Sebastian Janikowski – Polska kropla w Morzu NFL

Przedstawienie postaci:

Sebastian Janikowski, urodzony 2 marca 1978 roku w Wałbrzychu. Aktualnie placekicker  w drużynie Oakland Raiders. Grał w futbol amerykański na uczelni Florida State University, konsekwentnie dwa razy wybierany do składu All-American. Jego pseudonim – Polish Cannon – Polska Armata –  odnosi się do jednej z najmocniejszych nóg jakie miały przyjemność kopać dla drużyny National Football League. 12 Września 2011 w poniedziałkowym meczu przeciwko Denver Broncos wyrównał rekord field goala, trafiając między słupki z odległości 63 yd. Wśród rekordzistów są tacy kopacze jak Tom Dempsey czy David Akers. Rekord ten został złamany przez Matta Prateraplacekickera Denver Broncos 8 grudnia 2013r. W sezonie 2015/16 Seabass ustanowił rekord występów w drużynie Oakland Raiders, aktualnie (listopad 2015) ma już 244 występy!

Wczesne lata:

Sebastian był jedynym synem Henryka oraz Haliny Janikowskich. Jego ojciec, Henryk był profesjonalnym piłkarzem, który w latach 80′ przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych w celu odnowienia swojej kariery piłkarskiej. Lata po emigracji, jego rodzice rozwiedli się a jego ojciec poślubił obywatelkę USA. Sebastian został w domu ze swoją matką, aby rozwinąć swoje talenty piłkarskie. W wieku 15 lat Sebastian reprezentował Polskę w kadrach poniżej lat 17.

Ślub jego ojca z amerykanką umożliwił mu legalną emigrację. Jego angielski był bardzo słaby, ale brał nocne korepetycje i oglądał dużo telewizji, co poskutkowało szybkim poznaniem języka. Janikowski zagrał tylko pięć meczów w barwach Orangewood Christian Soccer Team, zdobywając piętnaście bramek. Wraz ze swoim ojcem oraz macochą przeprowadzili się do Orlando na Florydzie, tam dołączył on do sekcji U-19 Orlando Lions. Poprzez dobry kontakt ze swoim trenerem, przeprowadził się z nim do Daytona Beach, gdzie jego trener szkolił drużynę Seabreeze High School.

Podczas pierwszego seniorskiego sezonu grał na raz w football soccer. Jako placekicker szybko zdobył uznanie w futbolowym świecie, ponieważ kopał field goale z ponad 50 jardów. Jeden z jego FG był z ponad 60 jardów, co jest trzecim najlepszym wynikiem w historii collegów z Florydy. Podczas jednego z treningów Seabass trafił FG z 82 jardów, dziennik USA TODAY natychmiast wybrał go do składu All-American w roku 1996. Po wszystkich sukcesach był bardzo rozchwytywanym zawodnikiem, ostatecznie wybrał Florida State University.

Lata studenckie:

Janikowski trenował na FSU, gdzie trafił pod skrzydła Bobbyego Bowdena. Jego drużyna nazywała się Seminoles. W trzech sezonach zdobył 324 punkty(trzeci wynik w historii szkoły). W roku 1996 przyznano mu nagrodę Lou Groza Award, przyznawaną dla najlepszych kickerów w lidze uczelnianej. Nagrodę tą dostał dwa razy z rzędu, czego nie zrobił żaden inny zawodnik. Popularność na uczelni zaskarbił sobie tym, że każdy kick-off którym rozpoczynał mecz wpadał w endzonu, skutkujący touchbackiem(brak możliwości akcji powrotnej przeciwnika).

Jego studenckie czasy nie były, aż tak spokojne, jak można było sobie wyobrazić. W sierpniu 1998 roku wdał się w bitkę przed jednym z barów. Podczas tego samego sezonu, po wygranym meczu kończącym sezon sytuacja się powtórzyła i Sebastian miał wtedy problemy z prawem.

Rok 1999 był ostatnim rokiem Sebastiana na uczelni. Był to też rok, w którym FSU był contenderem do zdobycia mistrzostwa. Przed meczem o Sugar Bowl, Janikowski zadeklarował, że będzie przystępował do NFL Draft w roku 2000. Swoją decyzję motywował chęcią zarobienia pieniędzy w celu sprowadzenia swojej matki z Wałbrzycha do USA.

Swoim postępowaniem na uczelni Janikowski zaskarbił sobie sympatię skautów, którzy nie kryli zaskoczenia jego umiejętnościami. Problemem było zachowanie Janikowskiego poza boiskiem. Sebastian nie był chłopakiem, który  dał sobie w kaszę dmuchać. Często musiał za to płacić swoją wolnością oraz pieniędzmi, które musiał płacić między innymi za chęć uwolnienia swojego przyjaciela z więzienia, co miało zostać odebrane jako chęć wręczenia łapówki.

Profesjonalna kariera w NFL:

Sebastian Janikowski został wybrany w pierwszej rundzie Drafu 2000 z numerem 17 przez drużynę Oakland Raiders. Jest czwartym placekickerem, który został wybrany w pierwszej rundzie draftu.

Jego kariera zaczynała się bardzo trudno. W rookie season trafił tylko 68,8% field-goali. W 2001 roku jego skuteczność dramatycznie wzrosła do 82,1%!

Rok 2002 był dla Janikowskiego oraz Oakland Raiders był wielkim sukcesem. Razem zaszli do Super Bowl XXXVII, gdzie ulegli Tampa Bay Buccaners. Janikowskie trafił wczesnego FG, który okazał się jedynym prowadzeniem dla zawodników z Oak-Town w tym Super Bowl. Mecz skończył się wynikiem 48-21 dla drużyny z Tampa Bay. Janikowski oraz Charles Woodson są jedynymi zawodnikami, którzy pamiętają ten mecz i nadal grają w barwach Oakland Raiders(listopad 2015).

Rekordy oraz próby: 

4 listopada 2007 roku Seabass próbował kopnąć z 64 jardów, podczas bezwietrznego spotkania z Houston Texans na swoim domowym stadionie. Niestety piłka odbiła się od prawego słupka bramki. Jeżeli ta próba by się udała, Janikowski byłby samodzielnym rekordzistą NFL jeżeli chodzi odługość FG.

28 września 2007 roku próbował kopnąć z 76 jardów w meczu przeciwko San Diego Chargers. Była to próba oddania FG z najdalszej odległości w historii, wcześniejszy rekord miał 74 jardy(mówimy o próbie, nie o trafieniu).

19 października 2008 roku Janikowski pobił swój własny rekord trafiając FG z 57 jardów w dogrywce meczu przeciwko New York Jets, jest to najdalsze kopnięcie w historii wszystkich dogrywek NFL. 27 grudnia 2009 roku kolejny raz pobił rekord kopiąc z 61 jardów przeciwko Cleveland Browns. Rok później, 26 grudnia Janikowski trafił z 59 jardów przeciwko Indianapolis Colts co uczyniło go drugim zawodnikiem w historii, który trafił dwa field-goale z ponad 58 jardów. 3 stycznia 2010 trafił swój 1000 field goal z 39 jardów w meczu przeciwko Ravens. Jest najlepiej punktującym zawodnikiem w historii Oakland Raiders.

12 września 2011 roku Janikowski wyrównał rekord odległości FG, trafił z 63 jardów w okropnych warunkach pogodowych. Sebastian jest także rekordzistą pod względem prób kopnięcia w jednym meczu(6).

Rekordy NFL

  • Najdłuższy field goal w dogrywce: 57 yards
  • Najwięcej FG w jednej kwarcie: 4
  • Wyrównał rekord trafionych FG z 60 jardów: 2
  • Najwięcej prób trafienia FG z ponad 60 jardów: 8
  • Najwięcej trafionych FG z 50 i ponad jardów w meczu: 3
  • Najwięcej podwyższeń w Pro Bowl(mecz gwiazd NFL): 8

Na koniec filmik pokazujący najlepsze momenty Sebastiana Janikowskiego!


 

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...