, dużo do nadrobienia i Reggie McKenzie musi jeszcze poczarować by zrobić z Najeźdźców prawdziwą maszynę do wygrywania meczów w playoffs. Ale dzisiaj nie o tym, dziś omówimy jedną z formacji, która przez cały sezon grała równo i między innymi dzięki niej, nie byliśmy ostatnią defensywą w lidze – oczywiście chodzi o linię defensywną.

Tackles TFL Sacks FF FR
Khalil Mack, DE 73 9 11 5 3
Jihad Ward, DE 30 1
Dan Williams, DT 17 0.5
Denico Autry, DL 29 6 2.5 2
Darius Latham, DT 17 1
Stacy McGee, DT 17 2 2.5 2
Justin Ellis, DT 21 1
Mario Edwards Jr., DE 2
Shilique Calhoun, DE 9 1 0.5
Branden Jackson, DE 1

Jak pokazuje powyższa tabela, poza największą gwiazdą zespołu z Oakland wszyscy gracze z linii defensywnej grali na bardzo podobnym poziomie. Niestety tutaj pojawia się pewna przeszkoda w ocenianiu gry na tej pozycji, ponieważ ciężko jest ocenić grę liniowego z samych suchych numerów, na dobrą grę defensywnego liniowego składa się wiele czynników, np. jak zamykał gapy w grze biegowej. Mimo to postaramy się ocenić pierwszą czwórkę tej formacji, ogólnie całą formację i postawić werdykt oraz spojrzeć przyszłościowo na rozwój tej formacji w naszej drużynie.

  1. Khalil Mack – Największa gwiazda zespołu z Oakland. Defensive Player of the Year. Powołany do drugiego ProBowl w karierze, wybrany do zespołu All-Pro. Tak można w skrócie podsumować to co wyczyniał ten chłopak w tym sezonie. Początek nie należał do udanych, ale im dalej w sezon tym więcej z siebie dawał na boisku. Mack był starterem wyłącznie na pozycji DE w tym sezonie (a nie jak rok wcześniej na pozycji OLB i DE), według niektórych to marnowanie jego potencjału, według mnie wręcz przeciwnie. Mack powinien grać tam gdzie czuje się najlepiej, po tym sezonie widać, że pisana jest mu pozycja DE, a nie OLB. Jakbyśmy mieli oceniać sezon Mack’a to chyba lepszej oceny niż DPoY być nie może.
    s
  2. Dan Williams – weteran, grający na środku linii jako NT, nie powiem, że nie możemy znaleźć kogoś lepszego na jego miejsce. Nie jestem fanem jego gry, ze względu na uraz do weteranów na pozycji defensywnych liniowych. Dan jako NT jest typowym „zapchajdziurą”, jego zadanie polegało na zamykaniu gap w środku linii i robił to dobrze.
    s
  3. Mario Edwards Jr. – najważniejszy gracz poza Khalilem w linii defensywnej. Niestety w tym sezonie zagrał niewiele, do 23 grudnia był na liście IR z powodu kontuzji biodra. Jego miejsce godnie zastąpili Jihad Ward i Denico Autry – rookie i weteran, zagrali bardzo dobry sezon i pokazali, że można na nich liczyć kiedy wymaga tego chwila. Ward wyspecjalizował się w bronieniu biegów, jako rookie grał z głową i nigdy nie próbował przeszarżować, Denico natomiast potrafił zatrzymać bieg, jak i stworzyć presję na QB drużyny przeciwnej z wielu miejsc na linii, jeden z najbardziej wszechstronnych graczy w składzie Raiders.
    s
  4. Stacy McGee i Justin Ellis – dwójka młodych DT którzy potrafią zasiać zamęt w środku linii. McGee jest tym szybszym, który potrafi dopaść QB, natomiast Ellis jest tym, który solidnie utrzyma pozycję i nie pozwoli, żeby RB przebiegł w jego pobliżu. Nominalnym starterem jest McGee, ale ta dwójka często pojawiała się razem. W mojej ocenie Ellis powinien stratować zamiast Williamsa, jest od niego młodszy i, ogólnie mówiąc, lepszy. Między tą dwójką jest lepsza boiskowa chemia niż między Williamsem i McGeem.

Podsumowując, linia defensywna Oakland Raiders wyglądała w tym sezonie dobrze, momentami nawet bardzo dobrze, mało jest w lidze zespołów, które mogą tak powiedzieć o całej formacji. Jest to jeden z niewielu elementów w defensywnej układance, które działają i mają przed sobą świetną przyszłość. Mack, Ward, Ellis, McGee, Edwards Jr., Calhoun, Autry – to są gracze na których będzie się opierać defensywa w ciągu paru następnych sezonów. Dawno nie byłem tak pewny, jeżeli chodzi o jakąkolwiek formację Raiders. Jeżeli miałbym oceniać to DL stałoby tuż za OL na miejscu drugim. Bez wątpienia jest to najbardziej utalentowana formacja i widać to z sezonu na sezon.

O Filip Bartczak 7 artykułów
Zakochany w futbolu od urodzenia, zakochany w Raiders od dziecka, miłośnik rapu i hip-hopu z obu wybrzeży USA. Fan NBA i Cleveland Cavaliers (nie, nie od momentu jak zdobyli mistrzostwo!), zbieram czapki i lubię nosić Jordany

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...