Podsumowanie połowy sezonu Oakland Raiders

Jesteśmy w połowie sezonu, więc oczywistym będzie napisanie jakiegoś podsumowania. Nie chciałem tego robić sam, więc zaprosiłem znajomych mi kibiców Raiders do wspólnej zabawy. Zaproszeni Karol Potaś oraz Michał Rosiak to znani w Polsce kibice drużyny z pod znaku Najeźdźców. Formuła jest bardzo prosta, mamy pięć tematów, na które trzeba się wypowiedzieć kilkoma zdaniami.

Zaczynamy!

MVP:

Karol Potaś(NFL24.pl): “Dotychczasowym MVP jest dla mnie zdecydowanie Charles Woodson.  To dla mnie niepojęte jak przy takim wieku wciąż ma w sobie tyle dynamiki nastolatka z NCAA. Rozgrywa jeden z najlepszych swoich sezonów w karierze i przy okazji uczy „młodych” czym jest oddanie dla srebrno – czarnych barw, dyscyplina i pasja do futbolu. Człowiek legenda, dla mnie idol i mentor.”
Michał Rosiak: 
“Bezdyskusyjnie Derek Carr. Oglądając go w ubiegłym sezonie miałem deja vu z tego, co wyczyniał jego starszy brat… Widać jednak, że Derek niesamowicie dojrzał, nie podejmuje głupich decyzji (czołówka ligi jeśli chodzi o najmniej interceptions), potrafi wytrzymać nerwowo bardzo kryzysowe momenty. To JEST franchise quarterback.”
Kamil Słonka: “Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jako MVP połowy sezonu wybiorę Dereka Carra. Przemiana młodego rozgrywającego, która zachodzi na naszych oczach jest fantastyczna. Rośnie nam naprawdę dobry, mądry quarter-back. Jesteśmy na półmetku sezonu a nasz rozgrywający ma całe cztery przechwyty. To ex aequo lider pod tym względem z Andy Daltonem(wśród rozgrywających startujących wszystkie spotkania). Bardzo dobry wynik! Kompletność na poziomie 64%, 19 TD. Drugi rok w lidze. M-V-P!”

Rozczarowanie półmetku:

Karol Potaś(NFL24.pl):
“Rozczarowują „mnie” nasi CB, a szczególnie D.J. Hayden. Z roku na rok słyszy się, że D.J. znajduje się w coraz lepszej formie fizycznej, jest silniejszy i doskonale przygotowany do sezonu. Przychodzi moment rozpoczęcia spotkania i znowu widzę stare błędy. Może rzeczywiście jest niewielki progres w stosunku do tego co prezentował jeszcze rok temu, ale jak dla mnie za mało widoczny. Szczególnie jeżeli „poświęciliśmy” na niego swój wybór z pierwszej rundy (#12) 2013 roku. ”
Michał Rosiak: “Wahania w formie secondary, zapewne w sporej części ze względu na kontuzje. Wiem, że chłopaki robią, co mogą, ale sytuacja, gdy najlepszym graczem defensywy jest… 39-letni Charles Woodson, mimo iż wywołuje OGROMNY szacunek dla Charlesa, nie jest normalna.”

Kamil Słonka: “Latavious Murray. mimo tego, że jest liderem AFC pod względem wybieganych jardów – 630, nie jest to ten Murray, którego pamiętamy z końcówki poprzedniego sezonu. Był większą maszyną niż dzisiaj. Może dlatego, że był jedyną ofensywną opcją, która mogła zadziwić, dzisiaj gdy mamy 3C jego usługi nie są aż tak spektakularne. Mimo wszystko, miałem dużo bardziej wygórowane oczekiwania jeżeli chodzi o grę naszego młodego running-backa.”

Patrzę w przyszłość z…:

Karol Potaś(NFL24.pl):
“Optymizmem. Cieszy mnie zmiana jakości w zarządzaniu drużyną. Mamy ciekawy skład z dużym potencjałem, który z roku na rok jest tylko silniejszy. Prawdziwym odkryciem i sensacją był dla mnie fakt dołączenia do drużyny Aldona Smitha. Jest stosunkowo młody i wciąż z wielką przyszłością w drużynie. Wierzę, że Charles Woodson odpowiednio „weźmie go za kark” i już za rok, ew. dwa będziemy mieć jedną z najlepszych linii defensywnych ligi.”
Michał Rosiak: “AC/DC, czyli 4+89=6! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. AC będzie brał na siebie większość zainteresowania defensorów i albo im się urwie, albo da szanse pozostałym skrzydłowym. No i “Latawiec” Murray, który jeszcze niedawno miał być “backupem backupa” a teraz idzie na 1000 jardów w sezonie. No ale nikomu z tej trójki nie udałoby się, gdyby nie praca linii ofensywnej. Dawno nie pamiętam O-line, które dawałoby tyle czasu QB Raidersów.”

Kamil Słonka: “Optymizmem! Jesteśmy na świetnej drodze, żeby coś zaczęło się dziać. Pierwszy raz od 13 lat mamy szansę na zagranie w play-offach. Pierwszy raz od na prawdę długiego czasu oglądamy każdy mecz Raiders z myślą, że możemy ten mecz wygrać. I nie istotne czy gramy z Denver Broncos czy z San Diego Chargers. Podoba mi się to co dzieje się w Raiders. Obecna postawa naszej drużyny może przyciągnąć paru ciekawych zawodników podczas okienka transferowego między sezonami. Nie jesteśmy już drużyną, w której nikt nie chce grać.”

Jeden element, który wymaga poprawy to:

Karol Potaś(NFL24.pl): “Martwi mnie to jak drużyna radzi sobie z zawodnikami na pozycji TE drużyny przeciwnej. Mamy z tym duży problem, a wciąż czekają nas m.in. spotkania z Broncos czy Chargers, którzy kochają „uaktywniać” się właśnie w tym elemencie. Wierzę, że uda nam się dokonać stosownej taktycznej korekty i nie będzie to już tak „rażące” w dalszej części sezonu.”
Michał Rosiak: “D-line. Mieć Macka, Tucka i Smitha i tak mało sacków? QBs rywali powinni wychodzić na miękkich nogach na każdy mecz i kilka dni wcześniej umawiać się na rozszerzone masaże i wizyty u kręgarza.”

Kamil Słonka: “SECONDARY. I nic więcej. Mamy dobrych zawodników takich jak TJ Carrie, czy czasami DJ Hayden. Ale niestety nie zawsze pokazują nam 100% swoich umiejętności. Celowo tutaj nie wymieniłem Charles’a Woodson’a ponieważ nie wydaje mi się, że będzie on uwzględniony w długoterminowych planach Raiders z racji wieku(39). W najbliższym drafcie obowiązkowo musimy wybrać jakiegoś CB, bez tego ani rusz, niestety.”

Jak widzę drugą połowę sezonu:

Karol Potaś(NFL24.pl):
“Patrzę na nią z optymizmem. Widzę łatwe spotkania z Lions, Titans czy dwukrotnie z Chiefs oraz trudne m.in. z Broncos czy Packers. Przy obecnym bilansie stawiam, że sezon w najgorszym przypadku możemy skończyć na 8-8. Czy to pozwoli nam dotrzeć do dzikich kart? Wierzę, że tak, a to byłoby coś wyjątkowego. Uczucie, które ze swoją drużyną nie przeżywałem już od wielu lat.”
Michał Rosiak: “11-5 i porażka w WildCard playoffs, gdzie drużynie zabraknie doświadczenia. Zabrakło go tak naprawdę już w pierwszej połowie, bo takie porażki jak z Bears i Steelers nie powinny mieć miejsca i powinniśmy mówić – jakby to abstrakcyjnie nie zabrzmiało, mając w pamięci ostatnie kilkanaście lat – o tym, jakie szanse Raiders mają na wygranie dywizji.”

Kamil Słonka: 
“Widzę ją tak, że realnie możemy wygrać 6 z pozostałych 8 spotkań. Dwa spotkania, które możemy położyć to mecze z Green Bay Packers i Denver Broncos. Poza tym widzimy się dwa razy z KC Chiefs oraz po razie z Titans, Lions, Vikings oraz Chargers. Wszystkie te zespoły są w naszym zasięgu nawet pomimo braków kadrowych jakie mogą wystąpić – w innych drużynach też grają ludzie i też może zdarzyć się coś takiego jak nieoczekiwana kontuzja. Jeżeli zakończymy ten sezon na poziomie .500, będzie bardzo dobrze. Jeżeli zakończymy go 9-7, 10-6 – otwieram szampana.

Jak widać ile osób, tyle opinii. Dziękuję chłopakom za współpracę i pomoc w przygotowaniu podsumowania mid-seasonu!

O Kamil Słonka 499 artykułów
All-Time Raider. Wielki fan Mike'a Vicka. Poza Oakland Raiders sympatyzuję Pittsburgh Steelers. Wierny fan rapu z zachodniego wybrzeża USA, trochę czapkarz, buciarz. Więc? Pogadamy o footballu?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz...