Mark Davis: Nie jesteśmy szanowani w Oakland.

Jan 16, 2015; Alameda, CA, USA; Oakland Raiders owner Mark Davis at press conference at the Raiders practice facility. Mandatory Credit: Kirby Lee-USA TODAY Sports

Na początku roku mieliśmy dramę związaną z możliwymi przenosinami Raiders do LA, co skończyło się tym, że do Miasta Aniołów wróciła drużyna Rams. Las Vegas zawsze było z tyłu, jednak na ten moment, nie wygląda to tak tajemniczo jak jeszcze kilka miesięcy temu. Gubernator Newady, Brian Sandoval podpisał się pod umową, która zapoczątkuje proces budowy stadionu przeznaczonego do futbolu amerykańskiego – wartego bagatela dwa miliardy dolarów. Nie popełniłem błędu – $2,000,000,000. Raiders mają wszelkie papiery, aby przenieść swoje talenty do Las Vegas.

„Oakland siedziało po stronie kierowcy, mogli zatrzymać Raiders w mieście,” mówi właściciel Raiders, Mark Davis. „Nie zrobili nic.”

Co innego, według wspomnianego wyżej właściciela Raiders, zrobił stan Nevada.

”Las Vegas zrobiło wszystko, co powinno zrobić miasto, któremu zależy na ściągnięciu do siebie NFL. Teraz my musimy przekonać ligę, że jest to dobry ruch.”

Davis powiedział wprost, jaki jest powód tego, że miasto Oakland wycofało się z walki. Nie mieli argumentów do tego, aby przelicytować LA czy teraz Las Vegas.

„Miasto Oakland miało swoją okazję – sprawdzali tylko co może zaoferować nam LA czy Vegas, zamiast działać dla wspólnego dobra,” powiedział Davis dla magazynu USA Today. „Wysłali pięciostronny list do ligi, a my przegraliśmy głosowanie[w sprawie przenosin do LA], więc zostaliśmy skazani na to aby działać w Oakland. Dostaliśmy umowę na jeden rok, z opcją przedłużenia na dwa lata. Zorganizowałem konferencję prasową, na której powiedziałem, że rozważamy przenosiny do innego miasta w przyszłości. Tydzień później dostałem od miasta wiadomość, ‘Mark, przepraszamy ale wynegocjowana umowa jest spalona.’ Później, trzykrotnie podnosili cenę wynajmu stadionu.

„To pokazuje, że nie jesteśmy szanowani w Oakland, więc musimy na poważnie myśleć o przenosinach. Mamy rok umowy, plus dwa opcjonalnie i wychodzi na to, że będziemy musieli odegrać te trzy lata. Zaczynamy się rozglądać za nowym domem, a Nevada wita nas z otwartymi rękami.”

Wychodzi na to, że jeżeli właściciele innych drużyn zgodzą się na to, aby przenieść drużynę z Oak-Town do Sin City, Raiders i tak odegrają jeszcze co najmniej dwa lata w Oakland. To trochę pokrętna sprawa, ponieważ Mark Davis już nazywa Las Vegas nowym domem Raiders. Nigdy nie był zwolennikiem polityki spalonej ziemi, jednak jeżeli ta sprawa będzie dalej tak wyglądać, kibice z Oakland bezpowrotnie odwrócą się od organizacji Raiders. Najgorsze, że może się to stać w ostatnim roku trwającej umowy.

Burmistrz miasta Oakland, Libby Schaaf oczywiście postanowiła wypowiedzieć się na temat całej sytuacji: „Wiem, że wielu ludzi bardzo interesuje to, co stanie się z Raiders oraz to, czy Oakland kolejny raz zostanie pozbawione swojej ukochanej drużyny.”, czytamy w oświadczeniu. „Jeżeli Oakland będzie mogło przedstawić organizacji Raiders oraz lidze NFL realnie lepsze warunku od Las Vegas, na pewno to zrobi. Na ten moment nie możemy tego potwierdzić, ani temu zaprzeczyć. Las Vegas dorzuciło do budowy stadionu $750 milionów z publicznych pieniędzy na rozwój sportu. Chcę zatrzymać Raiders w Oakland, ale nie będę licytować się z Nevadą na to, kto ma ochotę wydać więcej publicznych pieniędzy.”

„Dlatego zostajemy w tym wyścigu. Ciągle pracujemy nad dobrymi umowami tak z organizacją Raiders oraz z ligą NFL – abyśmy ciągle mieli coś do powiedzenia. Mam nadzieję, że partnerstwo z Alamedą oraz Ronnim Lottem zostanie utrzymane, a my będziemy mogli przedstawić poważną ofertę która zadowoli Raiders, ligę i co najważniejsze fanów z Oakland, którzy nie zostaną ograbieni z pieniędzy publicznych.

Wszystko jak widać rozgrywa się o kasę, której ewidentnie brakuje w Oakland. Niestety, takie są prawa sportu, który już od dawna najpierw jest biznesem, a później jest sensem życia dla wielu ludzi na całym świecie.

Vegas jest dla Raiders czymś całkowicie innym niż LA – tutaj nikt nie narzeka na brak pieniędzy. Jeżeli liga zgodzi się na przenosiny, patrząc na to skąd wzięły się pieniądze(hazard), Bay Area zostanie pozbawiona jednej z dwóch drużyn NFL.

Sprawa nie jest przesądzona, najbliższe spotkanie właścicieli to tylko początek całego procesu, który ma przenieść organizację do innego miasta.

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...