Takich dwóch, jak ich trzech, to nie ma ani jednego!

Korpus biegaczy Oakland Raiders to formacja, która zaliczyła największy postęp w stosunku do lat poprzednich. Czy ktoś przewidziałby takie występy naszych biegaczy, jak chociażby ostatni mecz przeciwko Indianapolis Colts?

Latavius Murray jest zawodnikiem, który wyrobił sobie markę w NFL już w ostatnim sezonie. W całej swojej karierze zdobył 2267 jardów, oraz 20 przyłożeń. Swój najlepszy sezon do tej pory – 2015 rok – to 1066 jardów, oraz 6 przyłożeń. W tym roku, jeden z lepszych biegaczy ligi NFL zdobył 777 jardów w 190 próbach, co przełożyło się na 12 przyłożeń.

W swoim pierwszy sezonie w NFL rozegrał piętnaście spotkań, lecz tylko 3 z nich startował. Zdobył w nim 424 jardy w 82 biegach, co przełożyło się na dwa przyłożenia. Najlepszym dowodem tego, co drzemie w tym chłopaku jest to przyłożenie przeciwko KC Chiefs, najdłuższe w karierze Tay-Traina.

Latavius Murray raczej nie jest typem route-backa i nie często gra jako ukryty skrzydłowy. W całej swojej karierze złapał 90 z 118 podań, na łączną liczbę 625 jardów. Statystyk tych nie wspiera żadna zdobycz punktowa. W swojej karierze zdobywa średnio 4.2 jardy na bieg, 51,5 jarda na mecz, a piłka przekazywana jest mu średnio, około 12 razy w jednym spotkaniu. Najlepsze cyfry to odpowiednio, 5.2 jarda na próbę w 2014 roku, 66.6 jarda na mecz oraz prawie 17 prób w sezonie 2015.

Wróćmy więc do tego, jak biega Angry-Tay, a biega on bardzo ciekawie. Nie jest typem speedy gonazaleza, ale na pewno nie można go zakwalifikować jako tzw. tank. Porównując styl biegania Lataviusa Murraya, najbliższym porównaniem są biegacze w stylu Adriana Petersona, czy Devonta’e Freemana. Jest to typowa hybryda dwóch wymienionych stylów runningbacków. Szybki, zwinny zawodnik, który potrafi przełamać tackle i bez zachwiania biec w stronę pola punktowego.

W dzisiejszych czasach to nic nowego, że runningback musi posiadać obie te zdolności. Można powiedzieć, że RB musi być jak telefon, zdolny do wszystkiego. Nie wiem skąd się to wzięło, czy większość trenerów nagle przypomniała sobie czasy szkoły, kiedy to nauczyciele opowiadali im o pojęciu filozoficznym, jakim bez wątpienia jest utylitaryzm? Być może.

Kolejnym, jakże utylitarnym ogniwem naszej układanki biegaczy jest Jalen Richard. Zawodnik, który do drużyny Oakland Raiders dołączył przed tym sezonem, jako Undrafted Free Agent – czyli zawodnik nie pobrany bezpośrednio w drafcie, a do składu został wcielony poprzez obóz treningowy i dobre występy w pre-seasonie.

Jalen Richard dał nam wiele radości, pomimo tego, że zdobył tylko jedno przyłożenie. W dotychczasowej karierze, czyli przez 15 spotkań sezonu NFL zdobył 488 jardów w 80 próbach.  J-Rich jest jednym z tych zawodników, którzy pomimo niedraftowego początku kariery w lidze mają szansę w niej zostać na dłużej i troszkę nawojować. Średnio 6.1 jarda na próbę, 33 jardy na mecz oraz 5 prób na spotkanie to mieszane wyniki, jednak patrząc na to jak często J-Rich dostaje piłkę w ostatnich spotkaniach, te statystyki nie są miarodajne. Richard w przeciwieństwie do Murraya zdobył dwa przyłożenia po podaniu. Złapał 28 piłek z 38 rzuconych w jego stronę, ma na koncie 199 jardów – to jasno pokazuje, że gość jest uniwersalny.

NFL on Twitter

@Raiders RB Jalen Richard. 75 yards. TO. THE. HOUSE. #RaiderNation #OAKvsNO

Razem z Jalenem Richardem, w tym sezonie do drużyny z Oakland dołączył DeAndre Washington, który szerszej publiczności ukazał się podczas Wigilijnego spotkania z Indianapolis Colts. W tym spotkaniu zdobył swoje pierwsze i drugie przyłożenie, które przedstawiałem w podsumowaniu tego spotkania:

Prysznic po meczu #26

Wybrany w piątej rundzie draftu, z 143 numerem DeAndre Washington otrzymał od kibiców sympatyczny pseudonim De-BEAST, co zapewne było przereagowaniem związanym z dwoma przyłożeniami przeciwko Colts. DeAndre Washington zdobył w tym spotkaniu 99 jardów, więc był o krok od pierwszego milestone w karierze biegacza w NFL. Zdobycz tę dopełnił dwoma przyłożeniami o których pisałem wcześniej.

De-BEAST w swojej krótkiej karierze(13 spotkań) zdobył 424 jardy w 80 próbach, czego efektem są dwa przyłożenia. Jego średnia na próbę to 5,3 jarda. Piłkę w spotkaniu podejmuje średnio 6 razy, co zamienia na 33 jardy średniej meczowej. Dodatkowo, jako kolejny średnio utylitarny biegacz złapał 15 z 21 piłek kierowanych do niego na łączną liczbę 101 jardów.

Nasz unit biegaczy podjął w tym sezonie 418 prób biegu z piłką, co zamienił na 1865 jardów, w czym zawiera się 17 przyłożeń. Średnia ilość zdobytych jardów na próbę wynosi 4.5 jarda. Najlepsze spotkania naszego run-game w tym sezonie to spotkanie przeciwko Denver Broncos, w którym zdobyli 218 jardów, oraz ostatnie spotkanie przeciwko Indianapolis Colts, gdzie łączna zdobycz to 210 jardów. To jedyne spotkania w których ten unit zdobył ponad 200 jardów.

Ranking ESPN mówi, że Oakland Raiders są obecnie piątą najlepiej biegającą drużyną NFL.

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...