Zanim założą kaski #20

Niedziela. 06/11/2016. Raiders kontra Broncos. The Grudge Match. Każdy mecz pomiędzy tymi drużynami to dla fana Oakland prawdziwa wisienka na torcie. Na takie mecze czeka się tygodniami. Pojedynek lidera i wicelidera AFC West. Broncos lecąc na fali mistrzostwa chcą udowodnić światu, że nie samym Peytonem Denver żyje. Ich dotychczasowe występy pokazują, że w miarę szczelnie wypełnili lukę po utytułowanym QB. W drugim narożniku mamy nakręconych i zmotywowanych do granic możliwości chłopaków z Oakland. Minęło 8 kolejek, a ekipa Raiders ma już zapewne na swoim koncie parę zawałów, wyrzuconych telewizorów, wyrwanych włosów, a może nawet gróźb karalnych. W tym sezonie Silver&Black zapewniają nam sporą dawkę emocji. Od najlepszego bilansu na przestrzeni ostatnich lat po ustalenie nowego rekordu kar w NFL.

Przyjrzyjmy się zatem paru kluczowym statystykom przed nadchodzącym starciem. Shall we?

Na pierwszy rzut oka mamy przewagę nad Broncos w obudwu Passing yards oraz Rushing yards per game. To pierwsze to zasługa świetnego tandemu na pozycji WR. Na półmetku sezonu regularnego Cooper i Crabtree są uważani za najbardziej produktywny duet skrzydłowych nie tylko w AFC West, ale całej lidze. Do tej pory obydwaj Panowie mogą się pochwalić łączną liczbą 1356 Passing yards. Z drugiej strony najlepszy duet z Denver, czyli Emmanuel Sanders i Demaryius Thomas notują wspólnie 1102 jardy. Naturalnie formacja secondary „Donkeys” zaczęła już swój trash talking na temat tego jak rozmontują grę podaniową Raiders.

tjward-stewart-020516-usnews-getty-ftr_1na4jqf0zjgyx11r4ldiutd1gw

Safety, Darian Stewart: „Gdy tylko zaczną podawać przeciw nam, nie będą mieli szans. Szczerze.”

Wtóruje mu TJ Ward: „Myślę, że mają dwóch niezłych skrzydłowych, ale nie mają dwóch elitarnych skrzydłowych.” – więcej o tym co powiedział TJ Ward znajdziecie we TYM wpisie.

Akurat słowa Warda nie są niczym nowych, gdyż dorastając jako fan 49ers w Bay Area, niechęć do Oakland została w nim zaszczepiona od najmłodszych lat. Aroganccy i pewni siebie Broncos chwalą się posiadaniem najlepszej obrony w lidze, szczególnie jeśli mowa właśnie o grze podaniowej. Nie zapominajmy jednak, że Falcons i Chargers zweryfikowali ich możliwości w tym sezonie. Obydwaj Matt Ryan i Philip Rivers rzucili przeciwko Denver po 267 jardów. Fakt, ostatni mecz gracze z San Diego przegrali, ale dwa tygodnie wcześniej pokazali, że nie należy ich lekceważyć. Dodam tu tylko, że Falcons i Chargers rozstrzelali secondary Broncos nie posiadając takich talentów jak Crabtree,  Cooper, czy bardzo solidny Seth Roberts.

Jeśli chodzi o grę dołem to liczę tu na sporą dominację Kalifornijczyków. Duet Murray i Washington prezentuje się bardzo dobrze. Panowie wybiegali łącznie 546 jardów, które przełożyły się na 5 przyłożeń. W ich przypadku systematyczność będzie kluczem na uprzykrzenie życia cwaniakom z Kolorado. Ich gra biegowa jak i zapewne cała ofensywa będzie w głównej mierze opierać się na biegach młodego Devontae Bookera, który wypełnia lukę po kontuzjowanym C.J. Andersonie. Rookie Running Back w tym sezonie póki co zapisuje na swoje konto 298 jardów i 2 przyłożenia. Raider Nation Polska głęboko wierzy w to, że statystyki młokosa nie ulegną znaczącej poprawie.

Porównanie rozgrywających jest delikatnie nie na miejscu bo i po co upokarzać Trevora? Różnice pomiędzy nim, a Derekiem Carr biją po oczach. Quarterback Raiders przeważa na każdym polu. Rzucił 834 jardy więcej niż Siemian (na średniej 66%, przy 61% Trevora). Zaliczył o 9 więcej przyłożeń oraz ma mniejszą ilość interceptions. Abstrahując od tych statystyk dodam, że poprzez swoją postawę od początku sezonu ma zdecydowanie większe jaja na boisku niż jego vis-a-vis w niedzielnym starciu. Ich wielkość niejednokrotnie prowadziła drużynę do ziemi obiecanej… przynajmniej na następne 5-7 dni.

Defensywa. Będzie to starcie dwóch naprawdę silnych formacji. Po jednej stronie Bestia z Oakland, po drugiej coś co próbuje tańczyć, chodzi w za dużych okularach i nazywa się Von Miller. Tak, wiem, że mowa tu o MVP ostatniego Super Bowl. Wiem, że Miller jest na drugim miejscu pod względem sacków w tym sezonie. Wiem… Po prostu go nie lubię. Co nie znaczy, że nie szanuję jego gry. Miller w duecie z Demarcusem Ware tworzy naprawdę silny duet i świadczy o sile gry obronnej Broncos. Na koniec 8 tygodnia rozgrywek, defensywa z Denver zapisuje na swoim koncie 26 sacków. Jednak w poprzednim tygodniu byliśmy świadkami długo wyczekiwanego przebudzenia Khalila, który pierwszy raz od zeszłego sezonu zaliczył multiple sack, dwa razy powalając rozgrywającego z Tampy. Mack ma naprawdę duże szanse polepszyć swój dorobek, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że silnym punktem linii ofensywnej Broncos jest ich center… Potem jest już tylko gorzej. Dwóch guardów z pierwszego składu, czyli Russel Okung i Donald Stephenson mają duże problemy z chronieniem QB przy akcjach podaniowych. Nasz utalentowany i agresywny DE może to dobrze wykorzystać i utrzeć nosa aktualnym mistrzom. Jeżeli tylko Oakland będzie zatrzymywać grę dołem, a Mack po prostu będzie robił swoje to wszystko powinno być pod kontrolą.

Jak wspomniałem na początku, większość statystyk przemawia za Oak-Town. Lecz nie one pokazują to co faktycznie dzieje się na boisku. Jedna z nich, mowa o punktach zdobytych przez przeciwnika, może delikatnie kłuć w bok. Raiders pozwalają przeciwnikowi na zdobywanie średnio 25 punktów na mecz. Broncos tylko na 17. Podsumowując. Jeżeli każdy w Oakland będzie wypełniał swoje zadania z pełnym skupieniem, zawodnicy nie zechcą pobić nowo ustalonego rekordu kar, a Musgrave przestanie grać w Maddena na boisku, to na koniec weekendu będziemy świętować bilans 7-2. Innego scenariusza nie jestem w stanie sobie wyobrazić.

Edit: Informacja dotycząca absencji Aquiba Taliba znajduje się w newsie poniżej:

Aqib Talib nie zagra w niedzielnym spotkaniu!

O Tomasz Józefowicz 15 artykułów
Fan futbolu i koszykówki. Z zachodniego wybrzeża kibic Raiders, ze wschodniego Giants i Knicks. Słucham starego rocka, mam wyrozumiałą dziewczynę i podobno jestem niezłym Linebackerem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...