Zanim założą kaski #17

Rywalizacja między Kansas City Chiefs jest dla wielu zawodników i kibiców owiana legendą. W tym tygodniu obie drużyny zmierzą się 115-ty raz. Czy Raiders utrzymają formę z poprzednich tygodni?

Oakland Raiders z bilansem 4-1 podejmują na własnym stadionie drużynę z Kansas City, której bilans wynosi 2-2. Jak doskonale wiemy z układu sezonu, przewaga własnego stadionu to dla Raiders wręcz odwrotność. Raiders dotychczas rozegrali dwa spotkania w domu i mają bilans 1-1(Falcons, Ravens), natomiast KC Chiefs na wyjeździe mają bilans 0-2(Texans, Steelers), co daje nadzieje na dobry występ zawodników z pod znaku Tarczy.

Drużyna z Kansas City to jedna z nielicznych drużyn, którą na oku powinna mieć młoda gwiazda Raiders – Derek Carr. Popatrzmy tylko na secondary tej drużyny: 5 przechwyty, 47 zdobytych jardów, 19 obronionych podań, 1 FF, 63 tackle. DC pewnie pomyślał sobie: God damn it…

bal-marcus-peters-a-ravens-draft-target-in-2015-excels-with-chiefs-20151216

Marcus Peters? Ahh, ten Marcus Peters. Pisałem już wielokrotnie, że to będzie Twój nowy ulubiony zawodnik Chiefs. Jeden z wczesnych kandydatów do miana DPOY. Jego linijka brzmi również imponująco: 4 przechwyty, 8 zbitych podań. Jeden przechwyt na mecz? Jest się kogo bać! Jakby tego było mało, Derrick Johnson, LB, jest autorem Pick-6 na odległość 55 jardów. To również był błąd rozgrywającego. Obrona Chiefs zdobyła łącznie pięć sacków, które rozkładają się na czterech zawodników, w tym Tambe Haliego, który jest kontuzjowany.

Z tego można wnioskować, że Derek Carr będzie miał na barkach jeszcze więcej niż dotychczas. Ostatnio wypowiadał się, że zawsze zmienia zagrywki wywoływane przez siebie w trakcie snapa, a później musi kombinować. Doskonale wie, że to błąd jednak dopiero po pierwszych ruchach obrony przewiduje ścieżki. Dziwne to, ale skoro skrzydłowym to pasuje, to mnie tym bardziej.

Formacja defensywna drużyny ze stanu Strange Music wpuszcza średnio 23 punkty w spotkaniu tracąc 250 jardów górą i około 130 dołem, jednak kiedy wywołałem już wytwórnię Strange Music, pasuje przejść do ofensywy tej drużyny.

Za sprawą swojego przywódcy Alexa Smitha, ofensywa Chiefs jest podobną ofensywą do tej, która obserwujemy w Raiders. Około 270 jardów podaniami oraz nieznacznie mniej niż 100 jardów dołem.

Wspomniany QB przerzucił w tym sezonie 1073 jardy przy skuteczności 64,9%. Zdobył pięć przyłożeń i dwa przechwyty. Stop. Chiefs to typowa ofensywa w stylu West Coast. Dużo krótkich podań, najczęściej ich zawodnicy biegają bardziej w boki niż w przód, co pozwala grać im szybko i dość skutecznie. Ostatnie jardy zdobywane są power-runami, co zamieniło się na dwa przyłożenia.

Co za dziwna drużyna. Przez cztery tygodnie zdobyli ledwo… 8 przyłożeń? W sześć z nich zamieszany był Alex Smith(jeden bieg), jedno przyłożenie zdobył RB Spencer Ware, no i pick-6 Dericka Johnsona. To tłumaczy dlaczego portal PFR sklasyfikował tą ofensywę na… 29. ofensywę w lidze.

Passing Rushing
Rank Team FL 1stD Cmp Att Yds TD Int 1stD Att Yds TD Yds
28  Jaguars 1 77 98 160 982 7 6 50 87 301 2 392
29 Chiefs 5 80 109 168 993 5 2 60 83 361 2 222
30 Texans 2 88 109 188 1043 6 7 55 134 509 0 230

Według portalu oddshark.com jedyną statystyką w jakiej Chiefs są lepsi od Raiders pod względem ofensywnym jest… zdobycz jardowa na punkt.

Największą bronią ofensywną zdecydowanie jest RB Spencer Ware, który zdobył do tej pory 284. jardy dołem, oraz 199. górą. Ten running back to typowy zawodnik route-back, czyli RB połączonego ze slot receiverem. Wspaniałe połączenie, które podbija salony NFL. Na swoim koncie ma jedno przyłożenie.

Na pewno zawodnikami na których trzeba zwrócić uwagę są WR Jeremy Maclin, autor 244 jardów oraz jednego przyłożenia, no i zmora Raiders, TE Travis Kelce, autor 220 jardów i jednego przyłożenia. To za zatrzymanie tych dwóch zawodników odpowiadać będzie Karl Joseph i spółka.

123014-carr-cp

Z tego rozeznania przed oczami stawia mi się odważna teza, która pewnie wielu z Was się nie spodoba. Raiders, jako drużyna nie może przegrać tego spotkania. Nie dlatego, że San Diego Chargers pokonali dzisiaj Denver Donkeys Broncos i muszą im odskoczyć.

O ile nasza defensywa zagra tak jak w ostatnich spotkaniach jedynym zawodnikiem, który może przekreślić ten mecz jest… Derek Carr. To jego podania będą kluczowe. Amari Cooper i King Crab będą obstawieni przez jedno z najlepszych duetów DB – Marcusa Petersa i Erica Berry’ego. Ależ to będzie pojedynek!

Szansą na zwycięstwo jest również przebudzenie unitu biegaczy. Na ten moment nie wiemy, czy Latavious Murray zagra w tym spotkaniu – a widać było, że w ostatnim meczu bardzo go zabrakło.

Spotkanie zaczynamy w niedziele o godzinie 22:05, do zobaczenia na internetowych łączach, oraz pod #NFLpl na twitterze.

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

1 Trackback / Pingback

  1. NFL 2016: Zapowiedź 6. kolejki | NFL24.PL

Dodaj komentarz...