Zanim założą kaski #18

Siódmy mecz sezonu zasadniczego przed nami. Oznacza to tyle, że minęła już prawie połowa sezonu i że zbliża się kolejny mecz Silver and Blacks. Po raz pierwszy spotkają się bezpośrednio dwaj QB z tego samego draftu – Derek Carr i Blake Bortles.

Moim zdaniem jedno z ciekawszych spotkań w tym tygodniu, właśnie ze względu na pojedynek tych dwóch panów.  Po trzech sezonach obaj rozgrywający mają bardzo zbliżone statystyki pod względem zdobytych yardów – Carr 8865, Bortles 8657. Jest jednak znaczna różnica, zdobyte przyłożenia, int i ilość sacków. Bortles w ciągu swojej kariery rzucił 54 TD, 42 Int i był sackowany AŻ 120 razy (pomyśleć, że my narzekamy na naszą linię ofensywną), natomiast Carr w tym samym czasie rzucił 65 TD, 28 Int i był sackowany tylko 62 razy. Derek Carr posiadając porównywalnych zawodników pod względem umiejętność prezentuje lepsze statystyki, niż jego kolega z draftu.

Jaguars Bears Football

W tym sezonie statystyki Carr’a są solidne. 1608 jardów, 12 przyłożeń i 3 przechwyty. Nie są to numery na poziomie MVP, jednak według specjalistów bazujących na TD/INT radio Derek Carr rozgrywa historyczny sezon. Specjaliści twierdzą, że wynik ponad 3,5 świadczy o taki właśnie czynie, a DC wykręcił czwórkę. Blake Bortles w tym sezonie gra bliźniaczo do ostatnich lat. Jedyny plus tego zawodnika to równe występy – dotychczas 1321 jardów, 8 przyłożeń i przechwyt. Wydaje się więc, że jest on zbliżonym rozgrywającym do Carra.

Teraz spójrzmy na ogólne statystyki ofensywy i później na defensywę. A więc: Raiders zdobywają średnio 374 yd, Jags 320, z czego Raiders zdobywają 264 z nich po podaniach Carr’a, a Jags 249 po podaniach Bortles’a. Gra biegowa w obu drużynach nie wpływa jakkolwiek na grę, średnio zdobywają około: Raiders 110, Jags 71 yd grą dołem. Średnia zdobytych punktów to jest jedna z dwóch statystyk (w ofensywie) nad którą wyraźnie mamy przewagę: dla Silver and Blacks wynosi 25 punktów, a dla Jaguars 20 punktów. Druga statystyka to % udanych trzecich prób, udaje nam się zdobyć kolejny 1st down w 36% takich prób, gdzie Bortles’owi i spółce udaje się to tylko w 25% zagrań.

20150507-defense

Przejdźmy do defensyw i niestety tutaj zaczynają się schody dla jednej, i  mimo wszystko drugiej, z ekip . Bo praktycznie w każdej ważniejszej kategorii Jaguars biją nas na głowę. Pozwalają zdobyć „tylko” 321 yd, podczas gdy my (aż trudno to napisać) 445 yd. Obrona przeciwko grze podaniowej? U nas nie istnieje i aż wstyd pisać ile średnio potrafią dodać sobie zdobyczy yardowych QB drużyn przeciwnych, obrona przeciwko grze biegowej to prawie taki sam scenariusz. Jedyna rzecz w której jesteśmy w miarę na poziomie w porównaniu do zespołu ze stanu Floryda to obrona przy 3rd down, gdzie my pozwalamy na tylko 35% zdobytych 1st down, natomiast Jags prawie na 50%.

Cóż, nie widzę tu innego wyjścia jak kolejnego zwycięstwa Raiders, ale myślę, że będzie to dosyć ciężki mecz. Obaj QB nie boją się ryzykować, obaj mają w swoim arsenale zagrywki i graczy (AC-DC anyone?) którzy pozwolą obnażyć każdy, najmniejszy nawet, błąd defensyw, które czeka ciężkie zadanie. Będzie to myślę, pojedynek dwóch rewolwerowców,  którzy będą strzelać i przegra ten, któremu pierwszemu skończy się amunicja.

O Filip Bartczak 7 artykułów
Zakochany w futbolu od urodzenia, zakochany w Raiders od dziecka, miłośnik rapu i hip-hopu z obu wybrzeży USA. Fan NBA i Cleveland Cavaliers (nie, nie od momentu jak zdobyli mistrzostwo!), zbieram czapki i lubię nosić Jordany

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...