Khalil Mack – mecz, który zmienił wszystko

Początek sezonu 2016 to wielkie smaki, na to, aby Khalil Mack zdobył nagrodę Defensive Player of the Year. Zapędy te panowały nie tylko wśród kibiców Raiders, ale głównie w gronie ekspertów skupiających się na lidze NFL. Mack swoim ostatnim występem przeciwko Denver Broncos przypomniał wszystkim kibicom ligi, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

W ogóle… Khalil Mack lubi grać przeciwko Denver Broncos.

Nie minęło dwanaście miesięcy, a Khalil Mack zrobił dwa razy wielkie kuku drużynie z Mile High City. Najlepsze jest to, że Broncos w ogóle nie wyciągnęli konsekwencji z tego, co zrobił im OLB/DE Raiders. Uwielbiam przeglądać tą linijkę statystyk, którą wykręcił Mack w spotkaniu z Broncos, bardzo nieoczekiwanie zaliczając sześć tackli, jedną asystę oraz… pięć sacków. Pięć. Wszystkie sacki do obejrzenia w archiwalnym wpisie(klik).

W przeciągu dwóch ostatnich spotkań, K-Mack zdobył łącznie siedem sacków, dwa uderzenia na QB, 10 doskonałych rajdów na rozgrywającego i dziewięć tackli, które spowodowały punt. 86 akcji wykonanych w opcji blitz, czyli w ustawieniu, dla którego jedynym celem jest obalenie rozgrywającego. Daje to zagrywkę blitzującą raz na 4,5 zagrywki. Woah!

W ostatnim spotkaniu przeciwko Broncos, Mack sam powalił right tackle Broncos, Donalda Stephensona trzynaście razy. Stephenson tylko 42 razy w grze miał za zadanie blockować Macka, a dwie trzecie tych akcji kończyło się tym, że rozgrywający miał ledwie 2.5 sekundy na rzut. Podsumowując, Siemian musiał bać się Macka, tak jak muszą się bać go wszyscy kolejni przeciwnicy Raiders.

I tutaj właśnie widać to, o czym pisałem w poprzednich tekstach. Broncos po prostu nas olali. Wiedząc, w jakiej formie jest Mack i będąc więcej niż pewnym tego, że Stephenson nie da mu sam rady, RT Broncos nie dostawał odpowiedniej pomocy od swoich kolegów z drużyny – chociażby małej od któregoś z TE.

K-Mack dużo częściej niż w tamtym sezonie dzieli boisko wzdłuż. Poprzednio zdecydowanie lepiej spisywał się na lewej stronie. W tym sezonie jego ilość snapów na prawej i lewej flance jest niemal idealna. Trenerzy z Denver powinni o tym wiedzieć i ustawiać linię ofensywną pod stronę przebywania K-Macka, jednak tego nie zrobili. Co spowodowało, że zagrał on kolejny świetny mecz.

Nie można powiedzieć, że Khalil Mack nie był x-factorem. Spójrzmy, jak zmieniały się liczby Trevora Siemiana będąc pod presją, czy kiedy nacierali na niego DL Raiders.

Trevor Siemian vs pressure
Grafika za sprawą profootballfocus.com

Popatrzcie na kompletność. Siemian bez presji dostarczał 61,1% podań! Kiedy nie był blitzowany – 56,7%. Świetne statystyki, jednak kiedy patrzymy na kompletność podań będąc pod presją, albo kiedy widział nacierającego Khalila Macka – nie było już tak kolorowo. Szczególnie w tym ostatnim przypadku – procent kompletnych podań był poniżej 15. Brawo Mack!

Khalil Mack chciał sterroryzować Stephensona, co bardzo męczyło Siemiana. W większej ilości snapów był on pod presją, niż miał czystą kieszeń(21-18). Pomyśleć, że wtedy Trevor Siemian miał ledwo 6 jardów na rzut. Mack zdecydowanie był jednym z najlepszych zawodników w ostatnim spotkaniu.

Wszystkie te statystyki plasują go na trzecim miejscu pod względem zagrywek wywołujących presję, zaraz za Vonem Millerem i Aaronem McDonaldem – którzy liderują w tej statystyce. 21 z tych 47 zagrywek miało miejsce przez ostatnie dwa tygodnie. Jest także trzeci, jeżeli chodzi o defensywne stopy.

Jednym z największych wyróżnień powinno być to, że dziennikarze Pro Football Focus uznali Macka za najlepszego zawodnika dziewiątego tygodnia NFL.

Top 10 NFL players from Week 9

A pair of elite defensive players and a trio of pass-catchers headline our list of Week 9’s best NFL players. Every Tuesday, PFF will be releasing its Team of the Week, representing the highest-graded players at each NFL position for that week.

Trzeba przyznać, że początek tego sezonu nie dawał nam nadziei na wielki sezon Macka, nie był złym zawodnikiem, jednak nie można było go nazwać game-changerem, którego widzieliśmy w poprzednim sezonie. Ostatnie dwa tygodnie, czyli spotkania z Bucs oraz Broncos zmieniają postać rzeczy. Khalil Mack daje o sobie znać i mam nadzieję, że będzie to dla niego dopiero początek.

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...