Justin Tuck – Bo jeśli się uczyć to od najlepszych

07 SEP 2014: Oakland Raiders defensive end Justin Tuck (91) during the game between the New York Jets and the Oakland Raiders played at MetLife Stadium in East Rutherfod NJ. The New York Jets defeated the Oakland Raiders 19-14.

Lubię Justina Tucka. Nawet bardzo. Możecie powiedzieć, że przecież większość kariery spędził w Nowym Jorku, ale ten kto dotrwał do samego końca któregoś z moich artykułów wie, że sympatyzuję również z Giants.

Justin był moją ulubioną postacią na przełomie dwóch generacji graczy. Współpracował z Jasonem Pierre-Paul i Khalilem, nawiasem mówiąc dwójką zawodników, którym dopinguję. Jednakże na tą chwilę porzućmy ekipę z Big Apple i skupmy się na tym co Justin wniósł do drużyny z Oakland przez dwa sezony.

Można pomyśleć, że mając w składzie dominatora pokroju Tucka, zrobi się wszystko, aby czuł się w zespole jak najlepiej. Silna pozycja w drużynie, lukratywne kontrakty i do cholery jasnej, przyczynienie się do wygrania dwóch Super Bowl! Statystyczny zjadacz chleba pomyśli, że przecież lepiej być nie może. Otóż w 2014 roku, prawdopodobnie na skutek dostania w głowę piłką, GM tych niebieskich nowojorczyków stwierdził, że dominujący Defensive End nie zasługuje na lukratywny kontrakt i przedstawił mu coś co Tuck opisał jako po prostu – „brak szacunku”. W tym momencie zawodnik wybrał najlepsze dla siebie rozwiązanie (i bardzo nas cieszące, dodajmy) podpisując 2 letni kontrakt z Oakland opiewający na 11 milionów $. W tym samym roku z piątym numerem draftu do Raiders trafił Mack. Nie można chyba sobie wyobrazić lepszej sytuacji dla pierwszoroczniaka niż treningi u boku dwukrotnego mistrza NFL. Panowie od razu znaleźli wspólny język, a Khalil niczym uważny uczeń zaczął skrzętnie notować wszystkie porady doświadczonego kolegi i wyciągać z nich jak najwięcej nauki. Justin również nie ukrywał, że jest pod wrażeniem etyki pracy młodego zawodnika.

Jak wspomina:

“Wierzę, że młody linebacker może być podstawą obrony Raiders na nadchodzące lata […] To co w Nim uwielbiam to nie fakt, że jest dominującym fizycznie zawodnikiem. To nie to. On jest po prostu mądry, rozumie tą grę, ale najważniejszą rzeczą jest to, iż zdaje sobie sprawę, że jeszcze musi się wiele nauczyć.”

Niejednokrotnie rookie pytał weterana o poradę, czy to w sprawie reżimu treningowego, czy mentalnego przygotowania przed meczem.

Kampania Tucka w Raiders zaczęła się od takiej samej skutecznej gry na linii do jakiej przyzwyczaił fanów NFL. W pierwszym sezonie w Oak-Town jego statystki były bardzo zbliżone do osiągów z czasów Giants, kiedy zdobywał mistrzostwa. W sezonie 2014-2015 rozegrał 15 spotkań notując 43 tackle i 5 sacków. Tych ostatnich w swojej 11-letniej karierze miał 66.

Drugi sezon zaczął się dla Justina również bardzo dobrze. Po pięciu meczach miał na koncie 14 tackli i 1 sack. Niestety 11-go października 2015 roku, w trakcie meczu przeciwko Denver Broncos (Grrr…), Tuck doznał kontuzji, która zakończyła jego sezon, a jak okazało się w późniejszym czasie, również i karierę.

Charles Woodson:

„Będzie Nam go brakować na boisku. Jest ważną częścią Naszej obrony więc nie mogąc go mieć wśród Nas i szukać kogoś kto go zastąpi jest ciężką rzeczą.”

Szczególnie zawodnicy obrony czuli wyraźny brak Tucka. To właśnie on wraz z C-Woodem dawali motywujące przemówienia, które trzymały razem drużynę i nakręcały do walki. Na temat swojego mentora wypowiedział się również Khalil Mack:

„To będzie prawdziwe wyzwanie nie mieć go na boisku. Nie mieć lidera drużyny. Jego przywództwo liczyło się bardziej niż cokolwiek innego.”

Justin Tuck on Twitter

After months of praying & careful consideration, I have decided to retire… – https://t.co/gBj0hzX8Jq

1-go lutego 2016, za pośrednictwem Twittera Justin Tuck ogłosił, że przechodzi na sportową emeryturę, czym na pewno zasmucił wielu fanów futbolu. W tym również mnie. Jednak w Oakland jego spuścizna jest wciąż żywa, a treningi z pierwszoroczniakiem nie poszły na marne. Bo jak inaczej wytłumaczyć wręcz kosmiczny, drugi sezon Khalila?!

O Tomasz Józefowicz 15 artykułów
Fan futbolu i koszykówki. Z zachodniego wybrzeża kibic Raiders, ze wschodniego Giants i Knicks. Słucham starego rocka, mam wyrozumiałą dziewczynę i podobno jestem niezłym Linebackerem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...