Charles Woodson ogłosił zakończenie kariery.

This is a photo of The Oakland Raiders player Charles Woodson announcing his retirement. This was at The Oakland Raiders Practice Facility in Alameda, California. December 21, 2015.

Dzisiejszego ranka czasu polskiego, na wszystkich kibiców Oakland Raiders spłynęła przykra, aczkolwiek oczekiwana wiadomość. Wiadome było, że prędzej czy później będziemy musieli się z tym zmierzyć, a to, że akurat na ten moment, jest to zdecydowanie prędzej, to już tylko wola zainteresowanego.

Charles Woodson na konferencji prasowej ogłosił zakończenie kariery po tym sezonie. 

Przygotowałem dla was tłumaczenie całej konferencji prasowej, ponieważ na ten moment tylko na tyle mnie stać. Oczywiście będę przygotowywał materiały na temat legendy NFL, przyszłego członka Hall Of Fame – Charlesa Woodsona, ponieważ jest to postać nietuzinkowa tak dla drużyny Raiders, jak dla całej ligi.

Oświadczenie wstępne Charlesa Woodsona:

“Jestem wdzięcznym wam, że przyszliście tutaj na krótką chwilę przed tym co mam zamiar zrobić. Poczułem, że muszę to powiedzieć naszym lokalnym mediom na samym początku. Jesteście oczami i uszami Raider Nation, całej społeczności Raiders i to Wy przekażecie im informację, ze sezon 2015 to będzie mój ostatni sezon w NFL. Czy to była ciężka decyzja? Powiedzmy, ale poczułem to kilka tygodni temu i tak musi być. Jest to dla mnie ważne, żeby Raider Nation dowiedzieli się o moich zamiarach. Zdecydowałem o tym już w offseasonie, ale ogłaszam to teraz, przed tym jak ostatni raz będę miał możliwość grać w Coliseum i uważam, że to będzie właściwie dla rodziny Raiders, moich fanów, fanów którzy oglądali jak gram od dłuższego czasu – właściwym jest to, że wszyscy o tym wiedzą przed czwartkowym meczem w Coliseum, a ja będę mógł pokazać się przed wszystkimi fanami w domu, w Coliseum. Zobaczycie to. Piękna kariera. Między słowami, nigdy nie zamierzałem grać tak długo, jak grałem, ale tak się stało i jestem z tego bardzo zadowolony. Informowałem Marka Davisa i Reggiego McKenzie oraz Jacka Del Rio. Miałem spotkanie z naszą drużyną dzisiaj wczesnym rankiem i poinformowałem ich o tym co zamierzam. Widzicie to. Jestem szczęśliwy, że zdołałem wrócić i zagrać tuta drugi raz. Dużo zabawy. Nie mieliśmy szansy zrobić tego, co planowaliśmy na ten rok jako drużyna, pomimo tego, miałem przyjemność tutaj grać. Mam jeszcze parę spotkań, w których muszę zagrać tak, jak robiłem to przez całe życie. Teraz mogę odpowiedzieć na kilka pytań.”

Charles-Woodson.playoffs.final

Dziennikarz: Jak satysfakcjonujące jest dla Ciebie to, że wychodzisz i grasz na takim poziomie, na jakim grasz?

Charles Woodson: “To świetne uczucie. Jest wielu zawodników, którzy grali w futbol i uprawiali inne sporty i poszło im podobnie, grali dobrze, robili to co kochali. Więc tak, czuję się świetnie z tym co wam pokazuję, nie tylko w tym roku, ale w całej mojej karierze. Jest tylko jedna droga, kiedy możliwe jest granie przez tak długi czas – musisz po prostu wyjść i grać. Granie na takim poziomie jak w tym roku, po prostu pozwala mi być jeszcze lepszym.”

Czy miałeś jakieś zawahania w związku z tą decyzją, czy wiesz to od pewnego czasu?

“To śmieszna historia. Dowiedziałem się tego rano, przed meczem z Detroit. Wstałem z łóżka i z jakiegoś powodu dotarło to do mnie. Tak naprawdę, było to dziwne, ale odebrałem to jako punkt w czasie, który musiał kiedyś nastąpić.”

Jakie masz oczekiwania względem czwartkowego spotkania? Nie będzie to tylko Twoje ostatnie spotkanie, ale może to też być ostatni mecz Raiders w Coliseum.

“Będzie bardzo emocjonalnie. Emocje targają mną cały dzień, na prawdę, ale ten czwartek to będzie coś specjalnego dla mnie, mojej rodziny, przyjaciół no i Raider Nation. Czuję, że powrót tutaj i granie drugi raz, jest pozwoleniem na to, żeby odtworzyć to, co robiliśmy tutaj kilka lat temu, było to bardzo śmieszne, powrót tutaj i granie. To będzie bardzo emocjonujący dzień.”

Bez tytułu

Kiedy rozmawiałeś wcześniej z drużyną, było ciężko im o tym powiedzieć?

“Tak, było bardzo ciężko. Rozmowa z Reggim, z Jackiem, czy rozmowa dzisiaj z Markiem, to były bardzo trudne chwile. Później stanąłem przed kolegami z drużyny i poinformowałem ich. Wielu z nich podchodziło do mnie i mówiło o następnym sezonie. “Wróć na następny sezon”, “Wiem, że następny rok będzie Twoim powrotem!”, i bardzo bym tego chciał, ponieważ czuję gdzie ta organizacja zmierza, czuję jej cel. Do czego zmierzam, świetnie było rozwijać się razem z tą grupą ludzi. Szczerze, myślę, że fizycznie byłbym to w stanie zrobić, ale mentalność nie jest tutaj, to się nie zdarzy.”

Jako punkt w karierze, gdzie jest dzień kiedy wróciłeś do Oakland w 2013 roku i wszyscy fani czekali na Ciebie na parkingu, prosząc o powrót?

“Yeah, to będzie jedno z ważniejszych wydarzeń. Nie wiedziałem czego oczekiwać kiedy odwiedzałem Oakland w tym dniu. Miałem pewne wiadomości, że ludzie będą na mnie czekać, kiedy tutaj wrócę. Ale dopóki, dopóty nie zobaczysz tego na własne oczy nie masz pojęcia jak to będzie. Ten dzień był nadzwyczajny, wrócić tutaj i zagrać, oraz zobaczyć wszystkich fanów Raiders, którzy wciąż mnie kochają. To było świetne.”

Jakie są Twoje najlepsze wspomnienia z grania w Coliseum?

“Najprościej, wszystkie te momenty, które pozwalały mi wybiegać na murawę słysząc moje nazwisko. Kiedy przedstawiają obronę i wywołują Twoje nazwisko. Krzyk ludzi jest magiczny. Wygranie AFC Championship w roku w którym polegliśmy w San Diego w meczu z Tampą. To był specjalny moment. Bycie tutaj zawsze, kiedy przechodziłem przez różne kontuzje, oraz możliwość gry w Super Bowl, to wszystko jest bardzo magiczne. Byłem też tutaj, kiedy inni zawodnicy mieli swoje momenty chwały. Tim Brown, myślę, że miał 1000 chwytów. Byłem przy tym. To było wiele momentów, prawie za dużo.”

Jak dobre jest poczucie, że dwa lata temu ta drużyna była w marnej pozycji, a teraz jest w coraz lepszej kondycji? Czy to sprawia, że czujesz się lepiej, w związku z ze swoim odejściem?

“Czuje się bardzo dobrze, ponieważ wiem, że organizacja jest w świetnym miejscu do parcia na przód. Myślę, że jesteśmy pod świetnym dowództwem Jacka Del Rio. Myślę, że Reggie zrobi świetną robotę z tym, co odziedziczył. Zawsze chcesz zostawić miejsce lepsze, niż przed tym jak tutaj przyszedłeś. Ja czuję, że ta organizacja i ta drużyna jest w dużo lepszym miejscu.”

Czy powiedziałeś cokolwiek swoim byłym kolegom podczas ostatniego spotkania z Green Bay Packers?

“Nie, nie powiedziałem nic nikomu, ale dostałem parę takich pytań. A-Rod mówił mi, “Człowieku, jeszcze jeden sezon”, a ja mu powiedziałem, “Taaa, sam wiesz, zobaczymy…”. Więc paru ludzi pytało mnie o to od kilku dni. Czułem, że ludzie o tym wiedzą, kiedy pytali mnie “Hej, co teraz będziesz robił? Wracasz na następny sezon?” Trzymałem ich tak długo, jak tylko mogłem.

Bez tytułu3

Czy jest coś następnego przed Tobą, poza Twoją winiarnią?

“Poza tym, nie mam pojęcia. Może. Zobaczymy co będzie się działo. Wiem, że będzie dużo okazji do odkrywania, rozwijania się. Na ten moment, będzie to głównie rodzina, a później po prostu zobaczymy.”

Czego najbardziej będzie Ci brakowało z gry?

“Zdecydowanie stanie na sideline przed meczem. Hymn Narodowy, po prostu słuchanie, słuchanie tych słów. Wiesz, że to świetne, świetny kraj w którym żyje i mogłem w nim grać w tą piękną grę. Będzie mi brakować tych chwil. Będzie mi brakować meczów wyjazdowych, pakowania się, zastanawiania co trzeba wziąć, z kim muszę siedzieć. To wszystko co masz. Musisz się zebrać, pojechać tam, wejść na stadion kogoś innego i starać się wygrać mecz w jego domu. Będzie mi tego brakować. Będzie mi brakować podróży i rozmawiania z zawodnikami, co musimy zrobić aby wygrać.

Spędziłeś prawie połowę swojego życia jako zawodnik NFL. Jeśli patrzysz na to jak wyglądałeś jako rookie, jesteś zdziwiony jak patrzysz na to, jak wyglądasz teraz?

“Zdecydowanie. Zdecydowanie rozwinąłem się bardzo. Nie tylko ja, ale każdy zawodnik który tutaj przyszedł. Nie masz pojęcia czego oczekiwać. Jesteś świeżo po collegu. Przyszedłem tutaj po Mistrzostwie oraz zdobyciu nagrody Heismana i pozostałych rzeczy. Jesteś w nowej sytuacji. W całkowicie innej części kraju. Młody zawodnik, wielkie oczekiwania, dużo pieniędzy, będzie się działo. To nowe doświadczenie i musisz przejść przez te wszystkie wzloty i upadki jako zawodnik, który musi dorastać i uczyć się od innych zawodników by być lepszym. Czułem, że mogę to zrobić.”

Czy kiedykolwiek miałeś taki moment, że bałeś się czy Twoje zdrowie pozwoli Ci być zawodnikiem, którym chciałeś być?

“To był ciężki okres, złamane kości i cała reszta. Na tamtą chwilę było mi ciężko. Trudno się po tym pozbierać, ruszyć dalej, ale to się stało. Mój ostatni sezon tutaj, byłem kontuzjowany. Po tym przeprowadziłem się do Green Bay i po prostu, wszystko wróciło do normy.

Bez tytułu2

Opisz to uczucie, kiedy robisz ‘big play’ i widzisz jak Raider Nation robi “O”. Jak się wtedy czujesz?

“Jestem z tego bardzo dumny. To są świetni kibice. Kochają swoją drużynę. Oni na prawdę kochają swoją drużynę. Bardzo oczekują na to, kiedy ich drużyna znowu będzie konkurencyjna i powróci do playoffs. Chcą czegoś, co zidentyfikuje ich z zawodnikami. Stąd przychodzi “O”, to coś co zbliża ich do drużyny, coś z czego chcą być dumni. To świetne uczucie wychodząc przed meczem na rozgrzewkę, po niej rzucić im “O”, albo po jakimś ‘big play’. Jeśli widzisz praktycznie cały tłum podnoszący “O” – nie ma uczucia podobnego do tego. Wyjść tutaj i zrobić coś, co zadziała, widzieć ich radość i móc to powtarzać. Myślę, że fani tego nie zapomną, tak jak ja.”

Idąc dalej, czy będzie Ci smutno, jeżeli okażę się, że będzie to ostatnie czwartkowe spotkanie w Oakland?

“Dla mnie, to będzie personalnie smutne. Będzie mi bardzo przykro z powodu kibiców. Oni kochają tą drużynę. Oni kochają Raiders. Identyfikują się z Oakland Raiders. Już raz to przeżyli, będzie to bardzo cieżkie, jeżeli spotka ich to drugi raz. Nie obejdzie się bez łez.”


To tyle z konferencji i tyle o C-Woodzie na dzisiaj. Teksty o tym genialnym zawodniku na pewno zagoszczą jeszcze na tej, oraz nie jednej stronie dotyczącej Raiders czy NFL. Zostawiam Was z własnymi przemyśleniami oraz wspomnieniami tego genialnego zawodnika. Cieszmy się jego obecnością do końca sezonu, bo jak czytaliście, odwrotu od decyzji nie będzie.

NFL on Twitter

234 seconds-worth of awesome @CwoodsonF highlights and memories? Absolutely.

“Nauczyłem się czegoś, czego musi nauczyć się każdy rozgrywający w NFL – nie igraj z Charlesem Woodsonem” – Barack Obama po zwycięstwie Green Bay Packers nad Chicago Bears w SuperBowl

Dziękujemy Charles! 

O Kamil Słonka 498 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...