Prysznic po meczu #18

Oakland Raiders kolejny raz okazali się być drużyną lepszą od swojego przeciwnika, który podejmował drużynę z Kalifornii w swoim domu. To już czwarte zwycięstwo Raiders na wyjeździe, piąte w sezonie, przy dwóch porażkach. Drużyna z Tarczą ostatni raz zaczęła sezon od “4-0” na wyjeździe w sezonie 2000, czyli równe 16 lat temu, czas, na kolejny rocznik do przełamania?

Być może, jednak ciągle z tyłu głowy mam jedną, bardzo ważną rzecz, o której myślą wszyscy zażarci przeciwnicy zwycięskich Raiders. Tak, to tylko Jags… A statystyki mówią, że Raiders wygrali o włos. Dobrze, że ta główna, najważniejsza statystyka, daje nam przewagę aż 17 punktów.

Category Oakland Raiders Jacksonville Jaguars
Total Yards 344 344
Total Drives 13 12
Yards per Play 4.8 5.7
Passing 200 239
Comp-Att 23-37 23-43
Yards per pass 5.4 5.4
Interceptions thrown 0 2
Sacks-Yards Lost 0-0 1-7
Rushing 144 105
Rushing Attempts 34 16
Yards per rush 4.2 6.6

Właściwie, to doskonale widać, że Raiders zagrali lepiej w obronie, co nie powinno być zaskoczeniem. Wymusili dwa przechwyty oraz jeden sack. Autorami przechwytów byli David Amerson oraz Reggie Nelson, natomiast sacka zapisać na swoim koncie mógł Khalil Mack. To właśnie te różnice wpłynęły na wynik tego spotkania.

NFL Network on Twitter

Jags in the red zone. @RAIDERS with the pick! #RaiderNation #OAKvsJAX

Jak widać w tabelce powyżej, obie drużyny zdobyły dokładnie taką samą ilość jardów, a drużyna z Jacksonville wykręciła lepszą statystykę w zdobyczy jardowej na próbę. Gdzie więc podziały się te statystyki Jags? Na szczęście były neutralizowane ze wszystkich sił przez zawodników z pod znaku Tarczy.

Głównym aspektem tego spotkania, który interesował większość fanów NFL był oczywiście pojedynek rozgrywających.

 NAME C/ATT YDS AVG TD INT SACKS QBR RTG
Derek Carr 23/37 200 5.4 1 0 0-0 72.8 85.4
Blake Bortles 23/43 246 5.7 1 2 1-7 35.3 58.9

Tabela doskonale pokazuje nam to, jaka jest różnica pomiędzy dwoma rozgrywającymi. Derek Carr nie boi się posłać piłki w trybuny, co wpływa na dużo niższą liczbę przechwytów niż jeszcze dwa lata temu, a linia ofensywna jest bardziej skora do obrony przed obaleniami. Fakt, Bortles zdobył więcej jardów, jednak statystyki QBR i RTG pokazują, kto w tym spotkaniu rozdawał karty. No ale skoro gra się takie podania, to chyba nie trzeba pytać, prawda?

NFL Network on Twitter

@KingCrab15 makes plays week after week after week. What a catch. #RaiderNation #OAKvsJAX

Niestety, jeżeli chcemy porozmawiać o głębokości skrzydłowych, to nie będzie to zbyt przyjemne. Raiders nie mieli w tym spotkaniu ani jednego zawodnika który zdobył 100 lub więcej jardów. Jeżeli chodzi o skrzydłowych, trzech liderów prezentuje się tak:

NAME REC YDS AVG TD LONG TGTS
Michael Crabtree 8 96 12.0 1 56 11
Seth Roberts 4 42 10.5 0 26 9
Amari Cooper 4 29 7.3 0 18 5

Nie będę komentował tego, co zrobił Amari Cooper, który jednym pięknym chwytem zdobył 18 jardów, a następne trzy przyniosły 11 jardów – taki wynik u Amariego Coopera, po dwóch latach w NFL jest niedopuszczalny. Jeszcze kilka takich spotkań i okaże się, że ze skrzydłowego z pierwszej rundy, który był gwiazdą NCAA będzie ledwo średni skrzydłowy. Amariemu brakuje konsystencji i ciągłości, więc nadaję mu przydomek “Sinusoida”. Amari “Sinuosida” Cooper – ładnie, prawda?

Jeżeli chodzi o trzech najlepszych skrzydłowych z Jags, tutaj również jest dość dziwnie.

 NAME REC YDS AVG TD LONG TGTS
Marqise Lee 7 107 15.3 0 38 8
Allen Hurns 4 45 11.3 0 22 7
Arrelious Benn 1 39 39.0 0 39 2

Marqise Lee? 107 jardów? Allen Hurns z tylko 45? A gdzie jest Allen Robinson(9 jardów, 2/8)? Marqise Lee ewidentnie rozgryzł obronę Raiders i był najlepiej dysponowanym skrzydłowym drużyny z Jacksonville.

Gra biegowa? W końcu znacznie wygrywamy w jakiejś kategorii: 144-105. Dwa przyłożenia powracającego po przerwie Lataviousa Murraya, który wykręcił przy tym tylko 59 jardów to kolejna dziwna sprawa w tym spotkaniu. Jednak skoro drugim najlepszym biegaczem Raiders jest punter – Marquette King, to wiedz, że coś się dzieje.

 NAME CAR YDS AVG TD LONG
Latavius Murray 18 59 3.3 2 10
Marquette King 1 27 27.0 0 27
Johnny Holton 2 25 12.5 0 29
DeAndre Washington 5 16 3.2 0 6
Jamize Olawale 3 12 4.0 0 6

Ale, że jak? Punter wyciąga 27 jardów w jednej akcji? Ano, tak.

NFL Network on Twitter

@RAIDERS punter @MarquetteKing is out here moving the chains on 4th and 20. Ran it 27 YDs for the 1st. 👏 #OAKvsJAX

Po nieudanym, zbyt krótkim snapie Johna Condo, King zdecydował się na indywidualny bieg w którym zaliczył 27 jardów, co dało pierwszą próbę. Pewnie niektórzy nie wiedzą, ale Marquette King zaczynał swoją przygodę z futbolem od pozycji skrzydłowego. Z resztą, widać po nim, że jest wyjątkowo atletycznym zawodnikiem. RB Latavious Murray powiedział po meczu:

“Wiecie, jaki jest Marquette, jest mega naładowany. Szaleje po każdym dalekim kopnięciu, więc wyobraźcie sobie co czuł wtedy, jak zdecydował się na bieg i zdobył tą pierwszą próbę. On po prostu taki jest. To było wielkie, wielkie zagranie, które pomogło nam uratować ten mecz.” 

Murray kontynuuje:

“Mogę wam przysiąc, że teraz będzie bardzo ciężko sprawić, aby nie chciał w podobnej sytuacji biegać. Mogę się założyć, że nikt mu tego nie zabroni. Właściwie, to już jest pewne.” – Murray z uśmiechem na ustach kończy wypowiedź dla Bay Area radio station 95.7.

Oakland Raiders pokonali przeciwnika po niezbyt równym, troszkę chwiejnym meczu, jednak zwycięstwo to było dla nas bardzo potrzebne. Dla nas, jako kibiców, oraz dla zawodników, którzy bardzo ciepło wypowiadali się na temat spotkania:

Życzymy sobie więcej takich występów naszej drużyny z delikatną poprawą korpusu skrzydłowych, którzy nie są przecież ogonami ligi. Na ten moment jesteśmy drużyną z bilansem 5-2 i dalej jesteśmy liderami AFC West. W następną niedzielę zmierzymy się z Tampa Bay Buccaneers, co również daje nam nadzieję na dobry mecz i możliwość zwycięstwa. Tymczasem, cieszmy się zwycięskim tygodniem.

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...