Zanim założą kaski #25

August 14, 2015; Oakland, CA, USA; Oakland Raiders wide receiver Amari Cooper (89) runs with the football against the St. Louis Rams during the first quarter in a preseason NFL football game at O.co Coliseum. Mandatory Credit: Kyle Terada-USA TODAY Sports

Scenariusz na niedziele jest bardzo prosty. Oakland Raiders odwiedzają swoich rywali z dywizji AFC West – San Diego Chargers. Zwycięstwo w tym spotkaniu daje nam upragniony awans do play-offs, więc, czy scenariusz może być inny? Oczywiście, że nie. Pomimo problemów kadrowych tak drużyny z Oakland, jak popularnych “The Bolts” spotkanie jest raczej przesądzone – jednak jak to mówią – nie chwalmy dnia, przed zachodem słońca.

Vic Tafur on Twitter

Raiders are in the playoffs with a win on Sunday

San Diego Chargers podchodzą do tego spotkania z bilansem 5-8, oraz ostatnią pozycją w konferencji AFC West. Ostatnie pięć spotkań to trzy przegrane(Dolphins, Bucs, Panthers) oraz dwa zwycięstwa(Titans, Texans). Ich aktualny streak to dwie przegrane z rzędu.

Oakland Raiders to drużyna, która wykręciła na ten moment bilans 10-3, a ostatnie pięć spotkań to cztery zwycięstwa(Broncos, Texans, Panthers, Bills) oraz jedna przegrana(Chiefs), co daje aktualny streak jednej przegranej.

Jeżeli chodzi o kontuzjowanych zawodników, to drużyna gospodarzy kolejny raz będzie musiała sobie poradzić bez swojego runningbacka – Melvina Gordona. Natomiast Oakland Raiders rozegrają spotkanie bez DT Stacy’ego McGee, oraz młodego S Karla Josepha, który ciągle ma problemy z palcem u stopy.

Ostatnie pięć spotkań pomiędzy tymi drużynami, to zwycięstwo Raiders 3-2. Ogólna statystyka pojedynków Raiders – Chargers to 62-50-2. Spotkanie z piątego tygodnia sezonu 2016 to zwycięstwo Raiders 34-31, po dość dramatycznym meczu. Wspaniała strzelanina w wykonaniu tak Dereka Carra, jak Philipa Rivera oraz bardzo dobry występ Amariego Coopera to momenty, które zapadły mi w pamięci. No i wspaniały debiut w NFL Joey’a Bosa, który zanotował dwa sacki.

Mam wrażenie, że niedzielne spotkanie będzie wyglądać bardzo podobnie. Najważniejszym aspektem pojedynku będzie rywalizacja Carra i Riversa.

Statystyki w sezonie:

NAME COMP ATT COMP% YD TD INT
Philip Rivers 287 464 61,9 3589 27 17
Derek Carr 317 499 63,5 3492 24 5

Statystyki przeciwko rywalowi:

NAME MATCH WIN LOSE COMP ATT COMP% YD TD INT
Rivers 21 14 7 430 680 63,24 5194 35 17
Carr 5 3 2 106 177 59,89 1264 10 3

Oczywiste jest to, że niektóre statystyki będą się bardzo różnić. Philip Rivers jest zdecydowanie dłużej w NFL niż Derek Carr, jednak od czego mamy matematykę, która pozwala nam dzielić i mnożyć liczby? Od czego mamy procenty? Jak widać, Derek Carr i Philip Rivers mają bardzo podobne statystyki kompletnych podań tak w sezonie 2016, jak w całościowej karierze przeciwko rywalowi. To samo można powiedzieć o zdobyczy jardowej, te statystyki również nie odbiegają od siebie jakoś znacznie. Największa różnica robi się wtedy, kiedy zaczniemy liczyć TD/INT Ratio. Derek Carr zdecydowanie wygrywa tak w przypadku statystyki sezonowej, jak w przypadku pojedynków z rywalem. Szczególnie rażąca przewaga uwydatnia się w przypadku omawianego ratio na przestrzeni sezonu. Derek Carr ma jedno z najwyższych w lidze.

Rank Player Team TDs INTs Diff TD to INT Ratio
1 Tom Brady NE 22 2 20 11.0
2 Dak Prescott DAL 20 4 16 5.0
3 Derek Carr OAK 24 5 19 4.8
4 Sam Bradford MIN 14 3 11 4.7
5 Aaron Rodgers GB 32 7 25 4.6

Czy to pozwala nam spokojnie myśleć na temat przewagi naszego QB nad rozgrywającym przeciwnika? Nie. Pamiętamy jakby to było wczoraj, co Derek Carr wyprawiał w spotkaniu przeciwko KC Chiefs. Różnica jednak jest taka, że wtedy Carr borykał się jeszcze z kontuzją palca. W tym tygodniu, Carr zaczął trenować bez rękawicy, co daje nam nadzieje na całkiem inne statystyki, niż we wspomnianym spotkaniu przeciwko Chiefs.

Mamy w składzie kogoś, kto bardzo lubi grać przeciwko San Diego Chargers, co również podkręca statystyki Carra przeciwko “The Bolts”. Mowa oczywiście o Amarim Cooperze, który upodobał sobie tą drużynę jak żadną inną.

NAME MATCH WIN LOSE TGT REC YDS Y/R TD Ctch%
Amari_Cooper 3 3 0 21 13 281 21,62 2 61,9

Mówiłem, że sobie ich upodobał. Średnio prawie 100 jardów na mecz, ponad 20 jardów na chwyt i procent złapanych podań powyżej 60% – czego chcieć więcej? Ano tego, żeby Amari Cooper robił takie cuda nie tylko przeciwko Chargers, ale wszystkim drużynom ligi NFL.

Rywalizacja pomiędzy tymi dwoma drużynami została wyniesiona na jeszcze wyższy poziom za sprawą Joey’a Bosa. Zawodnik ten jest niezłym fochasiem, wszyscy pamiętamy jakie dramaty odstawiał przy podpisaniu kontraktu, co spowodowało, że zadebiutował dopiero w piątym tygodniu NFL 2016. Bosa wszedł do NFL z impetem notując multi-sack game w debiucie. Dodatkowo dołożył cztery tackle oraz jedną asystę przy obaleniu zawodnika Raiders. To chyba całkiem ciekawy wynik, jak na pierwsze spotkanie w lidze. Po drugiej stronie boiska, na pozycji defensive enda występuje nie kto inny, jak Bestia z Oakland – Khalil Mack. Jeden z kandydatów do nagrody Defensive Player of The Year, zawodnik który za nic ma sobie linie ofensywną każdego z przeciwników. Jego niesamowita praca nóg i rąk powoduje to, że Mack ma 11 sacków na koncie, co plasuje go na czwartym miejscu w tej kategorii.

Bosa i Mack nie spotkają się w tym spotkaniu naprzeciwko siebie – ponieważ jest to niemożliwe ze względu na specyfikę NFL. Ich pojedynek będzie jednak jednym z ciekawszych aspektów tego spotkania. Który z nich spowoduje większe zniszczenie w formacji ofensywnej przeciwnika? Który więcej razy usadzi rozgrywającego przeciwnika? Który z nich zatrzyma więcej akcji biegowych? Będzie o czym pisać, przynajmniej takie mam wrażenie.

Team Stats Raiders Chargers
Points Per Game 27.5 26.9
Points Allowed Per Game 24.6 26.7
Total Yards 384.8 374.1
Yards Passing 268.6 276.1
Yards Rushing 116.2 98.0
Yards Allowed 394.6 366.2
Pass Yards Allowed 274.4 274.2
Rush Yards Allowed 120.2 91.9

Kolejny raz spotykamy się z drużyną, która statystycznie jest bardzo zbliżona do Oakland Raiders. Zbliżona ilość punktów zdobytych oraz straconych. Jeżeli chodzi o zdobycz jardową również jest bardzo podobnie. Różnica widoczna jest dopiero w jardach straconych, ale to już wręcz tradycja, jeżeli chodzi o drużynę z Oakland, że statystycznie wychodzi w okolicach 400 jardów na spotkanie.

Bukmacherzy przewidują niewielkie zwycięstwo Oakland Raiders, co jest słusznym przewidywaniem pomimo przedstawionych powyżej statystyk. W szeregach Najeźdzców pomimo ostatniej porażki panuje niesamowita motywacja. To znaczy… Powinna panować. Wygrana w tym spotkaniu daje nam pierwszy awans do play-offs od 2002 roku. Po zwycięstwie w tym spotkaniu poznamy smak post-season, walkę na śmierć i życie, która może spowodować, że kibice NFL przypomną sobie o Raiders, którzy ostatnio byli jednym z pośmiewisk ligi.

Ależ się nakręciłem… Just Win, Baby!

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...