“Banner year” dla drużyny Raiders i jej zawodników

Sezon NFL 2016 dla Oakland Raiders był sezonem z wielu przyczyn historycznym. Najważniejszym osiągnięciem jest oczywiście zbudowanie drużyny, która pojawiła się w post-season pierwszy raz od czternastu lat.

Lecz nie chodzi tylko i wyłącznie o to. Raiders w końcu byli drużyną, która przestała nosić miano teamu do bicia, a wręcz przeciwnie. Spotkanie z każdym przeciwnikiem było równą walką, nie istotne czy graliśmy z Mistrzami NFL, czy z kimś innym. Można wyróżnić wielu architektów tego sukcesu, zaczynając od genialnego GM’a Reggiego McKenziego, przez trenera Jacka Del Rio, Dereka Carra, Khalila Macka, skończywszy na takich zawodnikach jak Seth Roberts, czy Perry Riley Jr. Każdy z nich znał swoją pozycję w tej drużynie i wiedział, dlaczego w tym momencie akurat on stoi w danym miejscu. To wszystko sprawia, że Oakland Raiders zaliczą ten sezon do jednego z najlepszych.

Działacze, trenerzy oraz zawodnicy Oakland Raiders zdobyli w tym sezonie wiele osiągnięć, które postaram się w skrócie przedstawić.

Generalny Menedżer, Reggie McKenzie

 • NFL Executive of the Year, wybrany przez Pro Football Writers of America. Jest to nagroda przyznawana dla najlepszego menedżera drużyny futbolowej w danym sezonie.

Główny trener, Jack Del Rio

 • Został wybrany najlepszym trenerem konferencji AFC przez kongres 101. Jest to nagroda przyznawana przez wybranych specjalistów z różnego rodzaju mediów związanych z ligą NFL.
 • Zwycięzca nagrody Greasy Neale Professional Coach of the Year Award, przez Maxwell Football Club. To 28 edycja przyznawania tej nagrody.

Rozgrywający, Derek Carr

 • Zwycięzca nagrody Commitment to Excellencee, która jest przyznawana wewnątrz drużyny Raiders za największy wkład i dążenie do perfekcji tak na boisku, jak poza nim. Nagroda ta jest wybierana w głosowaniu wewnątrz zawodników organizacji.
 • Został nominowany przez Raiders do Art Rooney Sportsmanship Award, przyznawana dla zawodników, którzy szczególnie wyznają zasadę gry fair-play.
 • Zdobywca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week, za swój zwycięski drive w pierwszym tygodniu rozgrywek, kiedy to Raiders zwyciężyli z Saints 35-34. 10 jardowe podanie do Setha Robertsa a następnie dwupunktowe podwyższenie do Crabtreego z mniej niż minutą do końca spotkania.
 • Zdobywca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week, za występ w czwartym tygodniu rozgrywek, kiedy to Raiders pokonali Ravens 28-27. Carr był autorem zwycięskiego posiadania, gdzie w sześciu snapach wykręcił 66 jardów w niespełna półtorej minuty. Zakończył go 23 jardowym przyłożeniem do Crabtreego.
 • Zdobywca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week, oraz FedEx Air Player of the Week za występ przeciwko Tampa Bay Buccaneers w ósmym tygodniu rozgrywek, kiedy to ustanowił rekord organizacji na 513 jardów, ze skutecznością 40/59 oraz passer rating na poziomie 117,4.
 • Zdobywca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week za występ w dwunastym tygodniu rozgrywek, kiedy to Raiders wykonali come-back win przeciwko Panthers. W niespełna pięć minut przeprowadził 10 snapowy drive na odległość 75 jardów, który zakończył przyłożeniem Walforda oraz 2PC Setha Robertsa.

Long-snapper, Jon Condo

 • Został wytypowany przez zawodników Raiders do Ed Block Courage Award. Nagroda ta honoruje zawodników, którzy dają z siebie wszystko na boisku, a są ludźmi bardzo skromnymi. Symbolizuje profesjonalizm, siłę i oddanie dla swojej drużyny.

Skrzydłowy, Amari Cooper

 • Nazwany Castrol Edge Clutch Performer of the Week, za występ przeciwko Texans w 11 tygodniu rozgrywek, kiedy to zdobył 35 jardowe przyłożenie po kilku zwodach. Coop zakończył to spotkanie z czterema chwytami na 57 jardów.

Center, Rodney Hudson

 • Został wybrany do All-AFC Team przez Pro Football Writers of America’s.

Linebacker, Bruce Irvin

 • Zwycięzca nagrody AFC Defensive Player of the Week, za występ w piętnastym tygodniu rozgrywek przeciwko San Diego Chargers, kiedy to zanotował sześć tackli, dwa sacki i jeden FF. Jego drugi sack miał miejsce w ostatnim posiadaniu Chargers, co przesądziło o zwycięstwie Raiders.

Kicker, Sebastian Janikowski

 • Zwycięzca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week za występ przeciwko San Diego Chargers w piętnastym tygodniu rozgrywek. Nagroda ta została przyznana ze względu na 4/4 w FG, wliczając ten z 44 jardów na 2:40, który zapewnił zwycięstwo Raiders.

Safety, Karl Joseph

 • Został wybrany przez Pro Football Writers of America’s do All-Rookie Team ze względu na 76 tackli (51 solowych), przechwyt, sześć zbitych podań oraz jeden podniesiony fumble w 12 spotkaniach sezonu.

Punter, Maruqette King

 • Został wybrany przez Zgromadzenie Redaktorów do All-Pro Second Team po 81 puntach na łączną liczbę 3,937 jardów (średnio 48,6) oraz 34 puntów lądujących wewnątrz 20 jardów pola przeciwnika.

Defensive-end, Khalil Mack

 • Został wybrany przez Pro Football Writers of America’s zwycięscą nagrody Defensive Player of the Year. Khalil Mack zdobył w tym sezonie 77 tackli(56 solo), 11 sacków, 5 FF, 3 FR oraz jedno pick-six.
 • Został wybrany przez Pro Football Writers of America’s do All-NFL Team.
 • Zwycięzca nagrody AFC Defensive Player of the Year według Kongres 101.
 • Został wybrany przez Zjednoczenie Redaktorów do All-Pro First Team.
 • Zwycięzca nagrody AFC Defensive Player of the Week za jego występ w W9, kiedy to Raiders pokonali Broncos 30-20. Mack zaliczył trzy tackle, dwa sacki, FF, FR oraz obronione podanie.
 • Zwycięzca nagrody AFC Defensive Player of the Week za występ w W12 przeciwko Panthers, kiedy to zanotował siedem tackli, sack, przechwyt, przyłożenie oraz zbite podanie. FF oraz FR to dodatki do tej linijki.
 • Zwycięzca nagrody AFC Defensive Player of the Month, za swoje występy w listopadzie. trzynaście tackli, cztery sacki, dwa FF i FR, dwa zbite podania, jedno pick-six. Jeden z głównych autorów trzech zwycięstw Raiders w listopadzie.
 • Zwycięzca nagrody Castrol Edge Clutch Performer of the Week za występ przeciwko Bills w W13. Mack zaliczył sack-fumble po którym podniósł piłkę, co zapewniło zwycięstwo Raiders w tym meczu.

Runningback, Latavius Murray

 • Zwycięzca nagrody FedEx Ground Player of the Week za występ przeciwko Denver Broncos w dziewiątym tygodniu rozgrywek. 114 jardów w 20 próbach, oraz rekordowe 3 przyłożenia w meczu.
 • Zwycięzca nagrody FedEx Ground Player of the Week za występ przeciwko Bills w trzynastym tygodniu rozgrywek. Murray wybiegał 82 jardy w 20 próbach oraz zdobył dwa przyłożenia.

Guard/Tackle, Kelechi Osemele

 • Wybrany przez Zjednoczenie Redaktorów do All-Pro First Team po tym jak pomógł on tworzyć szóstą najlepsza ofensywę w lidze, która zezwoliła na najmniej sacków (18).
 • Wybrany do All-NFL Team przez Pro Football Writers of America’s.

Tackle, Donald Penn

 • Został wybrany jako przedstawiciel Raiders do nagrody Craiga Longa, która zostaje przyznana zawodnikowi, który ma najbardziej profesjonalne podejście do współpracy z mediami.
 • Wybrany do All-AFC Team przez Pro Football Writers of America’s.

Defensive Tackle, Dan Williams

 • Nominowany do nagrody Walter Payton Man of the Year, która przyznawana jest zawodnikom oddającym się filantropijnemu podejściu do społeczeństwa. Nagroda ta podkreśla ideał zawodnika poza boiskiem.

Trzeba przyznać, że to dość spora lista, jak na taką drużynę jak Oakland Raiders. My, fani drużyny jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasi ulubieńcy są uważani za jedną z topowych w lidze na wielu pozycjach.

Przed nami jednak jeszcze NFL Honors, które są oficjalnymi nagrodami przyznawanymi przez ligę NFL. Konferencja odbędzie się 4.02, czyli w przeddzień Super Bowl LI. Dla nas najważniejsze są dwie pozycje: MVP, gdzie nie można pominąć naszego rozgrywającego Dereka Carra, oraz oczywiście Defensive Player of the Year, gdzie głównym kandydatem jest nie kto inny jak nasz Flex-LB Khalil Mack.

Panowie, powodzenia!

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...